Uczniowie w klasie, nauczyciel online. Powstaje Centrum Nauczania Zdalnego

Uczniowie w klasie, nauczyciel online. Powstaje Centrum Nauczania Zdalnego

Fot. pixabay.com

Uczniowie w klasie, a na interaktywnym ekranie nauczyciel wybranego przedmiotu. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty tworzy Centrum Nauczania Zdalnego — program pilotażowy, który ma być wdrażany w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030.

Istotą tego rozwiązania jest to, aby można było “zamówić” nauczycieli różnych przedmiotów do szkoły na poprowadzenie lekcji przez internet. Ma to pomóc dyrektorom placówek oświatowych w sytuacji braków kadrowych czy potrzeby organizowania nagłych zastępstw.

– Korzyści są oczywiste. W szkołach, które mają trudności z uzupełnieniem braków kadrowych, pojawi się możliwość zrealizowania podstawy programowej. Brak nauczyciela nie zwalnia dyrektora szkoły z tego obowiązku, a zdarzają się przypadki, kiedy lekcje z danego przedmiotu nie są realizowane całymi miesiącami. Dziś technologia daje nam szanse rozwiązania tej sytuacji. Trzeba z niej skorzystać – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Czytaj też: Szkoła bez dzwonków i zadań domowych. Naukę zaczęło w niej 100 uczniów

Pilotaż ma ruszyć w przyszłym roku szkolnym, potrwa trzy lata. Łącznie weźmie w nim udział 30 szkół podstawowych i średnich z Wielkopolski. Każdego roku około 10 kolejnych placówek.

Jak zapowiada fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, Centrum Nauczania Zdalnego będzie zatrudniać 15 nauczycieli z obszaru nauk matematyczno-przyrodniczych i języków obcych. Będą oni prowadzić zajęcia w dwóch ostatnich klasach szkół podstawowych i w szkołach średnich. W każdej klasie podczas lekcji będzie obecny nauczyciel-opiekun współpracujący z nauczycielem prowadzącym przedmiot. Nad programem zajęć, bieżącą efektywnością i badaniem skuteczności od pierwszego dnia będzie czuwać ekspercka komisja ewaluacyjna.

Interaktywna pracownia, światłowód i wirtualna tablica

Każda ze szkół uczestniczących w projekcie na czas pilotażu zostanie wyposażona w nowoczesną pracownię do zajęć zdalnych. Szybkie łącza światłowodowe zapewnią stabilną, dwukierunkową transmisję danych. Każdy uczeń pracować będzie na interaktywnym stanowisku, które pozwoli na aktywny udział w zajęciach.

– Oprogramowanie obsługujące cały system daje nauczycielowi możliwość komunikacji z całą klasą lub z wybranym uczniem – wyjaśnia Katarzyna Jasik, koordynująca projekt w fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Zastosowana technologia pozwala nie tylko na prowadzenie wykładu, zadawanie pytań i odpowiadanie na nie, ale nawet na zaproszenie ucznia do wirtualnej tablicy i rozwiązywanie zadań tak, żeby w czasie rzeczywistym widziała je cała klasa — dodaje.

Rekrutacja nauczycieli do Centrum Nauczania Zdalnego już trwa. Pierwsze testy studia nadawczego w Koninie planowane są w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wcześniej ruszą natomiast zapisy szkół, które wezmą udział w pilotażu.

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030

Centrum Nauczania Zdalnego fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty jest zadaniem wchodzącym w skład projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030, który realizowany jest przez Województwo Wielkopolskie i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z fundacją Ogólnoopolski Operator Oświaty w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027. Wartość tego zadania wyceniono na ponad 21,3 mln zł. Na stworzenie Centrum Nauczania Zdalnego fundacja otrzymała ponad 15,7 mln zł.

– Docelowo chcemy lobbować za zmianami legislacyjnymi, które pozwolą stosować taki model w każdej szkole, tak, żeby każdy dyrektor mógł poszukać i zaangażować do prowadzenia zajęć nauczyciela-przedmiotowca z dowolnego miejsca w kraju – zapowiada Mateusz Krajewski.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty jest organizacją pożytku publicznego i największym niesamorządowym organem prowadzącym publiczne placówki oświatowe. Prowadzi 67 przedszkoli i szkół w całej Polsce. Uczy się w nich ponad 8,2 tys. dzieci.

1 Comments

  1. Dziękujemy serdecznie! Pozdrawiamy Czytelników i Redakcję!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Bioderma Sensibio — poznaj moc miceli

Rynek produktów do oczyszczania twarzy i demakijażu zrewolucjonizowała woda micelarna, która zastąpiła żel, mleczko i tonik. W czym tkwi tajemnica produktów micelarnych Bioderma Sensibio?