Z okazji swojego 20-lecia Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego — Krajowi Producenci Leków wręczył 8 grudnia statuetki osobom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla wspierania budowy bezpieczeństwa lekowego pacjentów.
Jedną z osób, które otrzymały statuetkę i tytuł Patrona Bezpieczeństwa Lekowego, jest Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia — za otwartość dialogu na rzecz poszukiwania najlepszych rozwiązań budujących suwerenność farmaceutyczną Polski oraz uwzględnianie bezpieczeństwa lekowego polskich pacjentów przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych.
Statuetkę wręczono również Bartłomiejowi Chmielowcowi, rzecznikowi praw pacjenta. Otrzymał ją za zabieganie o zwiększenie dostępu do terapii biologicznych w Polsce i podkreślanie, że dostęp do leków nawet w sytuacjach kryzysowych jest prawem każdego pacjenta.
Senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia, została wyróżniona statuetką za nieustanne przypominanie, że obowiązkiem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywatelom i apelowanie o podjęcie działań mających na celu wsparcie rozwoju krajowego potencjału farmaceutycznego.
Za uwzględnianie w strategii działania Agencji Badań Medycznych — obok korzyści technologicznych innowacji — także tych społeczno-ekonomicznych, które będą bezpośrednim zyskiem polskiego pacjenta, gwarantując mu dostęp do najbardziej potrzebnych terapii, tytułem patrona uhonorowano Radosława Sierpińskiego, prezesa ABM.
Patronem Bezpieczeństwa Lekowego został także Urząd Patentowy RP — za stymulowanie wzrostu konkurencyjności krajowych producentów leków i ich rozwoju technologicznego, co wymiernie wpływa na gospodarkę narodową i przyczynia się do efektywnego budowania strategicznego bezpieczeństwa lekowego Polaków.
– Najważniejszym i najtrudniejszym wyzwaniem dla Krajowych Producentów Leków jest budowanie suwerenności lekowej naszego kraju. Pandemia i wojna uświadomiły nam, że musimy cały czas zabiegać o zwiększanie produkcji farmaceutycznej. Na szczęście nie jesteśmy sami i mamy sprawdzonych sojuszników. Nazwaliśmy ich Patronami Bezpieczeństwa Lekowego – mówi Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF .
Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zarejestrował swoją działalność 2 września 2002 roku. Reprezentuje 17 wiodących krajowych producentów leków. Poprzez swoje działania stara się tworzyć korzystne otoczenie biznesowe i prawne dla rozwoju przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Aktywnie uczestniczy w pracach rządu i parlamentu, przyczyniając się do kształtowania korzystnych dla rozwoju branży regulacji. Misją PZPPF jest wspieranie krajowego przemysłu farmaceutycznego jako istotnego partnera bezpieczeństwa lekowego kraju i polskiej gospodarki, gwarantującego pacjentom dostęp do wysokiej jakości, bezpiecznych i dostępnych cenowo produktów leczniczych.