Wegetarianizm jest zapisany w genach? Tak twierdzą brytyjscy naukowcy

Wegetarianizm jest zapisany w genach? Tak twierdzą brytyjscy naukowcy

Brytyjscy naukowcy przypuszczają, że przestrzeganie zasad wegetarianizmu może nie być wyłącznie kwestią silnej woli, ale również genów.

Do takich wniosków doprowadziło ich badanie, w którym wzięło udział 5 tysięcy osób, które nie jadły mięsa przez co najmniej rok i 30 tysięcy osób stanowiących grupę kontrolną, które w tym czasie jadły produkty pochodzenia zwierzęcego. W analizie skorzystano z danych z brytyjskiego Biobanku.

Naukowcy zidentyfikowali trzy geny, które są w istotny sposób powiązane z wyborem wegetariańskiego stylu życia. Wszystkie trzy znajdują się na chromosomie zawierającym geny zaangażowane w funkcjonowanie mózgu i metabolizm lipidów – proces, w którym tłuszcze rozkładane są na energię. Oprócz tego, jak dowodzą, istnieje jeszcze 31 dodatkowych genów, które można powiązać z wegetarianizmem.

Co ciekawe, z badania wynika, że wegetarianie częściej niż osoby spożywające produkty pochodzenia zwierzęcego mają różne warianty genów. Przyczyną tych rozbieżności mogą być różne sposoby metabolizowania lipidów i tłuszczów.

Czytaj też: Czy wegetarianizm to sposób na odchudzanie?

Choć wciąż nie jest do końca jasne, w jaki sposób geny mogą wpływać na decyzję o przejściu na wegetarianizm, to odkrycia opublikowane 4 października w czasopiśmie PLOS One wskazują, że genetyka może w jakimś stopniu determinować nasze decyzje odnośnie do rezygnacji z jedzenia mięsa.

– Kilka genów, w tym NPC1 i RMC1, bierze udział w metabolizmie lipidów, czyli tłuszczów, i ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. Na przykład NPC1 bierze udział w transporcie dużych lipidów zwanych lipidami złożonymi do komórek, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego – tłumaczy dr Nabeel Yaseen, główny autor badania i emerytowany profesor patologii na Northwestern University.

Wygląda więc na to, że czynnikiem wpływającym na preferencje dotyczące jedzenia, a także napojów, jest nie tylko smak, ale też sposób, w jaki organizm je metabolizuje.

Czytaj też: Ranking diet 2021: elastyczny wegetarianizm z wysokimi notami

– Większość ludzi, którzy spróbują alkoholu po raz pierwszy, nie uzna tego wówczas za przyjemne, ale z czasem rozwinie w sobie smak alkoholu. Myślę, że w przypadku mięsa jest podobnie. Być może masz jakiś składnik – spekuluję, że lipid – który sprawia, że go potrzebujesz i pragniesz – przypuszcza Nabeel Yaseen.

Niezależnie od wyników badania warto pamiętać, że kwestia diety wegetariańskiej to nie tylko indywidualny arbitralny wybór. Wiele zależy od czynników kulturowych i społecznych. A najzdrowsza dieta to taka, która jest urozmaicona, z dużą przewagą produktów roślinnych i zbilansowana zarówno pod względem kalorii, jak i składników odżywczych.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Gdzie kończy się pielęgnacja, a zaczyna uzależnienie od perfekcji?

Dbanie o siebie to naturalny element codziennego życia. Zdrowa pielęgnacja pomaga nam czuć się dobrze w swoim ciele, budować pewność siebie i promować dobrostan psychiczny. Jednak gdzie przebiega granica między zdrową troską o siebie a obsesyjnym dążeniem do perfekcji? Jak rozpoznać, kiedy pielęgnacja staje się kompulsywnym nawykiem, który nie daje nam satysfakcji, lecz wprowadza dodatkowy stres?