Włosy. 5 sygnałów ostrzegawczych, że w organizmie dzieje się coś złego

Włosy. 5 sygnałów ostrzegawczych, że w organizmie dzieje się coś złego

Zła kondycja włosów i niekorzystne zmiany w ich wyglądzie mogą świadczyć o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Sprawdź, jakich 5 sygnałów ostrzegawczych nie należy bagatelizować.

Włosy są ważnym elementem naszego wyglądu, a ich kondycja może odzwierciedlać różne procesy zachodzące w organizmie. Przykładowo przyczyną wzmożonego wypadania włosów czy schorzeń skóry głowy niekoniecznie jest niewłaściwa ich pielęgnacja, lecz toczące się w organizmie procesy chorobowe. Wszelkie zmiany w wyglądzie włosów ich kondycji mogą wskazywać na to, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego.

Pięć sygnałów ostrzegawczych we włosach, których nie należy bagatelizować

  1. Zmiana struktury włosów. Wpływ na to mogą mieć niektóre choroby lub niedobory składników odżywczych. Przykładowo przez zbyt małą ilość żelaza w organizmie włosy stają się bardziej cienkie, suche i łamliwe. Jeśli są matowe, może to oznaczać, że brakuje nam nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz cynku w diecie. Z kolei niedobór białka sprawia, że włosy się rozdwajają i są mniej elastyczne.
  2. Zmiana koloru włosów. Wcześnie pojawiające się siwe włosy mogą wskazywać na choroby tarczycy, bielactwo, łysienie plackowate, niedobór miedzi, żelaza czy witaminy B12.
  3. Sucha skóra głowy. Taki stan może wiązać się z nieprzyjemnymi objawami, jak uciążliwe swędzenie czy podrażnienie. Przyczyniają się do tego niedobory niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, E i z grupy B, a także minerałów w diecie. Wpływ na to mają również zaburzenia hormonalne, cukrzyca czy choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli skóra głowy i mieszki włosowe otrzymują za mało składników odżywczych, włosy stają się słabsze.
  4. Pojawienie się łupieżu. Związane jest ono zazwyczaj z nadmiernym rogowaceniem naskórka, wzmożoną produkcją sebum, niewłaściwą pielęgnacją, infekcją grzybiczą lub innym problemem skórnym. Łupież i łojotok mogą wpływać na zmiany w fazach cyklu wzrostu włosów.
  5. Wzmożone wypadanie włosów. Ten proces może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, schorzenia skóry głowy czy predyspozycje genetyczne. Niedobór żelaza, witamin B12 i D3 oraz minerałów (takich jak cynk czy selen) również może prowadzić do osłabienia i utraty włosów. Wśród dolegliwości, których objawem jest pogorszenie ich kondycji, wymienia się m.in. zespół policystycznych jajników, cukrzycę, a także choroby tarczycy. Nieprawidłowe stężenie tyroksyny w organizmie spowalnia tempo procesów, które zachodzą w cebulkach włosowych. Z kolei przykładem choroby autoimmunologicznej objawiającej się łysieniem jest łysienie plackowate.

Co zrobić, gdy włosy nadmiernie wypadają? 

Wiele osób zmaga się problemem utraty dużej liczby włosów. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy starać się spożywać zróżnicowane posiłki, zawierające owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, ryby, orzechy i nasiona. Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, cynk, witaminy A, C, D i E oraz kwasy tłuszczowe omega-3, może wspomagać wzrost włosów, a także pomóc zadbać o ich kondycję.

Czytaj też: Masz problemy z włosami? Zadbaj o skórę głowy!

Kolejnym ważnym krokiem jest delikatne wycieranie i odpowiednia stylizacja włosów, a także unikanie ciasnych upięć. Należy pamiętać również o ochronie UV oraz stosowaniu produktów termoochronnych, zwłaszcza w przypadku używania prostownicy lub lokówki. Ponadto warto wybierać szampony, odżywki i inne produkty do pielęgnacji, które są dostosowane do danego typu skóry głowy i włosów. Na rynku nie brakuje preparatów, zawierających składniki, które pomagają je wzmocnić i zapobiegać ich wypadaniu.

– Przykładem jest emulsja stymulująca do skóry głowy Bionigree. W jej składzie znajdują się m.in. roślinne, aktywne komórki macierzyste ze szwajcarskich jabłoni o działaniu nawilżającym i odżywczym, które zwiększają witalność mieszków włosowych. Z kolei kofeina i nikotynian metylu wspomagają stymulację włosów do wzrostu – tłumaczy Ewelina Wysoczańska, trycholog i założycielka marki kosmetyków trychologicznych Bionigree.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stres także może mieć wpływ na kondycję włosów. Praktykowanie technik relaksacyjnych czy spacer na świeżym powietrzu może pomóc w jego redukcji i poprawieniu ogólnego stanu zdrowia.

REKLAMA

Umów się na wizytę do trychologa

W przypadku nadmiernego wypadania włosów ważne jest zidentyfikowanie przyczyny tego problemu. W takiej sytuacji warto udać do eksperta, który zbada włosy i skórę głowy, udzieli rad w zakresie ich pielęgnacji oraz dopasuje odpowiedni sposób leczenia.

– Podczas wizyty trychologicznej przeprowadza się badanie trichoskopowe, które pozwala ocenić stan skóry głowy oraz gęstość, grubość czy jakość łodyg włosów. W jego trakcie mogą być wykrywane nieprawidłowości sugerujące wystąpienie zaburzeń ogólnoustrojowych. Jednakże należy traktować te informacje jako wskazówki i koniecznie potwierdzić je za pomocą dalszej diagnostyki lub skonsultować się z lekarzem – wyjaśnia Ewelina Wysoczańska.

Oprócz naturalnych procesów starzenia, uwarunkowań genetycznych, istnieje szereg czynników zewnętrznych i zdrowotnych, które mają wpływ na włosy. Jednak przy zachowaniu odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych oraz wspieraniu organizmu od wewnątrz, poprzez dostarczanie mu niezbędnych witamin i minerałów, można w skuteczny sposób zadbać o ich kondycję.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.