Zła kondycja włosów i niekorzystne zmiany w ich wyglądzie mogą świadczyć o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Sprawdź, jakich 5 sygnałów ostrzegawczych nie należy bagatelizować.
Włosy są ważnym elementem naszego wyglądu, a ich kondycja może odzwierciedlać różne procesy zachodzące w organizmie. Przykładowo przyczyną wzmożonego wypadania włosów czy schorzeń skóry głowy niekoniecznie jest niewłaściwa ich pielęgnacja, lecz toczące się w organizmie procesy chorobowe. Wszelkie zmiany w wyglądzie włosów ich kondycji mogą wskazywać na to, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego.
Pięć sygnałów ostrzegawczych we włosach, których nie należy bagatelizować
- Zmiana struktury włosów. Wpływ na to mogą mieć niektóre choroby lub niedobory składników odżywczych. Przykładowo przez zbyt małą ilość żelaza w organizmie włosy stają się bardziej cienkie, suche i łamliwe. Jeśli są matowe, może to oznaczać, że brakuje nam nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz cynku w diecie. Z kolei niedobór białka sprawia, że włosy się rozdwajają i są mniej elastyczne.
- Zmiana koloru włosów. Wcześnie pojawiające się siwe włosy mogą wskazywać na choroby tarczycy, bielactwo, łysienie plackowate, niedobór miedzi, żelaza czy witaminy B12.
- Sucha skóra głowy. Taki stan może wiązać się z nieprzyjemnymi objawami, jak uciążliwe swędzenie czy podrażnienie. Przyczyniają się do tego niedobory niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, E i z grupy B, a także minerałów w diecie. Wpływ na to mają również zaburzenia hormonalne, cukrzyca czy choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli skóra głowy i mieszki włosowe otrzymują za mało składników odżywczych, włosy stają się słabsze.
- Pojawienie się łupieżu. Związane jest ono zazwyczaj z nadmiernym rogowaceniem naskórka, wzmożoną produkcją sebum, niewłaściwą pielęgnacją, infekcją grzybiczą lub innym problemem skórnym. Łupież i łojotok mogą wpływać na zmiany w fazach cyklu wzrostu włosów.
- Wzmożone wypadanie włosów. Ten proces może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, schorzenia skóry głowy czy predyspozycje genetyczne. Niedobór żelaza, witamin B12 i D3 oraz minerałów (takich jak cynk czy selen) również może prowadzić do osłabienia i utraty włosów. Wśród dolegliwości, których objawem jest pogorszenie ich kondycji, wymienia się m.in. zespół policystycznych jajników, cukrzycę, a także choroby tarczycy. Nieprawidłowe stężenie tyroksyny w organizmie spowalnia tempo procesów, które zachodzą w cebulkach włosowych. Z kolei przykładem choroby autoimmunologicznej objawiającej się łysieniem jest łysienie plackowate.
Co zrobić, gdy włosy nadmiernie wypadają?
Wiele osób zmaga się problemem utraty dużej liczby włosów. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy starać się spożywać zróżnicowane posiłki, zawierające owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, ryby, orzechy i nasiona. Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, cynk, witaminy A, C, D i E oraz kwasy tłuszczowe omega-3, może wspomagać wzrost włosów, a także pomóc zadbać o ich kondycję.
Czytaj też: Masz problemy z włosami? Zadbaj o skórę głowy!
Kolejnym ważnym krokiem jest delikatne wycieranie i odpowiednia stylizacja włosów, a także unikanie ciasnych upięć. Należy pamiętać również o ochronie UV oraz stosowaniu produktów termoochronnych, zwłaszcza w przypadku używania prostownicy lub lokówki. Ponadto warto wybierać szampony, odżywki i inne produkty do pielęgnacji, które są dostosowane do danego typu skóry głowy i włosów. Na rynku nie brakuje preparatów, zawierających składniki, które pomagają je wzmocnić i zapobiegać ich wypadaniu.
– Przykładem jest emulsja stymulująca do skóry głowy Bionigree. W jej składzie znajdują się m.in. roślinne, aktywne komórki macierzyste ze szwajcarskich jabłoni o działaniu nawilżającym i odżywczym, które zwiększają witalność mieszków włosowych. Z kolei kofeina i nikotynian metylu wspomagają stymulację włosów do wzrostu – tłumaczy Ewelina Wysoczańska, trycholog i założycielka marki kosmetyków trychologicznych Bionigree.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stres także może mieć wpływ na kondycję włosów. Praktykowanie technik relaksacyjnych czy spacer na świeżym powietrzu może pomóc w jego redukcji i poprawieniu ogólnego stanu zdrowia.
REKLAMAUmów się na wizytę do trychologa
W przypadku nadmiernego wypadania włosów ważne jest zidentyfikowanie przyczyny tego problemu. W takiej sytuacji warto udać do eksperta, który zbada włosy i skórę głowy, udzieli rad w zakresie ich pielęgnacji oraz dopasuje odpowiedni sposób leczenia.
– Podczas wizyty trychologicznej przeprowadza się badanie trichoskopowe, które pozwala ocenić stan skóry głowy oraz gęstość, grubość czy jakość łodyg włosów. W jego trakcie mogą być wykrywane nieprawidłowości sugerujące wystąpienie zaburzeń ogólnoustrojowych. Jednakże należy traktować te informacje jako wskazówki i koniecznie potwierdzić je za pomocą dalszej diagnostyki lub skonsultować się z lekarzem – wyjaśnia Ewelina Wysoczańska.
Oprócz naturalnych procesów starzenia, uwarunkowań genetycznych, istnieje szereg czynników zewnętrznych i zdrowotnych, które mają wpływ na włosy. Jednak przy zachowaniu odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych oraz wspieraniu organizmu od wewnątrz, poprzez dostarczanie mu niezbędnych witamin i minerałów, można w skuteczny sposób zadbać o ich kondycję.