Detergenty. Jak stosować je skutecznie, bezpiecznie i w zgodzie z ekologią?

Detergenty. Jak stosować je skutecznie, bezpiecznie i w zgodzie z ekologią?

Do sprzątania, prania, zmywania naczyń i innych czynności, mających na celu usuwanie zanieczyszczeń oraz dbałość o czystość i higienę, wykorzystujemy dużo różnych detergentów. Jak zoptymalizować ich zużycie, ograniczając dzięki temu koszty, ale też dbając o środowisko?

Zrównoważonemu stosowaniu środków czystości poświęcone było spotkanie prasowe zorganizowane 12 stycznia w Warszawie przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w ramach cyklu edukacyjnego „Nauka dla domu”.

Detergenty — czytajmy etykiety i postępujmy zgodnie z instrukcją

Jak podkreśliła dr Anna Oborska, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, przemysł detergentowy to bardzo innowacyjna branża, która nieustannie inwestuje ogromne środki w badania i rozwój. Efektem tych prac są coraz bardziej nowoczesne środki czystości. Ich innowacyjność przejawia się w rosnącej skuteczności i możliwościach ograniczenia kosztów – zarówno dla konsumenta, jak i dla środowiska. Dla uzyskania tych efektów ważne jest jednak zwracanie uwagi na zalecenia producenta i stosowanie się do nich.

Głównym zaleceniem jest czytanie etykiet, a w szczególności informacji o dozowaniu środka. Sypiąc, czy nalewając płyny „na oko”, nie wykorzystujemy w pełni szansy, którą dają nam nowoczesne produkty.

Złotą zasadą bezpiecznego stosowania detergentów jest uważne czytanie informacji umieszczonych na etykiecie. To tu producenci przekazują kluczowe wiadomości dotyczące między innymi dozowania, instrukcji użycia, składu czy niezbędnych środków ostrożności. Część z nich ma formę opisu, a część piktogramów symbolizujących na przykład rodzaj zagrożenia

– mówi dr Anna Oborska, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Detergenty — ważne informacje na opakowaniu

Elementem obowiązkowym umieszczanym na etykiecie lub opakowaniu jest kod UFI – informacja kluczowa dla identyfikacji mieszaniny chemicznej. Warto przed użyciem detergentu odnaleźć miejsce, w którym zamieszczono ten numer.

Producenci na etykiecie zamieszczają także oznakowania woluntarne. Jednym z nich jest ikona CHARTER, która oznacza, że producent przystąpił do europejskiej inicjatywy, w której firmy dobrowolnie przyjmują zobowiązania na rzecz konsumentów i środowiska. Celem tego programu jest promowanie zrównoważonego rozwoju w produkcji detergentów wprowadzanych na rynek. Dzięki niemu na półkach sklepów pojawiają się produkty bardziej skoncentrowane, w których obniżono dozę np. płynu do prania. Dzięki temu małe opakowanie wystarcza na dłużej. Efektem tej innowacji jest mniejsze zużycie surowców, opakowań, energii i wody w procesie produkcji, ograniczenie potrzeb transportowych i emisji CO2, a także mniejsza liczba odpadów komunalnych. Wybierając produkty skoncentrowane, klienci kupują mniejsze, a więc lżejsze opakowanie, aby wyprać tyle samo, co wcześniej.

Z badań przeprowadzonych przez europejską organizację AISE na próbie ponad 26 tys. osób wynika, że 26 proc. europejskich użytkowników detergentów nie czyta etykiet nigdy, a 25 proc. czyta je czasami. Zaledwie ¼ użytkowników deklaruje, że z treścią etykiet zapoznaje się zawsze.

Warto pamiętać również o tym, że piorąc, należy w pełni w pełni wykorzystać ładowność pralki, stosować niższe temperatury, a opakowania oddać do recyklingu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że obniżając temperaturę prania z 60 st. C do 30 st. C, można zaoszczędzić ponad 60 proc. ponoszonych kosztów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.