Pokochaj swoją wątrobę

Pokochaj swoją wątrobę

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Czy wiesz, że wątroba pełni w organizmie 500 różnych funkcji? Jeśli nie zaczniesz o nią dbać, może ulec uszkodzeniu, a wtedy nie będzie Ci do śmiechu.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wątroba jest tak samo niezbędna do życia jak serce. Uczestniczy niemal w każdym procesie metabolicznym. Jest niczym laboratorium, w którym rozkładane są zjadane przez nas węglowodany, tłuszcze, białka, substancje odżywcze, hormony, leki i toksyny. Dba o to, żeby organizmowi nie zabrakło ważnych związków niezbędnych do jego prawidłowej pracy.

Codziennie powtarzane błędy żywieniowe, nadużywanie alkoholu i leków, mogą prowadzić do wielu zaburzeń, w tym chorób miąższu wątroby i dróg żółciowych. Miąższ wątroby nie jest unerwiony czuciowo, więc nie boli. Stąd wiele schorzeń tego narządu najczęściej rozwija się bezobjawowo lub nie daje początkowo specyficznych objawów – mówi mgr Elżbieta Lange, psychodietetyczka i trenerka zdrowego stylu życia, ekspertka kampanii “Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty”.

Odczuwane przez nas złe samopoczucie, zmęczenie, apatia, nadmierna senność, zaburzenia koncentracji, niestrawność, wzdęcia, nudności, brak łaknienia, a także bóle i gniecenia w okolicy prawego podżebrza mogą, jak podkreśla E. Lange, wskazywać na złą kondycję wątroby

Aby o nią zadbać i uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń tego narządu, należy w pierwszej kolejności wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe – radzi ekspertka.

Zdrowe nawyki, czyli kilka żelaznych zasad

Co trenerka zdrowego stylu życia ma na myśli, mówiąc o prawidłowych nawykach żywieniowych?

  • Spożywanie posiłków o stałych godzinach, w spokoju i bez pośpiechu.
  • Trzymanie się zasady: lepiej jeść mniej, ale częściej.
  • Gotowanie na parze lub w małej ilości wody produktów wymagających obróbki termicznej.
  • Rezygnacja ze smażenia na rzecz duszenia w wodzie (z dodatkiem olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia) lub pieczenie w folii.
  • Zdrowy posiłek to świeży posiłek, a nie odgrzewany.
  • Warto wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć spożycie alkoholu, kawy, mocnej herbaty oraz cukru.
  • Słodycze lepiej zastąpić owocami, ale nie przesadzać z ich ilością.
  • Tylko od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na tłuste czerwone mięso, śmietanę, tłusty nabiał i tłuste mleko, ale lepiej się ich na co dzień wystrzegać.
  • Korzystny wpływ na wątrobę ma systematyczna, średnio intensywna aktywność fizyczna: jazda na rowerze, nordic walking, długie spacery.
  • Ostatni posiłek należy spożyć nie później niż 2 lub 3 godziny przed snem.

Pamiętaj! Szkodliwe dla wątroby jest zarówno przejadanie się, jak i stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających, zwłaszcza tzw. monodiet (np. kapuściana czy białkowa).

Dla dobra wątroby należy zadbać, by w procesie odchudzania nie tracić na wadze więcej niż cztery kilogramy miesięcznie – przypomina Elżbieta Lange.

Tego nie może zabraknąć w Twoim menu

Skoro możemy trafić przez żołądek do serca, to z pewnością do wątroby również. Oto kilka produktów, które wspomagają pracę wątroby i powinny znaleźć stałe miejsce w naszej diecie.

Buraki

Zawierają betalainy – silne przeciwutleniacze, które świetnie sobie radzą z wolnymi rodnikami i zapobiegają powstawaniu produktów utleniania lipidów wykazujących działanie rakotwórcze. W swoim składzie mają też dużo rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego, zwiększającego wydalanie tłuszczu z przewodu pokarmowego i opóźniającego wchłanianie trójglicerydów.

Buraki można pić (zalecana jest 1 szklanka surowego soku 2 razy w tygodniu) lub jeść (w postaci zupy lub dodatku do drugiego dania).

Amarantus

Udowodniono, że ze względu na dużą zawartość fenoli, tokoferoli i innych składników bioaktywnych, stanowi doskonałe źródło antyoksydantów. Ponadto działa ochronnie na komórki wątroby osób pijacych alkohol i przyjmujących niektóre leki. 1-2 łyżki amarantusa można potraktować jako przekąskę, dodając go do jogurtu czy owsianki.

Jarmuż

Nie bez powodu nazywany jest „królem zieleniny”. To bogate źródło błonnika, potasu, beta-karotenu, żelaza, wapnia, niacyny, witamin A, B1, B2, E i C, a także chlorofilu. Ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Bardzo dobrze komponuje się z kaszą lub mięsem. Już niewielka ilość świeżych liści jarmużu dostarczy nam pokaźną dawkę antyoksydantów.

Awokado

Zawiera dużo witaminy E, luteiny, glutationu, beta-stitosterolu, kwasu foliowego, potasu, magnezu i błonnika. Jest bogatym i naturalnym źródłem L-asparaginianu, aminokwasu niezbędnego do przebiegu wielu cyklów metabolicznych zachodzących w wątrobie. Prawidłowy przebieg procesów z udziałem L-asparaginianu jest jednym z elementów prawidłowej detoksykacji szkodliwych dla organizmu związków chemicznych.

Kurkuma

Zawarty w niej żółty barwnik, kurkumina, chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem różnych czynników hepatotoksycznych, takich jak alkohol, paracetamol (tak, tak, nie można go łykać bezkarnie!) czy środki ochrony roślin. Usprawnia jej pracę, stymulując produkcję żółci oraz jej wydzielanie do światła dwunastnicy, wpływa na hamowanie procesów nowotworowych. Dobrym sposobem na usprawnienie pracy wątroby może być dodawanie szczypty kurkumy do kasz, mięs oraz picie z niej naparu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?