Co drugi Polak chętnie spędziłby święta poza domem (BADANIE)

Co drugi Polak chętnie spędziłby święta poza domem (BADANIE)

Coraz chętniej poszukujemy alternatywnych form świętowania. Z badania SW Research wynika, że co drugi Polak chętnie spędziłby święta Bożego Narodzenia poza domem.

Stereotyp Polaka, który bardzo niechętnie rezygnuje z tradycji, nie broni się w świetle wyników badania “Święta w hotelu” przeprowadzonego w listopadzie 2023 r. przez SW Research na zlecenie Leonardo Hotels Polska. Pokazują one, że 45% respondentów mogłoby spędzić Święta Bożego Narodzenia poza domem, gdyby ich wybór nie był niczym ograniczony. A najczęstszą przeszkodą bywa odchudzony portfel z powodu inflacji lub indywidualna sytuacja danej osoby, a nie nastawienie Polaków do modyfikacji świątecznych zwyczajów.

Święta poza domem. W hotelu znajdziesz wytchnienie i odpoczynek

– Wyniki badania znajdują pokrycie w naszych obserwacjach. Wbrew pozorom Polacy chętnie korzystają z usług hoteli w okresie świątecznym, znajdując tu przestrzeń do wytchnienia i odpoczynku. Hotele zapewniają kompleksową opiekę, włącznie z wysokiej jakości sezonową kuchnią i dostępem do różnorodnych udogodnień, atrakcji oraz lokalnych rozrywek. Nie dziwią nas więc wyniki badania, są raczej miłym potwierdzeniem tego, co sami zauważamy – komentuje Anastasiia Stolarska, Cluster Reservations Manager w Leonardo Hotels Polska.

I dodaje: – Z naszego doświadczenia wynika jednak, że większość gości rezerwuje pokój dopiero od drugiego dnia Świąt – rzadziej od Wigilii. Część wydłuża pobyt aż do Nowego Roku, aby Sylwestra również spędzić w hotelu. Jednocześnie z większym wyprzedzeniem rezerwacje trafiają do naszych hoteli Leonardo Boutique w atrakcyjnym turystycznie Krakowie, natomiast mająca również bardzo wiele do zaoferowania Warszawa zapełnia się last minute, co dostrzegamy w hotelu NYX i Leonardo Royal.

Święta poza domem. Lokalizacja, oferta kulinarna i atrakcje turystyczne

Głównym celem badania “Święta w hotelu” było zbadanie opinii i odczuć Polaków związanych z celebrowaniem Bożego Narodzenia poza domem. Okazuje się, że aż 73% Polaków wcale nie martwi się opinią rodziny na temat świąt poza domem. Co sprawia, że chcielibyśmy spędzić ten wyjątkowy czas poza domem? Jakie są nasze preferencje?

Z badania wynika, że najczęstszym motywem decyzji o spędzeniu świąt poza domem jest ciekawość i chęć przeżycia ich w inny, nowy sposób (42%). Zaraz za nią respondenci wskazywali chęć połączenia świąt z dłuższym wypoczynkiem, np. Sylwestrem (28%), oraz mniejszą ilość pracy i zaangażowania w świątecznym rozgardiaszu (26%).

– Uwielbiam rodzinne święta, ale uważam, że mają one być czasem wytchnienia i właśnie tego szukam, kiedy je planuję. Kilka lat temu postanowiliśmy z mężem spróbować czegoś odmiennego – nowego przeżycia. Od tej pory, na zmianę z rodzinnym świętowaniem, święta spędzamy w różnych zakamarkach Polski. W zeszłym roku zdecydowaliśmy się na święta w hotelu w Krakowie. To był strzał w dziesiątkę, bo okazało się, że nie tylko odpadło myślenie o organizacji kolacji i wielogodzinne gotowanie, ale także otrzymaliśmy dodatkową opiekę, wskazówki, jak najlepiej spędzić czas wolny, zniżki na różne atrakcje i… okazję, żeby wyspać się jak nigdy! – opowiada Martyna, która od kilku lat spędza z mężem Święta Bożego Narodzenia poza domem.

Respondenci badania “Święta w hotelu” zostali zapytani o czynniki wpływające na wybór placówki w okresie świątecznym. Według nich ważne są przede wszystkim: oferta kulinarna i tradycyjna kolacja w hotelu, dodatkowe atrakcje, jak kino lub koncerty, udogodnienia dla rodzin z dziećmi i podróżujących ze zwierzętami oraz miejsce i jego atrakcje turystyczne. Na ten ostatni czynnik wskazało aż 43% badanych.

Święta poza domem. Oczekiwania zależą od wieku

Choć Polacy wykazują ogólną zgodność w deklarowaniu przyczyn spędzania świąt poza domem, jedynym czynnikiem wpływającym na częściową rozbieżność odpowiedzi okazał się być wiek. Wszystkie grupy wiekowe wskazywały zgodnie na miejsce i atrakcje turystyczne, które znacznie wyprzedzały inne odpowiedzi. Jedynie w grupie osób do 24 lat dwa pierwsze wyniki są zbliżone: ci respondenci wskazują na miejsce i jego atrakcje (37%), ale także dodatkowe aktywności, takie jak koncerty i kino (31%). Najmłodsi respondenci mają więc nieco inne priorytety niż pozostałe grupy.

Podczas gdy część gości szuka klimatycznego otoczenia i urokliwych zakątków wśród kamienic, inni nastawiają się na dynamiczne przestrzenie, pobudzający zmysły street art i klimat metropolitalnego city.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Gdzie kończy się pielęgnacja, a zaczyna uzależnienie od perfekcji?

Dbanie o siebie to naturalny element codziennego życia. Zdrowa pielęgnacja pomaga nam czuć się dobrze w swoim ciele, budować pewność siebie i promować dobrostan psychiczny. Jednak gdzie przebiega granica między zdrową troską o siebie a obsesyjnym dążeniem do perfekcji? Jak rozpoznać, kiedy pielęgnacja staje się kompulsywnym nawykiem, który nie daje nam satysfakcji, lecz wprowadza dodatkowy stres?