Cierpisz na bezsenność? Uważaj na te leki!

Cierpisz na bezsenność? Uważaj na te leki!

Nie możesz spać w nocy i mimo różnych wysiłków sen nie chce do ciebie przyjść? Rozważ wizytę u lekarza, który może ci zaproponować skuteczne leki na bezsenność. Ale bądź ostrożny! Część z nich może powodować groźne skutki uboczne, ze śmiercią włącznie.

Eksperci z Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (Food & Drug Administration, FDA) przestrzegają zwłaszcza przed przyjmowaniem eszopiklonu (nazwa handlowa Lunesta), zaleplonu (Sonata) i zolpidemu (Ambien, Ambien CR, Edluar i Zolpimist).

Leki te są bardzo często przepisywane na receptę. W Stanach Zjednoczonych często nazywa się je “lekami Z”. Ich działanie polega na spowalnianiu aktywności w mózgu. Prawidłowo stosowane mogą pomóc ci zasnąć. Zdarza się jednak, że u niektórych osób zwiększają ryzyko poważnych skutków ubocznych, a nawet śmierci.

FDA wydała właśnie ostrzeżenie w tej sprawie. Wymaga od producentów
eszopiklonu, zaleplonu i zolpidemu umieszczenia na opakowaniach tych leków czytelnej informacji dotyczącej ryzyka wystąpienia po nich działań niepożądanych oraz zapisu o przeciwwskazaniach do ich stosowania. Nie powinny ich przyjmować osoby, które doświadczyły epizodu tzw. złożonych zachowań podczas snu.

Czym są złożone zachowania snu?

Złożone zachowania podczas snu pojawiają się, kiedy śpisz lub jeszcze nie zasnąłeś w pełni. Należą do nich: lunatykowanie, jazda samochodem we śnie, gotowanie we śnie lub sięganie po inne leki.

Do FDA dotarły informacje o ludziach, którzy po przyjęciu i przypadkowym przedawkowaniu eszopiklonu, zaleplonu lub zolpidemu ulegli wypadkowi komunikacyjnemu, poparzyli się, strzelali do siebie i i wybrali się na spacer w skrajnie niesprzyjającej zdrowiu pogodzie. FDA zidentyfikowała 66 poważnych przypadków złożonych zachowań snu po zażyciu tych leków, z czego 20 zakończyło się to śmiercią.

Biorąc pod uwagę dużą liczbę osób, które przyjmują leki, FDA chce, aby ludzie byli świadomi potencjalnych zagrożeń, w tym śmierci, które mogą wystąpić w wyniku ich zażycia. Pacjenci mogą nie pamiętać złożonych zachowań podczas snu, gdy obudzą się następnego dnia rano. Ponadto, mogą doświadczyć tego typu zachowań nie tylko po długotrwałym stosowaniu “leków Z”, ale już po pierwszej dawce.

Co powinieneś zrobić?

Jeśli twój lekarz zaproponował ci któryś z tych preparatów, które mają ci pomóc pozbyć się bezsenności, powinieneś pamiętać o tym, aby:

  • Porozmawiać z lekarzem o wszystkich korzyściach i ryzyku związanym z przyjmowaniem leku.
  • Jeśli masz jakieś pytania lub czegoś nie rozumiesz, koniecznie zapytaj o to swojego lekarza, zanim wypisze ci receptę.
  • Jeśli po zażyciu leku odczuwasz złożone zachowania podczas snu – angażujesz się w czynności, których nie powinieneś wykonywać w śnie lub podejmujesz działania, których nie pamiętasz, odstaw przyjmowany lek i natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem.
  • Takie sytuacje mogą wystąpić już w pierwszą noc po zastosowaniu leku lub po znacznie dłuższym czasie leczenia.

Złożone zachowania związane przyjmowaniem leków na bezsenność mogą się pojawiać zarówno po niższych, jak i dużych dawkach. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przeczytać ulotkę i przestrzegać instrukcji dotyczącej dawkowania. Bardzo istotne jest, aby:

  • Nie przyjmować tych leków z innymi lekami nasennymi, w tym lekami, które można kupić w aptece bez recepty.
  • Nie pić alkoholu przed lub podczas przyjmowania tych leków. Działanie leku i alkoholu może zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych leczenia.

Pamiętaj, że:

  • Dzień po przyjęciu jednego z tych leków możesz nadal czuć się senny.
  • Wszystkie leki przyjmowane na bezsenność mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i czynności, które wymagają czujności rano i w ciągu całego dnia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.