Rozkoszuj się życiem w tempie slow

Rozkoszuj się życiem w tempie slow

Ile razy w ciągu dnia zdarza Ci się myśleć o tym, że mimo pośpiechu nie zdążysz ze wszystkim? W tej codziennej gonitwie, w natłoku obowiązków, z poczuciem presji, łatwo pominąć to, co ważne – radość z życia.

Co zrobić, żeby do tego nie dopuścić, radzi Maria Rotkiel, psycholog, terapeutka rodzinna, terapeutka par, trenerka rozwoju osobistego i zawodowego, trenerka motywacyjna.

Włoskie określenie senza tempo można dosłownie tłumaczyć jako „bez czasu”. Zwrot senza tempo oznacza również „ponadczasowy” i taka jest właśnie zasada, która sprawdzi się u wszystkich – życia we własnym tempie i odnajdywania czasu na drobne przyjemności.

Uniwersalny przepis na szczęście nie istnieje; każdy z nas jest inny, kierujemy się różnymi wartościami, mamy odmienne potrzeby i marzenia. Niezależnie od zewnętrznych uwarunkowań, warto działać w zgodzie ze sobą, dbać o siebie, pozwolić na „chwilę oddechu”, zwolnienie i celebrowanie radości w codziennym życiu za pomocą drobnych przyjemności.

Namawiają do tego zwolennicy ruchu slow life, który zyskuje na popularności w kontrze do zawrotnego tempa życia. Zapoczątkowana we Włoszech filozofia slow opiera się w głównej mierze na spowolnieniu, zwiększonej uważności oraz dążeniu do równowagi w różnych aspektach życia. To również świadome działanie zgodne z własnymi upodobaniami, dające poczucie spełnienia. Slow to tak naprawdę określenie nie sposobu życia, ale stanu ducha, który podobnie jak szczęście można wypracować za pomocą niewielkich rytuałów.

Jak wprowadzać je na co dzień? Zatrzymaj się i zastanów, co w tej chwili możesz dla siebie zrobić. Jaką prostą przyjemność możesz sobie codziennie sprawić. Pomyśl tylko, ile masz możliwości: poranna medytacja, pyszna kawa, słuchanie ulubionej muzyki, popołudniowy spacer z psem, zabawa z dzieckiem, przytulenie ukochanej osoby, spotkanie z przyjaciółmi, czas spędzony na świeżym powietrzu, delektowanie się ulubionymi lodami – to zaledwie kilka przykładów na codzienną porcję radości. Jeśli nauczymy się doceniać te chwile i celebrować drobne przyjemności w trybie slow, będziemy działać z lepszą energią i nastawieniem każdego dnia.

Aby dbać o siebie, o dobrą kondycję psychofizyczną, o witalność i energię, trzeba umieć zatrzymać się na chwilę i docenić drobne przyjemności. To ich celebracja jest afirmacją naszego apetytu na życie, potrzeby równowagi i satysfakcji z każdego dnia. Na nasze długofalowe dobre samopoczucie i zadowolenie z życia największy wpływ ma codzienność. To nie jednorazowe wydarzenia i spektakularne sukcesy są najważniejsze, to drobne przyjemności są receptą na uśmiech każdego dnia.

Celebrowanie małych przyjemności to niezawodny drogowskaz na drodze do szczęścia. Jeśli chcemy dbać o siebie, utrzymać dobrą kondycję psychofizyczną, witalność i energię, zamiast wiecznie gonić przysłowiowego białego królika, powinniśmy zacząć doceniać te radości, które mamy na wyciągniecie ręki. Są to drobiazgi, które dopełniają naszą codzienność, na które każdy z nas może sobie pozwolić i dzielić się nimi z innymi.

Od Włochów, poza podejściem do życia w wolniejszym tempie, możemy uczyć się przyjemności smakowania i jedzenia, na przykład ich słynnego gelatto. To właśnie lody są doskonałym przykładem przyjemności, na którą możemy sobie okazjonalnie pozwolić.

Czerpanie radości z niewielkich rzeczy, uważność, otwartość na doznania i smaki, poszukiwanie inspiracji, to przepis na szczęście i spełnienie. To uniwersalny sposób na pozytywne nastawienie do siebie, świata i innych ludzi! Spróbujcie od zaraz dostrzegać słodycz i radość w waszej codzienności. Dbajcie o siebie i o swoje małe rytuały każdego dnia. Pójdźcie na spacer, skuście się na lody, uśmiechnijcie się, powiedzcie sobie lub komuś komplement i poczujcie zastrzyk pozytywnej energii. Dostrzegajcie i pielęgnujcie każdą okazję do radości. I niech to będzie wasza nowa życiowa zasada – wasza „zasada drobnych przyjemności”. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!