Zabrze. Robot da Vinci wesprze lekarzy w leczeniu chorych na raka prostaty

Zabrze. Robot da Vinci wesprze lekarzy w leczeniu chorych na raka prostaty

Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu ma od dziś (29 listopada) robota da Vinci. Będzie on ogromnym wsparciem dla lekarzy w wykonywaniu zabiegów chirurgicznych u chorych na raka prostaty.

Jednym z pierwszych pacjentów, którzy będą operowani przy użyciu robota, jest Czesław Śpiewok. – O chorobie dowiedziałem się przypadkowo, gdy przy okazji innych badań namówiono mnie na wykonanie badania PSA. Wypadło źle i skierowano mnie do dalszej diagnostyki. To był zupełny przypadek, ale to dobrze, że  trafię w ręce tak świetnych lekarzy i robota. Jestem pełen nadziei – mówi pan Czesław.

Na świecie w asyście robota wykonywane są zabiegi w wielu dziedzinach medycyny – przede wszystkim w urologii i ginekologii. Główną zaletą systemów robotycznych wykorzystywanych w chirurgicznym leczeniu nowotworów jest ich wysoka precyzja oraz ograniczenie działań niepożądanych podczas i po zabiegu.

Decyzją Ministra Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota da Vinci w ramach NFZ. Do tej pory sfinansowano ponad 4 tysiące takich zabiegów.

– Da Vinci trafił do nas na dwa lata z krakowskiego NEO HOSPITAL w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W tym czasie zamierzamy zoperować 200 pacjentów. Nasz zespół nabędzie niezbędnego doświadczenia Skorzystają na tym pacjenci, którzy dodatkowo tylko w naszym szpitalu mają możliwość diagnostyki za pomocą biopsji fuzyjnej prostaty wraz z mikro USG. Nasz szpital, jako jedyny z publicznych w Polsce, ma specjalny sprzęt pozwalający łączyć badanie mikro USG prostaty i wieloparametryczny rezonans magnetyczny, tak by urolog mógł z niezwykłą dokładnością określić miejsca najbardziej podejrzane o rozrost nowotworowy. Warto dodać, że u nas za to badanie się nie płaci, zaś w prywatnych ośrodkach kosztuje ono około 3,5 tys. zł – mówi dr n. med. Dariusz Budziński, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreśla prof. Piotr Bryniarski, ordynator oddziału urologii w zabrzańskim szpitalu, operacja za pomocą da Vinci to przede wszystkim korzyści dla pacjenta. –  Przy zabiegach urologicznych (radykalna prostatektomia) zastosowanie robota zwiększa szanse na zachowanie erekcji oraz trzymanie moczu w porównaniu do operacji klasycznych –  ocenia specjalista.

Czytaj też: Operacja usunięcia raka prostaty w asyście robota da Vinci

Pierwszy robot da Vinci powstał w 1999 roku. Przez lata był unowocześniany wraz z rozwojem technologii oraz doświadczeniami zdobywanymi podczas milionów operacji wykonywanych na całym świecie. Chirurgia robotyczna to najnowocześniejsze narzędzie w rękach chirurgów, którzy wykorzystując swoje doświadczenie medyczne, mogą używać go do zwiększania zakresu wykonywanych zabiegów i większej precyzji. Co ważne, zastosowane technologie eliminują drżenie rąk chirurga, a system daje 10-krotne powiększenie obrazu, który dodatkowo jest trójwymiarowy.

Czytaj też: Powstało kolejne Centrum Chirurgii Robotycznej. Gdzie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.