Proste badanie, które może uratować Ci życie

Proste badanie, które może uratować Ci życie

Wystarczy pobrać 5 ml krwi, żeby wykryć wiele chorób hematologicznych, w tym nowotwory krwi.

Morfologia krwi obwodowej to proste i tanie (w zależności od laboratorium medycznego kosztuje od 2,50 do 10 zł) badanie, które wielu osobom może uratować życie – podkreślają zgodnie eksperci.

Tyle że tego prostego badania od prawie 25 lat nie ma już ani w zakresie badań wstępnych, wykonywanych przed przyjęciem do pracy, ani wśród badań okresowych, obowiązkowych dla pracowników (bez nich nie mamy prawa przystąpić do wykonywania obowiązków).

Morfologia powinna znajdować się w pakiecie badań medycyny pracy, ponieważ pomaga wykryć wiele nowotworowych i nienowotworowych chorób hematologicznych.

[prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii]

Badanie krwi może zdecydować o Twoim życiu

Większość nowotworów krwi ma swoje źródło w szpiku kostnym, który odpowiada za produkcję krwi. To właśnie w nim komórki macierzyste dojrzewają i rozwijają się w trzy elementy morfotyczne: krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) orz płytki krwi (trombocyty). Nieprawidłowe poziomy erytrocytów, leukocytów i trombocytów – widoczne są w morfologii krwi obwodowej – są sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Może to być na przykład symptom rozwijającej się białaczki.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła w Polsce ponad dwukrotnie. Obecnie z nowotworami hematologicznymi zmaga się ponad 100 tys. Polek i Polaków. Czy jest to rzeczywista liczba chorych? Prawdopodobnie nie, ponieważ odsetek pacjentów zgłaszających się do hematologów jest u nas o wiele mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej.

Jak podkreśla prof. Tomasz Sacha z Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, liczba 100 tys. nie odzwierciedla rzeczywistej skali zachorowań w Polsce również z innego powodu.

Średnia liczba krwinek białek u diagnozowanego polskiego pacjenta wynosi powyżej 100 tys., podczas gdy u pacjentów w krajach Europy Zachodniej 20-30 tys. To świadczy o tym, że choroba u polskiego pacjenta często rozpoznawana jest późno. Aż 40 proc. rozpoznań przewlekłej białaczki szpikowej jest stawianych na podstawie morfologii krwi obwodowej.

[prof. Tomasz Sacha, Szpital Uniwersytecki w Krakowie]

Odpowiedź masz we krwi

Poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukację na temat ich objawów i znaczenia wczesnej diagnostyki dla powodzenia leczenia jest głównym celem kampanii edukacyjnej “Odpowiedź masz we krwi”, realizowanej już od półtora roku. Jej partnerami są: Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Stowarzyszenie Hematologia Nowej Generacji.

Krew jest zwierciadłem tego, co się dzieje w organizmie. Wykryte nieprawidłowości mogą być spowodowane przez choroby układu krwiotwórczego, w tym choroby nowotworowe, takie jak białaczka. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większa szansa na ich wyleczenie.

[prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii, patronka honorowa kampanii “Odpowiedź masz we krwi”]

Działania edukacyjne w ramach kampanii prowadzone są m.in. za pośrednictwem strony internetowej https://hematoonkologia.pl/odpowiedzmaszwekrwi/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.