Uczniowie w klasie, nauczyciel online. Powstaje Centrum Nauczania Zdalnego

Uczniowie w klasie, nauczyciel online. Powstaje Centrum Nauczania Zdalnego

Fot. pixabay.com

Uczniowie w klasie, a na interaktywnym ekranie nauczyciel wybranego przedmiotu. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty tworzy Centrum Nauczania Zdalnego — program pilotażowy, który ma być wdrażany w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030.

Istotą tego rozwiązania jest to, aby można było “zamówić” nauczycieli różnych przedmiotów do szkoły na poprowadzenie lekcji przez internet. Ma to pomóc dyrektorom placówek oświatowych w sytuacji braków kadrowych czy potrzeby organizowania nagłych zastępstw.

– Korzyści są oczywiste. W szkołach, które mają trudności z uzupełnieniem braków kadrowych, pojawi się możliwość zrealizowania podstawy programowej. Brak nauczyciela nie zwalnia dyrektora szkoły z tego obowiązku, a zdarzają się przypadki, kiedy lekcje z danego przedmiotu nie są realizowane całymi miesiącami. Dziś technologia daje nam szanse rozwiązania tej sytuacji. Trzeba z niej skorzystać – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Czytaj też: Szkoła bez dzwonków i zadań domowych. Naukę zaczęło w niej 100 uczniów

Pilotaż ma ruszyć w przyszłym roku szkolnym, potrwa trzy lata. Łącznie weźmie w nim udział 30 szkół podstawowych i średnich z Wielkopolski. Każdego roku około 10 kolejnych placówek.

Jak zapowiada fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, Centrum Nauczania Zdalnego będzie zatrudniać 15 nauczycieli z obszaru nauk matematyczno-przyrodniczych i języków obcych. Będą oni prowadzić zajęcia w dwóch ostatnich klasach szkół podstawowych i w szkołach średnich. W każdej klasie podczas lekcji będzie obecny nauczyciel-opiekun współpracujący z nauczycielem prowadzącym przedmiot. Nad programem zajęć, bieżącą efektywnością i badaniem skuteczności od pierwszego dnia będzie czuwać ekspercka komisja ewaluacyjna.

Interaktywna pracownia, światłowód i wirtualna tablica

Każda ze szkół uczestniczących w projekcie na czas pilotażu zostanie wyposażona w nowoczesną pracownię do zajęć zdalnych. Szybkie łącza światłowodowe zapewnią stabilną, dwukierunkową transmisję danych. Każdy uczeń pracować będzie na interaktywnym stanowisku, które pozwoli na aktywny udział w zajęciach.

– Oprogramowanie obsługujące cały system daje nauczycielowi możliwość komunikacji z całą klasą lub z wybranym uczniem – wyjaśnia Katarzyna Jasik, koordynująca projekt w fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Zastosowana technologia pozwala nie tylko na prowadzenie wykładu, zadawanie pytań i odpowiadanie na nie, ale nawet na zaproszenie ucznia do wirtualnej tablicy i rozwiązywanie zadań tak, żeby w czasie rzeczywistym widziała je cała klasa — dodaje.

Rekrutacja nauczycieli do Centrum Nauczania Zdalnego już trwa. Pierwsze testy studia nadawczego w Koninie planowane są w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wcześniej ruszą natomiast zapisy szkół, które wezmą udział w pilotażu.

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030

Centrum Nauczania Zdalnego fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty jest zadaniem wchodzącym w skład projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030, który realizowany jest przez Województwo Wielkopolskie i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z fundacją Ogólnoopolski Operator Oświaty w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027. Wartość tego zadania wyceniono na ponad 21,3 mln zł. Na stworzenie Centrum Nauczania Zdalnego fundacja otrzymała ponad 15,7 mln zł.

– Docelowo chcemy lobbować za zmianami legislacyjnymi, które pozwolą stosować taki model w każdej szkole, tak, żeby każdy dyrektor mógł poszukać i zaangażować do prowadzenia zajęć nauczyciela-przedmiotowca z dowolnego miejsca w kraju – zapowiada Mateusz Krajewski.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty jest organizacją pożytku publicznego i największym niesamorządowym organem prowadzącym publiczne placówki oświatowe. Prowadzi 67 przedszkoli i szkół w całej Polsce. Uczy się w nich ponad 8,2 tys. dzieci.

1 Comments

  1. Dziękujemy serdecznie! Pozdrawiamy Czytelników i Redakcję!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!