Znieczulenie regionalne zamiast narkozy. U kogo można je zastosować?

Znieczulenie regionalne zamiast narkozy. U kogo można je zastosować?

Znieczulenie regionalne wraz z analgosedacją zamiast znieczulenia ogólnego z intubacją można zastosować podczas zabiegu wszczepienia podskórnego kardiowertera-defibrylatora – przekonują eksperci. Nowej strategii znieczulania pacjentów wymagających implantacji takiego urządzenia poświęcone będzie interdyscyplinarne spotkanie anestezjologów i kardiologów elektrofizjologów, które odbędzie się 26 maja online.

Implantowany podskórnie kardiowerter-defibrylator fachowo nazywany jest systemem S-ICD. Urządzenie to wszczepia się pacjentom z komorowymi zaburzeniami rytmu serca po przebytym epizodzie zatrzymania krążenia, z niewydolnością serca i obniżoną kurczliwością lewej komory czy innymi patologiami. To pacjenci należący do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia nagłego zgonu sercowego. S-ICD jako układ podskórny jest alternatywą dla przezżylnych kardiowerterów-defibrylatorów.

– Dzięki umiejscowieniu elektrody układu podskórnie, a nie wszczepionej do serca, S-ICD eliminuje ryzyko komplikacji związanych z elektrodą endokawitarną. System jest wszczepiany pacjentom, którzy mają wskazanie do implantacji jednojamowego kardiowertera-defibrylatora (ICD) i nie wymagają stymulacji. S-ICD to jedyny ratunek dla pacjentów pozbawionych dostępu żylnego i bezpieczna alternatywa dla tych chorych, u których istnieje wysokie ryzyko infekcji związanej z procedurą implantacji układu, czyli na przykład dla pacjentów dializowanych, z wszczepionymi portami do chemioterapii czy chorych na cukrzycę – wyjaśnia prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM.

W trakcie spotkania naukowego anestezjolodzy i kardiolodzy elektrofizjolodzy, którzy przeprowadzają zabiegi implantacji układów S-ICD, podyskutują o nowej strategii anestezjologicznej w obszarze wszczepienia podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Zdaniem ekspertów dotychczasowa wiedza i doświadczenia – także polskich ośrodków – wskazują, że zastosowanie znieczulenia regionalnego wraz z analgosedacją zamiast stosowanego standardowo znieczulenia ogólnego podczas wszczepienia S-ICD może przynieść pewne istotne korzyści dla wybranych grup pacjentów. Jakie?

– Blokady międzypowięziowe tułowia są coraz częściej wykorzystywanym elementem multimodalnej analgezji okołooperacyjnej. W niektórych sytuacjach klinicznych, jak w przypadku zabiegu implementacji S-ICD, mogą być wykorzystane jako podstawowy element znieczulenia. Wiemy, że nowa strategia znieczulenia regionalnego pacjentów z S-ICD przyczynia się do ograniczenia ryzyka powikłań znieczulenia ogólnego, takich jak: nudności i wymioty pooperacyjne, hipotensja śródoperacyjna, czy ból gardła po instrumentalnym zabezpieczaniu dróg oddechowych. Zastosowane znieczulenie poprawia kontrolę bólu pooperacyjnego, ponieważ przeciwbólowe działanie blokad powięziowych utrzymuje się nawet do 12 godzin – mówi lek. Bartosz Sadownik z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. – Wydaje się, że prezentowaną metodę warto rozważyć szczególnie w grupie pacjentów z wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. W gronie anestezjologów i kardiologów elektrofizjologów będziemy dyskutować o możliwościach szerszego zastosowania tej strategii postępowania – dodaje.

Spotkanie naukowe odbędzie się 26 maja o godz. 18.00. Udział w nim jest bezpłatny. Jego uczestnicy, lekarze, otrzymają 1 punkt edukacyjny przyznany przez II Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM.. Rejestracja dostępna jest pod adresem: Local Anesthesia – Rejestracja.

Przed spotkaniem organizatorzy zapraszają uczestników do zapoznania się z nagraniem zabiegu implantacji układu S-ICD z zastosowaniem znieczulenia regionalnego dostępnym tutaj: nagranie zabiegu implantacji S-ICD ze znieczuleniem regionalnym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.