Trwa rekrutacja na studia podyplomowe dla pedagogów i psychologów szkolnych

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe dla pedagogów i psychologów szkolnych

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe dla pedagogów i psychologów szkolnych pod patronatem Adamed Pharma. Zapisy odbywają się drogą elektroniczną i potrwają do 30 września.

W październiku Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie po raz kolejny uruchomi studia podyplomowe dla pedagogów i psychologów szkolnych na kierunku psychologia. Program studiów trwa dwa semestry. Obejmuje loki tematyczne istotne z punktu widzenia rozwoju dziecka, teorii kryzysu oraz metod wsparcia najmłodszych w środowisku szkolnym i rodzinnym:

  • podstawy psychologii rozwoju dzieci i młodzieży,
  • interwencja w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży,
  • psychologiczne formy wsparcia dzieci i młodzieży,
  • wsparcie psychologiczne w zależności od rodzaju zaburzeń,
  • wsparcie środowiska rodzinnego i szkoły w kryzysie.

Studia rozszerzają kompetencje psychologów i pedagogów do pracy z dziećmi i młodzieżą w kryzysie wynikającym zarówno z aktualnie realizowanego etapu rozwojowego, jak i pomocy w kryzysie sytuacyjnym, psychologicznym i wynikającym z deficytów w różnych obszarach funkcjonowania. Jak podkreśla dr Ewa Odachowska-Rogalska, kierownik studiów podyplomowych „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie”, problemem wielu polskich szkół jest brak profesjonalnej pomocy psychologicznej. Cierpią na tym uczniowie.

– Studia te są odpowiedzią na bezsilność dzieci, które z uwagi na brak dojrzałych mechanizmów radzenia sobie poszukują i potrzebują wsparcia mądrych dorosłych w otoczeniu. W swojej pracy terapeutycznej często spotykam dzieci cierpiące z powodu braku reakcji ze strony środowiska szkolnego, które czuje się bezsilne w obliczu traumy dziecka. Grupa zawodowa, którą tworzą pedagodzy i psychologowie, ma ogromny potencjał pomocowy, ale wymaga wsparcia i zbudowania zasobów w zakresie czynności pomocowych. Studia mają potencjał pomóc wszystkim, bo dobre wsparcie ze strony instytucji to zaopiekowane dziecko i spokojniejszy rodzic — podsumowuje dr Ewa Odachowska-Rogalska.

Studia podyplomowe “Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie” kierowane są do pedagogów i psychologów pragnących podwyższyć swoje kompetencje w zakresie wspierania dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym. Warunkiem przyjęcia na nie jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku psychologia lub pedagogika oraz zatrudnienie w jednostce oświatowej lub organizacji bezpośrednio współpracującej z taką jednostką (szkoła, przedszkole, placówka opiekuńcza, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, ośrodek interwencji kryzysowej).

Studia ruszyły dwa lata temu i cieszą się bardzo dużą popularnością. Z ankiety ewaluacyjnej, którą Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przeprowadziła wśród uczestników tego kierunku, wynika, że zajęcia są oceniane bardzo pozytywnie. Podkreślany jest zwłaszcza ich wysoki poziom.

Szczegółowy plan studiów i kryteria przyjęć znajdują się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki po opalaniu: olejek SOLVERX SUN SKIN Gold Shimmer

Kąpiele słoneczne sprzyjają przesuszeniu skóry i utracie przez nią jędrności, a suche, zmęczone ekspozycją na słońce, wiatr i słoną wodę ciało trudniej utrzymuje opaleniznę. O czym warto pamiętać, by zachować ją przez wiele tygodni po powrocie z bajecznego urlopu?