Znamy wyniki konkursu Złoty Skalpel 2018

Znamy wyniki konkursu Złoty Skalpel 2018

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

W tym roku kapituła X edycji ogólnopolskiego konkursu Złoty Skalpel, organizowanego przez branżowe czasopismo dla lekarzy “Puls Medycyny”, miała wyjątkowo trudne zadanie. Do oceny zgłoszonych zostało około 30 wyjątkowych projektów naukowo-badawczych, realizowanych przez różne ośrodki medyczne w Polsce. 10 października, podczas uroczystej gali w Villa Foksal w Warszawie, ogłoszono dziesiątkę finalistów.

“Innowacja to jakość, ale też bezpieczeństwo naszych pacjentów” – podkreślił prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, członek 12-osobowego jury oceniającego wszystkie prace. Finalistom gratulował pasji, która prowadzi do tego, że można zaoferować pacjentom coś nowego, lepszego, coś, na co z pewnością zasługują.

Główną nagrodę – grant naukowy w wysokości 10 tys. zł ufundowany przez firmę Polpharma, otrzymał zespół dr. hab. Michała Zembali ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu za pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia sztucznego serca, przeprowadzony 4 lipca tego roku u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane.

MIEJSCE II jurorzy przyznali ex aequo dwóm zespołom:

  • Fundacji Badań i Rozwoju Nauki za projekt “Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki”.
  • I Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Mirosława Wielgosia za projekt “Wdrożenie innowacyjnej i ultranowoczesnej metody wewnątrzmacicznej operacji płodów z rozszczepem kręgosłupa w środowisku dwutlenku węgla”.

MIEJSCE III zajął projekt zespołu pod kierunkiem prof. Katarzyny Lisowskiej z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, zatytułowany “Wyprowadzenie i scharakteryzowanie nowej linii komórkowej niskoróżnicowanego raka surowiczego jajnika OVP A8 (nowy model do badań przedklinicznych).

MIEJSCE IV zostało przyznane trzem projektom, które uzyskały taką samą liczbę punktów od kapituły konkursu. Są to:

  • “Innowacyjny zabieg rekonstrukcji całej kości ramiennej u 8-miesięcznej dziewczynki” -projekt zgłoszony przez zespół Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i  Dziecka w Warszawie pod kierunkiem prof. Anny Raciborskiej.
  • “Nowatorskie i unikatowe techniki endoskopowe w terapii pacjentów z łagodnymi i nowotworowymi  schorzeniami  przewodu pokarmowego” – projekt zespołu lekarzy z Pracowni Endoskopii Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wykonali pierwsze w Polsce zabiegi endoskopowej obliteracji żylaków żołądka z użyciem coili naczyniowych i kleju tkankowego pod kontrolą endosonografii.
  • “Zacisk do zamykania uszka lewego przedsionka” – projekt zespołu Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zrealizowany przy współpracy z Politechniką Gdańską.

MIEJSCE V jury przyznało Oddziałowi Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Ręki ze szpitala w Trzebnicy, którzy we współpracy naukowej z  budapesztańskim Instytutem Ortopedycznym zgłosili projekt “Kompleksowe leczenie pacjentów z tetraplegią poprzez operacje transferów mięśniowych oraz następową rehabilitację”.   

MIEJSCE VI przypadło w udziale połączonemu zespołowi z Zakładu Histologii i Embriologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Zakładowi Patomorfologii Nowotworów Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz Acumen Research Laboratories w Singapurze. Zgłosił on do konkursu projekt “Sposób wykrywania obniżonej podatności na przeciwnowotworową chemioterapię adjuwantową cytostatykiem z grupy oksazofosforyn i antybiotykiem z grupy antracyklin u pacjentów z inwazyjnym przewodowym rakiem gruczołu piersiowego”.

MIEJSCE VII zdobyły ex aequo:

Firma Nestmedic za “Pregnabit – telemedyczne KTG do badania dobrostanu płodu w dowolnym miejscu i czasie”.

Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Rafała Krenke za projekt “Zastosowanie elektronicznej manometrii opłucnowej w wysokoobjętościowej toracentezie, kwalifikacji do pleurodezy i poznawaniu procesów patofizjologicznych zachodzących w jamie opłucnowej”.

MIEJSCE VIII za projekt Opracowanie strategii diagnostyczno-terapeutycznej HPV-zależnych nowotworów w oparciu o uwarunkowania genetyczne w celu optymalizacji leczenia (projekt TANGO 2)” zgłoszony przez Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów otrzymało Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział Gliwice.

MIEJSCE IX jury konkursu przyznało również Centrum Onkologii – Instytutowi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach za projekt “Uruchomienie Centrum Radiochirurgii Nowotworów w Zakładzie Radioterapii”, które powstało z inicjatywy prof. Krzysztofa Składowskiego, dyrektora gliwickiego COI.

MIEJSCE X zaNeuromonitoring nerwów krtaniowych w chirurgii tarczycy” otrzymali prof. Marcin Barczyński z Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej III Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie oraz dr n med. Beata Wojtczak z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Wszystkie nagrodzone projekty łączy jedno – dzięki nim diagnostyka, leczenie i organizacja opieki nad pacjentami staje się lepsza i bardziej przyjazna.

xxx

Złoty Skalpel to prestiżowy plebiscyt organizowany przez redakcję „Pulsu Medycyny” od 10 lat. Wśród laureatów poprzednich edycji byli m.in.: prof. Mirosław Wielgoś, prof. Janusz Skalski, prof. Adam Torbicki, prof. Andrzej Górski, prof. Henryk Skarżyński, prof. Jerzy Sadowski, prof. Piotr Trzonkowski, prof. Artur Kwiatkowski. Konkurs promuje innowatorów, dzięki którym wzrasta jakość opieki medycznej w Polsce. W tym roku w konkursowe szranki stanęły zespoły badawcze z całej Polski, które mogły pochwalić się m.in. wynalezieniem nowej metody diagnostycznej lub terapeutycznej, opracowaniem nowej strategii związanej z organizacją i zarządzaniem w ochronie zdrowia.

Zgłoszenia oceniało 12-osobowe jury, w którego skład weszli wybitni specjaliści z różnych dziedzin medycyny:

  • prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
  • prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik, Klinika Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, kierownik Oddziału Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego
  • prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach
  • prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej UJ CM w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie
  • prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
  • prof. dr hab. n. med. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
  • dr hab. n. med. Kazimierz Widenka, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie
  • prof. dr hab. n. med. Mieczysław Walczak, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii dziecięcej
  • Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna “Pulsu Medycyny”
  • Agata Łapińska, przedstawiciel firmy Polpharma.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?