2. edycja konkursu Mother and Child Startup Challenge już rozstrzygnięta

2. edycja konkursu Mother and Child Startup Challenge już rozstrzygnięta

2. edycję Mother and Child Startup Challenge (MCSC) rozstrzygnięto 7 grudnia w Warszawie. Wyniki konkursu ogłoszono podczas gali wręczenia nagród w Muzeum Historii Żydów POLIN. Kto je otrzymał?

Mother and Child Startup Challenge to unikalny projekt łączący państwowe podmioty medyczne w dążeniu do wykorzystania potencjału innowacyjnych rozwiązań związanych z szeroko pojętą opieką zdrowotną.

Czytaj też: Konkurs Mother and Child Startup Challenge. Zgłoszenia tylko do 28 października!

Nagroda główna dla 4 firm i startupów

Tegoroczna edycja przyciągnęła 51 startupów i firm z różnych krajów. Skupiono się w niej na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu diagnostyki, profilaktyki, leczenia i edukacji mających realny wpływ na funkcjonowanie szpitali. Zgłaszane projekty mogły obejmować zarówno nowatorskie produkty, usługi, jak i innowacyjne rozwiązania materiałowe, priorytetem było jednak zapewnienie ich praktycznego zastosowania w szpitalach.

Jury złożone z ekspertów różnych dziedzin wyłoniło finalistów spośród wszystkich startupów i firm, które zgłosiły się do konkursu, Rada Programowa udzieliła następnie swoich rekomendacji, a dyrektorzy szpitali organizatorów wybrali laureatów. W kategorii dojrzałych firm powyżej 8 TRL wybrano TruScreen i Laserobaria 2.0_S, natomiast w kategorii startupów B+R 3-7 – TRL Clebre i Calmsie.

TruScreen Cervical Cancer Screening to innowacyjne urządzenie medyczne klasy IIA, wykorzystujące potwierdzoną klinicznie metodę optyczno-elektryczną do natychmiastowej detekcji zmian w szyjce macicy. Umożliwia ono skuteczną redukcję kosztów profilaktyki raka szyjki macicy, ale także przyczynia się do szybszego poprawienia wskaźników przeżywalności w porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak testy DNA HPV, zwłaszcza przy masowym zastosowaniu. TruScreen oferuje nieinwazyjność, brak konieczności pobierania tkanki, wbudowaną sztuczną inteligencję eliminującą ryzyko ludzkiego błędu, natychmiastowe i obiektywne wyniki oraz łatwość obsługi. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala skutecznie i precyzyjnie monitorować zdrowie kobiet, przyczyniając się do postępu w diagnostyce raka szyjki macicy.

Laserobaria 2.0_S, stworzona przez polską firmę Inventmed, to innowacyjne urządzenie medyczne klasy IIA zdolne do prowadzenia holistycznej terapii poprzez synergiczne wykorzystanie pięciu czynników fizykalnych: miejscowej tlenoterapii o podwyższonym ciśnieniu, terapii ozonem, pola magnetycznego, światła czerwonego i światła UV. Certyfikowana jako wyrób medyczny, Laserobaria 2.0_S znajduje zastosowanie w leczeniu różnorodnych schorzeń, takich jak rany oparzeniowe, owrzodzenia, obrzęki limfatyczne czy schorzenia ortopedyczne. Dzięki zindywidualizowanemu programowaniu urządzenie może być dostosowane do specyfiki schorzenia, co przekłada się na skuteczność terapeutyczną, obejmującą m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przyspieszanie regeneracji tkanek.

Clebre to rewolucyjny system leczenia zaburzeń snu i oddychania, który przenosi diagnostykę i monitorowanie do domu pacjenta za pomocą innowacyjnego czujnika na szyję. Ścisłe monitorowanie postępów pozwala dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, zapewniając pełny, obiektywny obraz kondycji oraz monitorowanie jej zmian. Ten nowoczesny system, koordynowany przez zespół specjalistów, wprowadza fundamentalne zmiany w podejściu do leczenia bezdechów sennych i chrapania. Zaburzenia oddychania podczas snu, powszechne zarówno u dorosłych, jak i dzieci, mają istotne konsekwencje zdrowotne, a Clebre skutecznie adresuje te potrzeby, oferując długofalowe rozwiązania dla pacjentów w różnym wieku.

Calmsie Mission Amygdala to innowacyjna platforma opieki zdrowotnej dziecięcej. Skierowana do dzieci z depresją i zaburzeniami lękowymi, oferuje natychmiastowe wsparcie, prewencję i uzupełnienie terapii. Ta nowoczesna platforma, stworzona przez doświadczonych lekarzy i informatyków, łączy konwersacyjną sztuczną inteligencję z mobilnymi grami, eliminując luki systemowe w opiece nad zdrowiem psychicznym dzieci. Mission Amygdala angażuje dzieci w codzienne misje, gdzie pomagają postaciom z gry przezwyciężyć emocjonalne wyzwania. Wprowadza także rozmowy w czasie rzeczywistym z Generałem Empatią, sterowanym przez sztuczną inteligencję videobotem, który pomaga dzieciom zastosować zdobyte umiejętności w realnych sytuacjach. Calmsie zmienia oblicze opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci, łącząc innowacyjność, angażujący UX, bezpieczeństwo i efektywność.

Nagrody dodatkowe dla laureatów i wyróżnionych

Oprócz nagrody głównej, czyli możliwości wdrożenia nagrodzonych projektów w 6 publicznych szpitalach (w Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Gdańsku i Olsztynie), laureaci oraz wyróżnieni finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody dodatkowe, przeznaczone na rozwój ich projektów — wsparcie mentoringowe i techniczne. Przyznano je następującym firmom i startupom: Laserobria 2.0_S, TruScreen, Clebre, Calmsie, DNA ERA, Clininote, Play.air, Biocam, Pogaduszki, MedNotes, IQ Biozoom. 

Nagrody dodatkowe zostały przyznane przez partnera strategicznego OVHCloud, partnerów głównych: Sieci Badawczej Łukasiewicz, GE HealthCare Polska, Consonance, Startup Academy oraz partnerów wspierających: TIKA i Fundacji OIC Poland.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Food4face – kosmetyki z miłości do skóry i natury

O wyjątkowości kosmetyków food4face świadczy nie tylko skuteczność pielęgnujących formuł, ale też reguły, których przestrzega marka eco soft. To idealna propozycja dla klientów podejmujących świadome decyzje zakupowe.