Suchość, świąd skóry, zaczerwienienie i podrażnienie to najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry – choroby cywilizacyjnej o podłożu genetycznym. Badania dowodzą, że możliwe jest ich wyciszenie. Co może w tym pomóc?
Odpowiedź brzmi: działanie potrójnego kompleksu przeciwzapalnego złożonego z kwasu laktobionowego, pantenolu i gliceryny. Eksperci przekonują, że codzienna pielęgnacja z użyciem dermokosmetyków zawierających te składniki może być zbawienna dla skóry atopików.
Badania kliniczne, przeprowadzone w IV kwartale 2021 roku w Dermoklinice Centrum Medycznym w Łodzi na zlecenie Empire Pharma, pokazują, że 84 proc. dorosłych dostrzegło poprawę swojego stanu skóry po zastosowaniu emulsji i balsamu Atopic Forte marki SOLVERX. W badaniach tych wzięło udział 50 pacjentów.
– Jednym z kluczowych składników serii Atopic jest trio o działaniu przeciwzapalnym złożone z kwasu laktobionowego, pantenolu i gliceryny. Dla atopików to składniki bezcenne – ocenia Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX. – Kwas laktobionowy łagodzi podrażnienia i utrzymuje wysokie nawilżenie skóry. Z kolei olej jojoba i oliwa z oliwek naturalnie natłuszczają ciało. W przypadku AZS to absolutna podstawa. Skóra atopowa jest bardzo reaktywna, dlatego niezwykle łatwo „daje nam” sygnał, czy dany preparat jest dla niej właściwy. Atopicy wiedzą to najlepiej. Badania kliniczne pokazały, że zestawienie kwasu laktobionowego, pantenolu, gliceryny i naturalnych olejów działa nadzwyczaj szybko i dobrze nawet w przypadku ostrych stanów zaostrzenia AZS – dodaje.
Po pierwsze, nawilżanie
Największym wyzwaniem w przypadku atopowego zapalenia skóry to suchość. Przesuszenie niesie ze sobą dotkliwy świąd i podatność na podrażnienie, pękanie oraz alergię. Odwodniona skóra traci swoją naturalną barierę ochronną, przez co może być narażona na nadkażanie. Koło się zamyka i pojawiają się kolejne dolegliwości.
Jak wskazują eksperci, głównym zadaniem atopików w codziennej pielęgnacji jest maksymalna dbałość o częste i efektywne nawilżanie ciała.
– 76 proc. dorosłych uczestników badań klinicznych zleconych przez Empire Pharma wskazało, że używanie emulsji do mycia Atopic Forte SOLVERX zmniejszyło w ich przypadku objawy suchości skóry. Nie było ani jednego respondenta, który udzieliłby odpowiedzi negatywnej. Świadczy to o znaczącym pozytywnym wpływie, jaki składniki produktów wywierają na zmienioną chorobowo skórę – komentuje Agnieszka Kowalska.
Po drugie, eliminowanie podrażnień
Skóra atopowa często bywa podrażniona, zaczerwieniona, a w konsekwencji nie tylko staje się podatna na zakażenia bakteryjne, ale także, niestety, dotkliwie piecze i sprawia dyskomfort. Kluczowe w opiece nad skórą atopową jest w związku z tym skuteczne eliminowanie podrażnień.
Badania kliniczne zlecone przez Empire Pharma pokazały, że 85 proc. dorosłych uczestników dostrzegło zmniejszenie objawów podrażnień skóry po użyciu emulsji do mycia Atopic Forte SOLVERX. Wniosek – skuteczną drogą do łagodzenia podrażnień w AZS jest działanie potrójnego kompleksu przeciwzapalnego: kwas laktobionowy, pantenol i gliceryna.
Po trzecie, zapobieganie nawrotom AZS
Atopowe zapalenie skóry oznacza naprzemiennie występujące okresy zaostrzenia i remisji choroby. Na nasilenie objawów wpływają w dużej mierze czynniki zewnętrzne, takie jak szorstkie ubrania, niewłaściwe, drażniące środki do prania i mycia, gorące kąpiele oraz niedelikatne wycieranie ciała po myciu. To tylko niektóre elementy, których należy unikać. Hasło-klucz to delikatna pielęgnacja.
– Skóra atopowa uczy nas cierpliwości. W przypadku pielęgnacji konieczny jest odpowiedni dobór kosmetyków i systematyczne, delikatne postępowanie. Bez gorącej wody i długich kąpieli. Bez kosmetyków o mocnych zapachach, a także bez szorstkich swetrów i ręczników – podkreśla Agnieszka Kowalska. – Konieczne jest także mycie ciała sprawdzonymi produktami do skóry atopowej. Takie zestawienie pozwala zapobiec częstym nawrotom objawów. 76 proc. dorosłych uczestników naszych badań wskazało, że używanie emulsji do mycia Atopic Forte marki SOLVERX zapobiega nawrotom objawów AZS.
Uciążliwe objawy AZS to codzienność, ale nie konieczność. Badania pokazują, że negatywne skutki schorzenia można minimalizować poprzez odpowiednią, systematyczną pielęgnację przy użyciu produktów nawilżających – emolientów przeznaczonych do skóry wrażliwej i atopowej.