POChP zagrożeni są nie tylko palacze. Kto jeszcze?

POChP zagrożeni są nie tylko palacze. Kto jeszcze?

Fot. Pixabay.com

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba, której głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu. Jednak w szybkim tempie przybywa również chorych, którzy nigdy nie palili. Co spowodowało u nich rozwój POChP?

W opublikowanym niedawno raporcie Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) na temat globalnej strategii wobec diagnozowania, zarządzania i prewencji POChP podkreślono, że w krajach rozwiniętych gospodarczo głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu — ponad 70 proc. chorych to byli lub obecni palacze. „Jednak ocenia się, że POChP rozwija się jedynie u <50 proc. palących dużo papierosów, a około połowy przypadków choroby na świecie doprowadziły inne czynniki ryzyka” – czytamy w raporcie, który w wersji polskiej opracował dr hab. Filip Mejza, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc z Jasła w konsultacji z dr. hab. Adamem J. Białasem z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) to amerykański medyczny think-tank założony w 1997 roku we współpracy z National Institutes of Health, WHO oraz National Heart, Lung and Blood Institute.

Inne czynniki ryzyka POChP

O tym, czy dojdzie do rozwoju POChP, która jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, decydują m.in. nasze geny, to, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy i czy chorowaliśmy na infekcje układu oddechowego w dzieciństwie. Im jesteśmy starsi, tym bardziej jesteśmy narażeni na rozwój przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

W krajach o niskim i średnim dochodzie palenie papierosów odpowiada za zaledwie ok. 30-40 proc. przypadków choroby, natomiast na czoło wysuwa się zanieczyszczenie powietrza. I nie chodzi tylko o atmosferę na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach zamkniętych ogrzewanych paleniskami czy piecami za pomocą tzw. biomasy (np. drewnem czy łajnem zwierząt). Kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na POChP jest praca w narażeniu na szkodliwe dla dróg oddechowych związki chemiczne.

“Istotne jest (…) zanieczyszczenie powietrza m.in. pyłem zawieszonym, ozonem oraz tlenkami azotu i siarki. Uznaje się je za istotny czynnik ryzyka, a w aktualnej wersji raportu GOLD stwierdzono, że może ono odpowiadać nawet za 50 proc. przypadków POChP w krajach o niskim i średnim dochodzie i stanowić najważniejszy znany czynnik ryzyka u osób niepalących” – czytamy w opracowaniu raportu, który publikuje w odcinkach “Medycyna Praktyczna”.

Istotna jest też historia naszego wzrastania – dziecko i nastolatek, które nie osiągną w pierwszych dwóch dekadach życia maksymalnej czynności płuc, są bardziej narażone na choroby układu oddechowego w dorosłości. Ryzyko POChP wzrasta, jeśli często doskwierały nam w dzieciństwie infekcje układu oddechowego (zmniejszają czynność płuc), a także wtedy, gdy w okresie dorastania mieliśmy za mało ruchu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy płuc, oskrzeli i mięśni oddechowych.

Jak poprawić stan swoich płuc

1. Ruszać się

U osób uprawiających sport płuca działają lepiej. O ile pojemność płuc u przeciętnego człowieka wynosi około 5-6 litrów, to osoby aktywne fizycznie mają ją na poziomie nawet około 8 litrów. Fenomenem jest pływak Michael Phelps, którego płuca mają pojemność aż 12 litrów. W połączeniu z faktem, że jego serce może pompować dwukrotnie więcej krwi niż przeciętny człowiek, nie dziwi, że 28 razy zdobył medale olimpijskie (w tym 23 złote), a 26 razy tytuł mistrza świata. Na tego rodzaju osiągnięcia raczej trudno liczyć, ale regularną aktywnością fizyczną, dostosowaną do stanu zdrowia, z pewnością poprawimy sobie oddech.

2. Nie palić

3. Unikać miejsc z zanieczyszczonym powietrzem.

4. W razie choroby układu oddechowego postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi

Dotyczy to zarówno przyjmowania określonych leków w zaleconych porach, jak i innych elementów terapii – odpoczynku, diety, aktywności fizycznej. Osoby, które mają zapisane leki wziewne, powinny się upewnić, czy prawidłowo z nich korzystają. Mogą z nebulizatorem czy inhalatorem przyjść do swojego lekarza lub wyznaczonej przez niego pielęgniarki i sprawdzić, czy technika stosowania „wziewów” jest poprawna. Filmy instruktażowe, jak korzystać z różnego rodzaju leków wziewnych znajdują się na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w zakładce „Dla pacjentów”:  

5. Szczepić się!

  • przeciwko grypie (dorośli i dzieci)
  • przeciwko COVID-19 (dorośli i dzieci)
  • przeciwko pneumokokom (dorośli i dzieci)
  • przeciwko wirusowi RSV (dzieci)
  • przeciwko zakażeniom Hemophilus influenze (dzieci)

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

20 lipca ruszą zapisy na bezpłatny zabieg leczenia blizny

U osób, których ciała pokrywają szpecące blizny, wykonywane będą nieodpłatne zabiegi kosmetyczne metodą mikronakłuwania Genoscar. Najpierw uelastycznia ona blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.