238 leków złożonych na nadciśnienie będzie od 1 lipca refundowanych

238 leków złożonych na nadciśnienie będzie od 1 lipca refundowanych

Fot. pixabay.com

Na liście refundacyjnej, która wejdzie w życie 1 lipca, znalazło się 238 leków złożonych na nadciśnienie tętnicze.

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami resort zdrowia zdecydował się zwiększyć dostępność leków wieloskładnikowych. Jak podkreślają eksperci, połączenie w jednej tabletce kilku leków, które musi stosować pacjent, poprawia systematyczność i efektywność farmakoterapii. Wpływa to korzystnie na skuteczność leczenia.

– Łączenie dwóch substancji leczących w jednej tabletce poprawia komfort pacjentów, a także ułatwia im stosowanie się do zaleceń lekarza. Krajowi producenci leków wytwarzają takie leki i wciąż pracują nad nowymi – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

Warto przypomnieć, że wcześniej chorzy na nadciśnienie tętnicze w ramach refundacji rozpoczynali leczenie – co było niezgodne z wytycznymi klinicznymi – tylko jednym lekiem. Jeśli chcieli stosować dwa preparaty, musieli zapłacić za nie 100 proc. ceny.

Rozszerzenie zakresu wskazań refundacyjnych umożliwia rozpoczęcie leczenia od terapii skojarzonej. Jak podkreśla resort zdrowia, pozwoli to na stosowanie leków złożonych na nadciśnienie zgodnie z najnowszymi wytycznymi klinicznymi, to znaczy już w momencie rozpoczynania terapii, a także w momencie jej zmiany i intensyfikowania leczenia.

Zdaniem ekspertów klinicznych stosowanie produktów dwu- lub trójskładnikowych poprawia szeroko pojętą efektywność terapii nadciśnienia tętniczego i stanowi jedną z największych zmian w tym obszarze medycyny na przełomie ostatnich lat. 

– Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego od lat zabiega o to, aby odpowiednią wyceną leków wieloskładnikowych zachęcać producentów do prac nad takimi innowacjami – dodaje Krzysztof Kopeć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.