Serce kobiety. Czym różni się od serca mężczyzny?

Serce kobiety. Czym różni się od serca mężczyzny?

Fot. pixabay.com

Serce kobiety ma nieco inną budowę, mniej waży, a jednocześnie częściej się kurczy niż serce mężczyzny. Jak te różnice wpływają na jego pracę i co z tego wynika?

Serce kobiety jest mniejsze od serca mężczyzny aż o 10-15%, przez co musi bić szybciej, aby przepompować odpowiednią ilość krwi. Bije 72 razy na minutę, podczas gdy męskie ma 65 uderzeń.

– Nasze serca różnią się również kształtem i strukturą. U kobiet naczynia wieńcowe mają cieńsze ściany, węższą średnicę i kręty przebieg, mniej rozwinięte jest krążenie oboczne. Sprawia to, że kobiety są bardziej narażone na niektóre choroby sercowo-naczyniowe. Częściej chorują np. na tzw. dławicę naczynioskurczową czy tajemniczy zespół Takotsubo – tłumaczy dr n. med. Marta Fijałkowska, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

Serce kobiety — kiedy jest najbardziej narażone na choroby?

Momentem przełomowym, kiedy stan żeńskiego serca ulega pogorszeniu, jest okres okołomenopauzalny przypadający około 50. roku życia. Do tego czasu kobiecy organizm jest chroniony przez hormony, w tym przede wszystkim estrogeny. Po zaprzestaniu ich produkcji dochodzi do zmian metabolicznych, które sprzyjają rozwojowi chorób serca.

dr n. med. Marta Fijałkowska

– Przez wiele lat choroby serca były w społeczeństwie kojarzone z mężczyznami. Tymczasem choroby układu krążenia zajmują w Polsce pierwsze miejsce pod względem śmiertelności wśród kobiet. Częściej przebiegają one u nich w sposób nietypowy, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie – podkreśla dr Marta Fijałkowska.

Wśród czynników ryzyka chorób układu krążenia u kobiet częściej niż u mężczyzn występują otyłość, hipercholesterolemia i cukrzyca. – Ryzyko chorób serca zwiększają także powikłania ciążowe czy przedwczesna menopauza spowodowana np. usunięciem macicy z przydatkami – dodaje kardiolożka z Grupy American Heart of Poland.

Serce kobiety — jak o nie dbać, żeby było jak najdłużej zdrowe?

Niezależnie od płci, dla zdrowego serca potrzebna jest zbilansowana dieta, aktywny tryb życia, brak używek. Różne są natomiast poszczególne potrzeby kobiecych i męskich organizmów.

Czytaj także: Kobieto, zatroszcz się o swoje serce!

– Podczas gdy męska gospodarka hormonalna wspiera budowę tkanki mięśniowej, żeńskie hormony sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Dlatego dla pań szczególne ważne jest utrzymanie odpowiedniego bilansu kalorycznego. Dla serca wskazany jest co najmniej półgodzinny wysiłek aerobowy, 5-7 dni w tygodniu. W diecie kobiety powinny zwracać uwagę na odpowiedni poziom kwasów omega-3, witaminy D, witamin z grupy B, żelaza, cynku, selenu i magnezu – wyjaśnia Marta Fijałkowska.

Równie ważny dla organizmu, jak ruch jest również odpoczynek – nie tylko pod względem fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym. Wypracowanie form relaksu jest szczególnie istotne właśnie dla pań. Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, kobiety są nawet dwa razy bardziej narażone na stres niż mężczyźni i dwukrotnie częściej chorują na depresję.

Serce kobiety — jakie są objawy kobiecego zawału?

Zawał serca występuje u kobiet średnio od 10 do 15 lat później niż u mężczyzn, czyli często dopiero po 70. roku życia. Sprawia to, że staje się on dużo groźniejszy z uwagi na częstsze choroby towarzyszące i bardziej zaawansowany wiek. Dodatkowo szczególnie groźnym dla kobiet zjawiskiem jest fakt, że zawał może u nich przebiegać bez typowych objawów. W konsekwencji są diagnozowane zbyt późno, w skrajnych przypadkach nawet nie wiedząc, że przeszły zawał serca.

Czytaj także: Atypowy zawał serca: co to jest i jak go rozpoznać (WYWIAD)

– W przypadku kobiet zawał może dawać dość nietypowe objawy jak np. ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty, duszności. Kobiety są też częściej narażone na tzw. cichy zawał, czyli taki, który przebiega w sposób bezobjawowy. Wśród nietypowych symptomów zawału znajdują się również takie, które mogą być mylone z menopauzą: kołatanie serca czy uderzenia gorąca. Pamiętajmy, by nie bagatelizować tego typu objawów! Odpowiednio wcześnie rozpoznany kobiecy zawał daje takie same szanse na wyleczenie jak u mężczyzn – apeluje ekspertka Grupy American Heart of Poland.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.