Szkoła bez dzwonków i zadań domowych. Naukę zaczęło w niej 100 uczniów

Szkoła bez dzwonków i zadań domowych. Naukę zaczęło w niej 100 uczniów

Fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Bez dzwonków i zadań domowych. W tej szkole stawia się na otwartość, krytyczne myślenie i umiejętność poszukiwania informacji.

W nowej Publicznej Szkole Podstawowej SPECTO we Wrocławiu przy ul. Lubelskiej 95A kilka dni temu rozpoczęło naukę 100 uczniów pierwszych klas. Szkołę wybudowała za własne pieniądze i prowadzi fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty. Czym różni się ona od innych wrocławskich podstawówek?

– Szkoła SPECTO jest placówką przyjazną środowisku. Z klimatyzacją, własnymi pompami ciepła, instalacją fotowoltaiczną i systemem odzyskiwania deszczówki — wylicza Monika Kremser, prezes spółki Edu-Expert prowadzącej inwestycję dla fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

REKLAMA

Nowa szkoła jest nie tylko ekologiczna i przyjazna środowisku. Cechuje ją też nowoczesne podejście do nauki.

– Stawiamy na uczenie zespołowe i przez doświadczanie. Podstawę programową realizować będziemy w ramach edukacji STEAM, łączącej elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Zajęcia będą realizowane w postaci miniprojektów pobudzających zaangażowanie, rozwijających indywidualne talenty dzieci i ich potencjał – tłumaczy Małgorzata Rabenda, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO we Wrocławiu.

W prowadzeniu atrakcyjnych zajęć nauczycieli wesprą nowoczesne pomoce dydaktyczne i technologiczne, w które wyposażono szkołę. Podczas zajęć z projektowania dzieci będą mogły korzystać z drukarek 3D, roboty PHOTON pomogą im uczyć się programowania i zdobywać wiedzę techniczną. W programie znalazło się miejsce również na zajęcia “kodowanie na dywanie”, zajęcia z klockami LEGO i rozszerzony program nauki języka angielskiego już od pierwszej klasy.

– Będziemy razem budować, kreować, konstruować, stosować design thinking i uczyć się poszukiwania informacji. Dzięki takiej formie nauki dzieci łatwiej przyswajają wiedzę, rozumieją jej użyteczność i potrafią ją wykorzystać w praktyce — wyjaśnia Małgorzata Rabenda. – Chcemy rozwijać w nich kompetencje kluczowe, w tym zarówno umiejętności naukowo-techniczne, jak i miękkie. W pracy z dziećmi stawiamy na współpracę, krytyczne myślenie, samodzielne podejmowanie decyzji, otwartość, argumentowanie i prezentację efektów pracy. I najważniejsze: nie będziemy się bali popełniania błędów. Wyciąganie z nich wniosków to najlepsza forma nauki!

W szkole SPECTO nie będzie też dzwonków ani klasycznych zadań domowych. Będą za to tematyczne kąciki i pracownie, dużo nauki w plenerze i zajęcia dodatkowe, tak zwane kanony, wspierające rozwój zainteresowań dzieci.

SPECTO przy ul. Lubelskiej jest już trzecią szkołą podstawową, jaką fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi we Wrocławiu, ale pierwszą wybudowaną w technologii modułowej. Dwie pozostałe placówki — Publiczna Szkoła Podstawowa Leonardo przy ul. Roosevelta i Publiczna Szkoła Podstawowa Marco Polo przy ul. Zatorskiej — cieszą się od lat dobrą opinią wśród uczniów i rodziców. Podobnie jak sieć 16 publicznych przedszkoli w całym mieście. Wszystkie fundacyjne placówki działają na identycznych zasadach, jak szkoły i przedszkola miejskie, a nauka w nich jest bezpłatna.

– Wrocław od lat zwiększa liczbę miejsc w szkołach i przedszkolach, także poprzez współpracę z inwestorami prywatnymi. Tego typu rozwiązania sprawdzają się szczególnie na rozwijających się osiedlach, gdzie placówek oświatowych potrzeba jeszcze więcej — mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Takim przykładem współpracy jest szkoła publiczna SPECTO, która uzupełni ofertę edukacyjną Maślic, odciążając funkcjonujące już tam placówki.

Więcej informacji o szkole można znaleźć na stronie internetowej SPECTO i prowadzonym przez placówkę profilu na Facebooku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Spot the Dot — zwróć uwagę na znamiona!

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! wraz z fotografką Anną Bedyńską zachęcają do szukania kropek. Ich wspólny projekt Spot the Dot ma na celu zwrócenie uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.