Terapia kranio-sakralna – sprawdź, w czym może ci pomóc

Terapia kranio-sakralna – sprawdź, w czym może ci pomóc

Terapia kranio-sakralna (czaszkowo-krzyżowa) jest formą terapii manualnej. Rozluźnia tkanki miękkie, których niewłaściwe napięcie wpływa niekorzystnie na ogólny stan zdrowia.

Terapia kranio-sakralna może być stosowana u pacjentów z różnorodnymi problemami zdrowotnymi i dolegliwościami. Pomaga uwolnić się od bólów głowy, migreny, bólów kręgosłupa, zaburzeń snu, stanów lękowych, stresu czy problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Terapia kranio-sakralna – na czym polega?

Używając delikatnych technik manualnych, takich jak delikatne naciski, fizjoterapeuta koncentruje się na poprawie funkcji układu kranio-sakralnego składajacego się z mózgu, rdzenia kręgowego i płynu mózgowo-rdzeniowego, który otacza i chroni te struktury. Terapia kranio-sakralna zakłada bowiem, że ​​istnieje rytmiczne pulsowanie płynu mózgowo-rdzeniowego, które jest związane z funkcjonowaniem układu nerwowego i może wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta.

– W swojej praktyce spotykam pacjentów, którzy są już zaznajomieni z terapią kranio-sakralną oraz tych, którzy słyszą o niej po raz pierwszy. Zazwyczaj rozpoczynam sesję, prosząc pacjenta dorosłego o położenie się na plecach. Następnie, palpacyjnie, poprzez najczęściej stopy, wyczuwam rytm czaszkowy i oceniam jego parametry. Kolejnym krokiem jest praca nad przeponami ciała, obejmująca m.in. przeponę miednicy, oddechową, rejon obojczyków, gardła oraz wieloetapowa praca pod potylicą — wyjaśnia Marcin Tarnowski, fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem.

Terapia kranio-sakralna – czego możesz się spodziewać w je trakcie

Niektórzy pacjenci podczas terapii kranio-sakralnej mogą odczuwać różne reakcje, takie jak ciepło, zimno, mrowienie czy wrażenie różnych części ciała. Każda sesja jest inna, nie ma dwóch takich samych spotkań. Fizjoterapeuta może się w ich trakcie porozumiewać z pacjentem lub zachować milczenie, w zależności od przebiegu spotkania. Dodatkowo, w gabinecie podczas sesji zazwyczaj panuje przygaszone światło, co sprzyja relaksowi pacjenta.

Jak podkreśla Marcin Tarnowski, że niektóre sesje obejmują uwalnianie napięć w obrębie jamy ustnej, co może być szczególnie korzystne dla osób z problemami z układem szczękowym czy stawami skroniowo-żuchwowymi.

Czytaj też: Osteopatia. Ten zabieg pomoże ci się pozbyć stresu

Optymalna długość pojedynczej sesji terapii kranio-sakralnej to 60-90 minut, co daje fizjoterapeucie wystarczająco czasu na zrozumienie potrzeb pacjenta oraz odpowiednie przeprowadzenie terapii. W trakcie sesji wykorzystywane są różne produkty (olejki do masażu, balsamy do ciała), które przyczyniają się do zwiększenia komfortu i relaksu oraz pomagają w osiągnięciu lepszych efektów.

Terapia kranio-sakralna – znajdź przeszkolonego fizjoterapeutę

Dzięki swoim właściwościom relaksacyjnym i wspierającym naturalne zdolności organizmu do samoregulacji terapia kranio-sakralna zdobywa coraz większe uznanie wśród pacjentów i fizjoterapeutów. Mimo to jest uważana za kontrowersyjną w środowisku medycznym i nie jest uznawana za standardową praktykę medyczną, ponieważ nie ma solidnych dowodów naukowych potwierdzających jej skuteczność. Dlatego osoby zainteresowane tą formą terapii powinny upewnić się, że oddają się w ręce wykwalifikowanego terapeuty, który ma doświadczenie i odpowiednie wykształcenie w tej dziedzinie.

Przed rozpoczęciem terapii kranio-sakralnej warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek poważne problemy zdrowotne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.