Marzysz o awansie lub nowym miejscu pracy?

Marzysz o awansie lub nowym miejscu pracy?

Jeśli Twoim priorytetem w Nowym Roku jest rozwój kariery, to już dziś zacznij się o to starać. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dotrzeć do wyznaczonego celu.

Przełom starego i nowego roku to dla wielu osób czas na podsumowania i roztaczanie planów na przyszłość. Jeśli rozwój zawodowy jest jednym z Twoich aktualnych priorytetów, to powinieneś jak najszybciej ustalić konkretne cele i dążyć do ich realizacji.

Przede wszystkim warto zastanowić się, jak chcemy, by potoczyła się nasza kariera, na przykład w jakiej firmie i na jakim stanowisku chcielibyśmy pracować za dwa-trzy lata lub ile chcemy zarabiać. Dzięki temu łatwiej nam będzie ustalić krótko- i długoterminowe cele. Warto również znać swoje mocne i słabe strony oraz zainwestować czas w rozwój osobisty, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na realizację wytyczonych celów.

[Katarzyna Richter, międzynarodowy specjalista w zakresie HR i psychologii międzykulturowej]

Pogłębiaj swoją wiedzę i umiejętności

Świadomość mocnych i słabych stron, a także plan tego, co w najbliższych miesiącach chcesz osiągnąć, uświadomi Ci, jakiego stanowiska szukasz i w jakim kierunku powinieneś się rozwijać. Pozwoli Ci też wyznaczyć zawodowy kierunek i podjąć odpowiednie kroki.

Priorytetem firm w XXI wieku stało się wykonanie planu, czy tzw. budżetu, w 100, a nawet 120 proc. Organizacje koncentrują się na coraz większej wydajności i efektywności swoich pracowników, a przez to mniejszą uwagę przywiązują do rozwoju ich umiejętności, czy też psychicznego dobrostanu.

Warto zatem postarać się o wygospodarowanie przynajmniej 1 godziny w tygodniu na poszerzanie swojej wiedzy.

W sieci znajdziesz mnóstwo przydatnej wiedzy, np. w formie webinarów, kursów online, czy podcastów. Zarówno bezpłatnych, jak i tych w symbolicznej cenie nieprzekraczającej zakupu kawy i rogalika w ulubionej piekarni. Powinieneś zainteresować się też ofertą kursów i szkoleń organizowanych przez uniwersytety i inne wyższe uczelnie.  Prócz przystępnych cen ich dodatkowym atutem jest to, że większość z nich jest dostępna nie tylko dla studentów.

Dobrym źródłem wiedzy jest również literatura specjalistyczna. Pogłębianie wiedzy i umiejętności jest niezwykle istotne. Twoja (i nie tylko Twoja) przyszłość zależy od ciągłego osobistego rozwoju.

Zadbaj o swój dobrostan

Dobrostan (well-being) to poznawcza i emocjonalna ocena swojego życia jako przyjemnego i wartościowego, jak również satysfakcjonujący dla człowieka stan osiągany w wyniku zaspokojenia istotnych potrzeb i umożliwiający samorozwój w różnych obszarach życia, w tym również pracy zawodowej.

Jedną z najistotniejszych aktywności życiowych dorosłego człowieka jest praca zawodowa. Bardzo silnie determinuje ona sposób, w jaki ludzie oceniają własne życie. Poczucie dobrostanu w miejscu pracy ma zatem istotne znaczenie dla odczuwania ogólnego dobrostanu każdego człowieka.

Według badań polskich naukowców, dr Agnieszki Czerw oraz dr Anny Borkowskiej, na dobrostan w pracy wpływa 12 różnych czynników. To miedzy innymi posiadanie wpływu i kontroli nad zakresem zadań, swoboda w podejmowaniu decyzji, zróżnicowanie zadań wykonywanych w pracy, intensywność i jakość kontaktów towarzyskich, odpowiednie wynagrodzenie oraz rozwój ścieżki kariery. Wiedząc, co składa się na dobrostan, możemy świadomie kierować swoją karierą i dokonywać lepszych wyborów.

[Katarzyna Richter, międzynarodowy specjalista w zakresie HR i psychologii międzykulturowej]

Trzymaj rękę na pulsie

Nawet jeśli w najbliższym czasie nie planujesz zmiany pracodawcy, zacznij systematycznie sprawdzać aktualnie dostępne możliwości. Pozwala to zorientować się, jakie umiejętności są wymagane na wymarzonym przez Ciebie stanowisku. Dzięki temu dostaniesz konkretne informacje, w których obszarach powinieneś podnosić kwalifikacje. To także dobry sposób na sprawdzanie pracodawców – być może są firmy i stanowiska, do których bardzo pasujesz, a nie wiedziałeś nawet o ich istnieniu.

Oprócz typowych serwisów rekrutacyjnych są także portale dedykowane konkretnym branżom. Warto również na bieżąco aktualizować swój profil na LinkedIn. Szacuje się, że zagląda na niego około 87 proc. rekruterów. Dobrym źródłem informacji o ofertach pracy są też dedykowane poszczególnym branżom grupy na Facebooku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jakie mogą być powikłania po wszczepieniu implantów piersi?

– Postęp w chirurgii plastycznej pozwala zarówno z