Zbadaj się, to nic nie kosztuje! Ruszyły bezpłatne badania w kierunku HCV

Zbadaj się, to nic nie kosztuje! Ruszyły bezpłatne badania w kierunku HCV

HCV to śmiertelny wirus, który „zabija po cichu”. Prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej uszkodzenia i rozwoju raka. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne wykrycie. W całym kraju ruszył właśnie program darmowych badań w kierunku HCV.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w 2020 roku w Polsce wykryto tylko 942 przypadki osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV), natomiast rok wcześniej było ich 3327. A to oznacza, że dramatycznie spadła liczba wykonywanych badań profilaktycznych.

Kto powinien się zbadać?

Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia), kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, niemal niewidoczna gołym okiem. Do takich sytuacji może dojść np. podczas wizyty u kosmetyczki, manikiurzystki, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30. a 60. rokiem życia oraz kobiet pomiędzy 45. a 80. rokiem życia. Dodatkowo w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność aminotransferazy alaninowej (ALT), co wskazuje na uszkodzenie wątroby, były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia, przed 1992 r. przetoczono im krew lub jej preparaty, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.

HCV można wyleczyć

W Polsce ok. 150 tys. osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86% nie jest tego świadoma. Od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie bezinterferonowe, dzięki którym choroba, uważana kiedyś za śmiertelną, stała się w pełni wyleczalna.

– Mając skuteczne leki, mamy szansę na drugie życie – bez strachu o siebie i najbliższych. Priorytetem każdego z nas powinno być wykonanie badania pod kątem obecności wirusa HCV. Jedynie takie odpowiedzialne postawy dają realną szansę na odnalezienie i wyleczenie chorych, a w finale wyeliminowanie HCV ze społeczeństwa podkreśla Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i lider Koalicji Hepatologicznej.

Wykonaj darmowe badanie

Aby móc się wyleczyć, najpierw trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym HCV. A można to sprawdzić jedynie poddając się badaniu anty-HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria.

– Badania anty-HCV wykonujemy w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju. W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie, czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. Dzięki takiej akcji chcemy realnie przyczynić się do eliminacji HCV w Polsce – mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego ALAB Laboratoria.

W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc pod numer infolinii 669 050 521. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00.

HCV odpowiada za ok. 40 proc. wszystkich przypadków raka wątroby na świecie, a w Europie za ich zdecydowaną większość. Na ten moment nie ma szczepionki, wiec najskuteczniejszym sposobem walki z nowymi zakażeniami jest diagnostyka, umożliwiająca wykrycie osób zakażonych, które po wyleczeniu przestają być źródłem zakażenia dla innych osób.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z zaktualizowanym wykazem wszystkich placówek na terenie Polski, w których można skorzystać z bezpłatnego badania anty-HCV, znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl

Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.