Jeśli twój indywidualny mikrobiom na skórze głowy jest zaburzony, nie pomogą nawet najlepsze kosmetyki do pielęgnacji włosów.
Każdy człowiek ma na skórze głowy własny indywidualny mikrobiom. Składa się on głównie z bakterii, w tym przede wszystkim Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, obecnie znanych jako Cutibacterium acnes, oraz drożdży (z ogromną przewagą Malassezia Restricta). Mikroorganizmy te żyją w równowadze między sobą oraz ze skórą głowy, która dostarcza im niezbędnych składników odżywczych – głównie potu i łoju.
Skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu skóry zależy nie tylko od indywidualnych uwarunkowań, płci i wieku, ale także od zróżnicowania anatomicznego różnych obszarów ciała i związanych z nimi właściwości fizjologicznych skóry. Mikrobiom może zmieniać się w zależności od pory roku, a nawet w ciągu tego samego dnia, na przykład kiedy myjemy włosy. To jednak nie wszystko. Naukowcy dowiedli, że mikrobiom, oprócz funkcji ochronnej przed patogennymi mikroorganizmami, może pełnić także inną rolę. Bakterie Cutibacterium acnes, stanowiące istotną część mikrobiomu, mogą być źródłem witamin i niezbędnych aminokwasów dla skóry głowy.
dr n. med. Marcin Zakrzewski, specjalista dermatolog
Skąd bierze się łupież?
Główną przyczyną powstawania łupieżu są grzyby z gatunku Malassezia restricta, które żywią się sebum obecnym na skórze głowy. Bez wydzielania sebum, tak jak na przykład ma to miejsce w przypadku dzieci, nie ma łupieżu.
Obok grzybów i sebum, za łupież w dużej mierze odpowiedzialne są indywidualne predyspozycje każdego człowieka. Mogą to być takie czynniki jak przesuszenie skóry głowy, zaburzenia funkcji ochronnej skóry, ale też nieprawidłowe działanie immunologicznych bądź antyoksydacyjnych mechanizmów obronnych.
dr n. med. Marcin Zakrzewski, specjalista dermatolog
Wspólnym mianownikiem jest to, że skóra z łupieżem to skóra z zaburzoną równowagą bakteryjną (tzw. dysbiozą mikrobiomu).
Pielęgnacja skóry głowy pełni kluczową rolę w trosce o piękne i zdrowo wyglądające włosy. Wiedzą o tym eksperci Vichy, odpowiedzialni za opracowanie formuły szamponu przeciwłupieżowego Dercos. Dzięki niej po 4 tygodniach stosowania szamponu zaburzona równowaga mikrobiomu skóry głowy zostaje przywrócona, przez co szampon eliminuje do 100% widocznego łupieżu. Badania kliniczne wykazały, że produkt działa już od pierwszego użycia i przeciwdziała nawrotom łupieżu przez 6 tygodni, a oprócz tego łagodzi podrażnienia i swędzenie skóry głowy
Silne trio w walce z łupieżem
Formuła szamponu przeciwłupieżowego Dercos oparta jest na dwusiarczanku selenu i kwasie salicylowym. Zastosowany w szamponie 1% roztwór siarczku selenu znany jest z działania na patogeniczne mikroorganizmy bytujące na skórze, a jego skuteczność w leczeniu łupieżu została potwierdzona badaniami klinicznymi. Ponadto składnik ten pomaga redukować swędzenie towarzyszące łupieżowi i ułatwia odrywanie się nagromadzonych i przyklejonych do skóry głowy łusek złuszczającego się naskórka. Z kolei kwas salicylowy ma działanie keratolityczne — rozluźnia połączenia keratynowe w naskórku na tyle mocno, że łuski złuszczającego się naskórka bez problemu odchodzą od skóry. Stosowany jest jako składnik pomocniczy razem ze związkami o działaniu przeciwłupieżowym. Duet ten uzupełnia woda wulkaniczna Vichy, bogata w minerały i pierwiastki śladowe, którym zawdzięcza swoje właściwości pielęgnacyjne.
Szampon dostępny jest w dwóch wersjach: do włosów suchych i do włosów normalnych i przetłuszczających się. Można go używać kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry głowy.