Nowy punkt testów dla pasażerów powracających ze strefy Schengen

Nowy punkt testów dla pasażerów powracających ze strefy Schengen

Fot. pixabay.com

Możesz uniknąć kwarantanny po przylocie do Polski, jeśli wykonasz test diagnostyczny w kierunku COVID-19. Nowy punkt testowania na Lotnisku Chopina w Warszawie uruchomiło 1 kwietnia Centrum Medyczne Damiana.

– To odpowiedź na rozporządzenie rządu z 30 marca, które obejmuje osoby podróżujące do naszego kraju ze strefy Schengen i spoza niej. Nowy punkt diagnostyczny Centrum Medycznego Damiana będzie otwarty w godzinach kursowania samolotów, oferując podróżnym możliwość wykonania tuż po wylądowaniu testu antygenowego, którego wynik dostępny jest już po 15 minutach, w języku polskim i angielskim – poinformowano w komunikacie prasowym.

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od 31 marca, podróżni przybywający do Polski ze strefy Schengen podlegają kwarantannie, z której mogą być zwolnieni jedynie wówczas, gdy przedstawią negatywny wynik testu w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2. Musi być on wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Natomiast podróżni, którzy zostali poddani kwarantannie w Polsce, będą mogli wykonać badanie, którego negatywny wynik zakończy okres kwarantanny.

Podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen bez wyjątku obowiązuje kwarantanna. Nie zwalnia z niej test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba, chyba że pasażer podróżuje z kraju UE nie należącego do strefy Schengen. W takim wypadku może okazać wynik testu wykonanego w kraju, z którego przyleciał.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób podróżujących samolotem, Centrum Medyczne Damiana uruchomiło 1 kwietnia punkt do wykonywania testów w kierunku COVID-19 dla pasażerów przylatujących ze strefy Schengen na Lotnisko Chopina w Warszawie. To efekt współpracy z warszawskim portem lotniczym. Pasażerowie są dowożeni autobusem bezpośrednio z samolotu do punktu testowania, który zlokalizowany jest w przestronnej części terminala, tuż przy hali odbioru bagażu. Tam, w komfortowych warunkach, mogą wykonać test, dzięki któremu nie zostanie na nich nałożona kwarantanna.

Punkt testowania zlokalizowany jest w strefie gate 34-35. Pasażerowie mogą w nim wykonać test antygenowy, którego wynik dostępny jest już po 15 minutach. Nie ma konieczności dokonywania zapisów. Koszt badania wynosi 170 zł (płatność jedynie za pomocą karty).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zabrze. Robot da Vinci wesprze lekarzy w leczeniu chorych na raka prostaty

Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu ma od