W jaki sposób można zapobiec rozwojowi chorób dziąseł?

W jaki sposób można zapobiec rozwojowi chorób dziąseł?

Fot. pixabay.com

Zmiana koloru dziąseł, krwawienie, nieświeży oddech, nadwrażliwość zębów to pierwsze symptomy chorób dziąseł. Co można zrobić, żeby do nich nie dopuścić?

Profilaktyka stomatologiczna jest istotnym elementem skutecznego zapobiegania rozwojowi oraz progresji chorób przyzębia. Najczęstszą postacią chorób dziąseł jest ich zapalenie wywołane odkładaniem się płytki nazębnej. Jest ono wynikiem zaniedbań higienicznych, w tym niewłaściwego lub niezbyt częstego czyszczenia zębów, skutkującego stanem zapalnym dziąseł. Prowadzone od lat badania wskazują, że miejscowy proces toczący się w tkankach przyzębia stanowi czynnik ryzyka dla wielu chorób ogólnych.

–  Zaczerwienienie dziąseł, zmiana ich kształtu (obrzęk, powiększenie brodawek) oraz krwawienie, które może występować samoistnie lub np. pod wpływem spożywania twardych pokarmów, to objawy, które powinny nas zaniepokoić. Ich wczesne zaobserwowanie i udanie się do lekarza spowoduje szybki powrót do zdrowia, bowiem zapalenie dziąseł jest procesem odwracalnym. Jeżeli stan zapalny trwa dłużej i obejmuje tkanki głębiej położone, powoduje uszkodzenie włókien ozębnej i destrukcję kości. Nieleczone zapalenie przyzębia prowadzi do utraty uzębienia. Konsekwencje są jednak jeszcze poważniejsze, bowiem miejscowy stan zapalny oddziałuje na zdrowie ogólne, poprzez przedostawanie się bakterii i/lub mediatorów zapalnych do krwiobiegu. Dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków można zapobiegać chorobom dziąseł, utrzymując prawidłową, dobrą higienę jamy ustnej, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną oraz planując regularne wizyty kontrolne u dentysty – komentuje prof. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Zdrowe nawyki trzeba wyrabiać od najmłodszych lat

Utrzymanie zębów i dziąseł w dobrym stanie zależy od naszych nawyków profilaktycznych, o które powinniśmy zadbać już od najmłodszych lat. Niezwykle istotne są regularne wizyty u dentysty, stosowanie sprawdzonych metod oraz skutecznych przyborów w oczyszczaniu zębów. Wybór odpowiedniej szczoteczki do codziennej higieny jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem profilaktyki. Najnowsze badanie Davidovich i wsp., opublikowane w “International Journal of Enviromental Research and Public Health”, wykazało, że rodzaj stosowanej szczoteczki (manualna czy elektryczna z okrągłą główka) ma większe znaczenie dla kontroli płytki nazębnej oraz stanu zapalnego dziąseł niż częstość szczotkowania.

Sześć zasad profilaktyki chorób dziąseł

  1. Bądź świadomy. Zdobywaj wiedzę na temat choroby i sprawdzaj kondycję swoich dziąseł z lekarzem dentystą. Poza regularnym badaniem obecności lub braku ubytków, należy zwrócić uwagę na kolor, konsystencję, kontur dziąseł, tzw. głębokość kieszonek oraz – co bardzo ważne – krwawienie z dziąseł. Skala krwawienia powie o zlokalizowanym albo uogólnionym zapaleniu dziąseł i będzie początkiem dalszej diagnostyki.
  2. Zrezygnuj z palenia papierosów. Częstość i stopień nasilenia choroby przyzębia jest większy u palaczy. Dodatkowo tytoń maskuje pierwszy z symptomów problemu – krwawienie dziąseł. Poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych objaw krwawienia jest fałszywie ujemny, co zaburza prawdziwy obraz problemu.
  3. Kontroluj przebieg chorób ogólnoustrojowych. Choroby, takie jak cukrzyca i osteoporoza, mają wpływ na przebieg choroby przyzębia. Im lepiej kontrolowana jest choroba podstawowa, tym łatwiej zapanować nad chorobą przyzębia.
  4. Odżywiaj się odpowiednio. Warto zadbać o zdrowe odżywianie, ukierunkowane na wspomaganie prawidłowego składu mikroflory jamy ustnej, wzmacnianie struktury dziąsła i kości, czyli produkty probiotyczne oraz bogate w witaminę C, D, wapń, koenzym Q10 i kwasy omega-3.
  5. Dbaj o higienę jamy ustnej. Należy zatroszczyć się o higienę jamy ustnej, tak aby skutecznie kontrolować codziennie tworzącą się płytkę bakteryjną (biofilm nazębny).
  6. Wybierz odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Greifswaldzie na grupie ponad 2800 osób dorosłych przez okres 11 lat wykazało, że  użytkownicy szczoteczek elektrycznych mieli o 20 proc. mniej utraconych zębów, a kondycja przyzębia opisana jako głębokość kieszonek dziąsłowych oraz utrata przyczepu łącznotkankowego była odpowiednio o 22 proc. i 21 proc. mniejsza u użytkowników szczoteczki elektrycznej niż u użytkowników szczoteczki manualnej. Poza mechaniczną kontrolą płytki bakteryjnej możemy również ją kontrolować poprzez odziaływanie składników aktywnych zawartych w pastach do zębów lub płukankach do jamy ustnej. Na uwagę zasługuje w tym względzie fluorek cyny redukujący krwawienie, stan zapalny oraz unieczynniający toksyny bakteryjne. Według piśmiennictwa fluorek cyny redukuje o 17,2 proc. bardziej stan zapalny dziąseł i o 32,4 proc. krwawienia z dziąseł w porównaniu do fluorku sodu stosowanego w zwykłych, niespecjalistycznych pastach do zębów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.