Poradnik dla pacjentów, którzy byli leczeni z powodu nowotworów jako dzieci

Poradnik dla pacjentów, którzy byli leczeni z powodu nowotworów jako dzieci

Pod redakcją dr n. med. Aleksandry Napieralskiej z Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem wydała unikatowy poradnik dla dorosłych pacjentów, którzy byli leczeni z powodu nowotworów jako dzieci.

Poradnik zatytułowany “Mali wielcy ludzie. Pierwsze kroki w dorosłość ozdrowieńców nowotworów wieku dziecięcego“, z dopiskiem: dla dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów wieku dziecięcego, to praca zbiorowa 16 specjalistów, którzy na co dzień zaangażowani są w leczenie i opiekę nad dziećmi chorymi na nowotwory oraz ozdrowieńcami nowotworów wieku dziecięcego. Wśród autorów 23 rozdziałów poświęconych przede wszystkim różnym aspektom leczenia onkologicznego i jego powikłaniom, są m.in. pediatrzy i onkolodzy dziecięcy, radioterapeuci onkologiczni, neurolog, endokrynolog, dermatolog, neurochirurg, ortopeda, kardiolog, chirurg, ale również neurologopeda, psycholog i higienistka stomatologiczna.

„Leczeniem guzów złośliwych u dzieci zajmuje się onkolog-hematolog dziecięcy wraz z interdyscyplinarnym zespołem złożonym z chirurgów, neurochirurgów, ortopedów i radioterapeutów. Nierzadko, z uwagi na powikłania występujące w trakcie lub po zakończeniu leczenia, konieczna jest również opieka specjalistów z różnych dziedzin, jak np. endokrynologa czy okulisty. (…) Niniejsza publikacja ma pomóc zrozumieć i uporządkować informacje związane z przebytym leczeniem onkologicznym. Wiemy, że nowotwory wieku dziecięcego to złożona i różnorodna grupa chorób, ale na pewno znajdziesz tu rozdziały, które odnoszą się do Twojej sytuacji” – napisała we wstępie do poradnika dr n. med. Aleksandra Napieralska.

W publikacji znalazły się również rozdziały dotyczące badań profilaktycznych oraz Kodeksu Walki z Rakiem. Zawarte w niej wytyczne są, jak zaznaczyła dr Aleksandra Napieralska, zgodne z zaleceniami polskich i zagranicznych Towarzystw Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Poradnik „Mali wielcy ludzie. Pierwsze kroki w dorosłość ozdrowieńców nowotworów wieku dziecięcego”, adresowany do dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów dziecięcych, został zgłoszony przez dr Aleksandrę Napieralską i lek. Katarzynę Drosik-Rutowicz – lekarki z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, do VI edycji konkursu ONKOgranty Polskiej Ligi Walki z Rakiem. Był jednym z trzech projektów, które zwyciężyły w kategorii „Życie po raku”.

W wersji papierowej poradnik można otrzymać w działającej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach od 2022 roku Poradni Onkologicznej dla Młodych Dorosłych dedykowanej opiece nad dorosłymi, którzy w dzieciństwie otrzymali leczenie onkologiczne. Jest on dostępny również w wersji elektronicznej – można go pobrać ze strony https://gliwice.nio.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-dla-doroslych-po-leczeniu-onkologicznym

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.