Wsparcie kobiet w różnym wieku na terenie całej Polski, zwłaszcza tam, gdzie zgłaszalność do programów przesiewowych jest najniższa, a świadomość zdrowego stylu życia, profilaktyki onkologicznej i roli wczesnego wykrywania nowotworów ograniczona. Taki cel realizuje Różowy Patrol.
Różowy Patrol to inicjatywa Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej, która działa na rzecz kobiet chorych na raka piersi. Od trzech lat tworzy ona Kluby Ambasadorek, które organizują spotkania, edukują i motywują, wspierając kobiety w różnym wieku. Kluby często są stowarzyszone z lokalnymi inicjatywami społecznymi.
Do końca września sieć działała w ramach 36 Klubów Ambasadorek i tworzyło ją ponad 100 kobiet, które przeszły odpowiednie szkolenia i uzyskały certyfikat uprawniający do występowania w roli Ambasadorek Profilaktyki. Jednak potrzeby są znacznie większe. Współpraca z marką Gliss, zapoczątkowana w październiku pod hasłem Różowy Patrol, przełożyła się na otwarcie kolejnych 10 Klubów Ambasadorek. Powstały one w województwach: mazowieckim (Lesznowola, Nadarzyn i Wyszków), lubuskim (Nowa Sól), podkarpackim (Krosno, Mielec i Rymanów), świętokrzyskim (Końskie) oraz warmińsko-mazurskim (Lidzbark Warmiński i Olsztyn), obejmując swoim zasięgiem również okoliczne miejscowości.
W społeczną akcję szerzenia świadomości na temat profilaktyki raka piersi zaangażowała się również Małgorzata Rozenek-Majdan, ambasadorka marki Gliss, która wzięła udział w kampanii Różowego Patrolu.
– Po zakończonych szkoleniach Ambasadorki rozpoczęły edukację osób w swoich regionach, zorganizowały wiele spotkań otwartych, jak i zamkniętych, np. dla osób z niepełnosprawnościami czy w ośrodkach wychowawczych. Jako że do klubów należą również położne pracujące w poradniach i przychodniach NZOZ, które mają na co dzień kontakt z kobietami, szkolenia odbywały się również w gabinetach. Misja Różowego Patrolu popularyzowana jest w wielu miejscach i w różnych formach. Budujemy wiedzę o profilaktyce, ale także w bliskiej i bezpiecznej atmosferze poruszamy wiele aspektów dotyczących wsparcia chorych, czy osób, które wykryły zmiany w piersiach — mówi Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej.
Obecnie w 46 klubach działa blisko 170 certyfikowanych ambasadorek, które w zaledwie dwa miesiące trwania inauguracyjnej edycji Różowego Patrolu przeszkoliły już ponad 1000 kobiet i mężczyzn. Co ważne, edukatorki docierają również do mniejszych miejscowości, gdzie świadomość na temat profilaktyki onkologicznej jest zazwyczaj niska, a dostęp do profesjonalnych badań utrudniony.
Na stronie akcji https://rozowypatrol.pl/jak-sie-badac można znaleźć bazę wiedzy i zapoznać się z instrukcją samobadania piersi. Dodatkowo dzięki mapie Polski można szybko znaleźć miejsce działania Różowego Patrolu i nawiązać kontakt. W przygotowaniu są kolejne kluby.