Światowy Dzień bez Tytoniu: nie pal, bo szkodzisz sercu

Światowy Dzień bez Tytoniu: nie pal, bo szkodzisz sercu

- Aktualności
Fot. freeimages.com

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, co roku z powodu palenia tytoniu umiera 7 mln osób, z których blisko 900 tys. to bierni palacze. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne po raz kolejny wskazuje na ścisły związek palenia papierosów z chorobami serca.

“Palenie to prosta droga do rozwoju szeregu chorób układu krążenia: miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu, a w konsekwencji do niewydolności serca – najbardziej zaawansowanej postaci wszystkich schorzeń układu sercowo-naczyniowego” – alarmują kardiolodzy.

Choć palenie papierosów dawno przestało być modne, a organizacje pacjenckie i rządy niemal wszystkich krajów inicjują liczne kampanie antynikotynowe, wielu palaczom nadal trudno wyzwolić się z nałogu. Tymczasem palenie odpowiada za 10 proc. wszystkich zgonów na świecie. Długoletni palacze umierają w znacznie młodszym wieku niż osoby niepalące – połowa z nich żyje o 20-25 lat krócej. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami palącymi a niepalącymi wynosi nawet 15 lat.

W trosce o serca palaczy

Niepokój kardiologów, oczywiście poza samymi statystykami dotyczącymi palaczy, budzi także to, jak wielu z nich wraca do nałogu nawet po ciężkich incydentach kardiologicznych – mówi prof. Piotr Jankowski,sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Powołując się na badania POLASPIRE, dodaje, że ponad 50 proc. osób palących kontynuuje palenie nawet po zawale serca czy angioplastyce wieńcowej.

W społeczeństwie powszechnie panuje przekonanie, że palenie papierosów niesie ze sobą wyłącznie ryzyko zachorowania na raka płuca, tymczasem co piąty zgon z powodu chorób serca jest bezpośrednio związany z paleniem tytoniu”- dodaje prof. Piotr Jankowski.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne jest jednym z najliczniejszych towarzystw naukowych w Polsce. Prowadzi działalność naukową, edukacyjną, szkoleniową i społeczną na rzecz profilaktyki i zwalczania chorób układu krążenia oraz promocji i ochrony zdrowia w zakresie kardiologii i dziedzin medycyny z nią związanych. Upowszechnia wiedzę o postępach kardiologii i kardiochirurgii wśród lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia, inicjuje i wspiera badania naukowe w dziedzinie chorób serca i naczyń, współdziała z parlamentem, administracją państwową, samorządową, mediami oraz innymi podmiotami i organizacjami dla poprawy opieki kardiologicznej w Polsce.

Szczególną uwagę zwraca na edukację zdrowotną w zakresie profilaktyki chorób serca, którą postrzega jako jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej kardiologii w naszym kraju. Z myślą o pacjentach i ich bliskich, eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali dedykowane portale informacyjno-edukacyjne, które stanowią kompendium wiedzy na temat chorób układu sercowo-naczyniowego.

Światowy Dzień bez Tytoniu

Co roku 31 maja, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) organizowany jest Światowy Dzień bez Tytoniu (World No Tobacco Day) w celu podkreślenia zagrożeń związanych z używaniem tytoniu i promowania działań zmierzających do ograniczenia jego spożycia. Światowy Dzień bez Tytoniu 2018 obchodzony jest pod hasłem „Tytoń a choroby serca”. Celem kampanii jest pokazanie związku między paleniem tytoniu a występowaniem chorób sercowo-naczyniowych, które są wiodącą przyczyną zgonów na całym świecie, zwiększenie świadomości na temat wpływu aktywnego palenia tytoniu i biernej inhalacji jego dymem na zdrowie oraz wspieranie działań zmierzających do redukcji spożycia wyrobów tytoniowych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Nieinwazyjne badania prenatalne nowej generacji

Dzięki Synevo i NIPD Genetics na naszym rynku