“Od Ciemności do Światła” – wystawa rysunków, obrazów i szkiców dzieci z Ukrainy

“Od Ciemności do Światła” – wystawa rysunków, obrazów i szkiców dzieci z Ukrainy

Lęk, niepokój i trudne wspomnienia z wojny w Ukrainie, ale również poczucie bezpieczeństwa, nadzieję i radość z życia w Polsce – te dziecięce emocje można odczytać z prac umieszczonych na wystawie „Od Ciemności do Światła”, otwartej w galerii plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie.

Wystawę “Od Ciemności i Światła” otworzyli dzisiaj (13 września) Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, Ambasada USA w Polsce i Alior Bank. Pokazuje ona, jak arteterapia pomaga dzieciom z Ukrainy w Polsce radzić sobie ze skutkami wojny.

Dziecięce rysunki, obrazy i szkice zostały starannie wybrane przez psychologów pracujących z dziećmi z Ukrainy we wspieranym przez UNICEF warszawskim Centrum Edukacji i Rozwoju, który działa od czerwca ubiegłego roku. Prace powstawały na zajęciach grupowych z arteterapii lub w trakcie indywidualnych sesji psychologicznych i psychoterapeutycznych prowadzonych przez wyszkolonych psychologów i psychoterapeutów zarówno z Polski, jak i Ukrainy.

Realizacja wystawy była możliwa dzięki wsparciu Biura ds. Ludności, Uchodźców i Migracji Stanów Zjednoczonych oraz Fundacji Alior Bank.

– Dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie, cierpią z powodu niewidzialnych ran wojny. Dzięki zajęciom z arteterapii mogą wyrażać swoje emocje i pracować nad trudnymi doświadczeniami, co jest niezwykle istotne w procesie ich uzdrowienia — powiedział Rashed Mustafa Sarwar, krajowy koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. – Prace, które prezentujemy na wystawie, ukazują drogę, jaką dzieci przeszły podczas zajęć z psychologiem. Mam nadzieję, że wystawa skłoni do refleksji odwiedzających Łazienki Królewskie w Warszawie — dodał.

Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, zauważył, że ukraińskie dzieci, które znalazły schronienie w Polsce i krajach sąsiednich, doświadczyły traumy. – Musiały żyć z tym bólem, a jednocześnie pogodzić się ze stratą i nowym środowiskiem – jak w tak młodym wieku radzić sobie z tymi niewidzialnymi ranami? A potem przyszła pomoc. W tej ciemności odnaleźli światło. Doskonale pamiętam, jak po raz pierwszy zobaczyłam ich prace w warszawskim Centrum Edukacji i Rozwoju wspieranym przez UNICEF. To niezwykle poruszające móc teraz zobaczyć te dzieła w tak publicznym miejscu. Te niesamowite prace są świadectwem nie tylko siły ukraińskich uchodźców, ale także ogromnej, uzdrawiającej mocy arteterapii — powiedział.

Dzięki wsparciu Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ponad 915 tysięcy dzieci i ich opiekunów z Ukrainy otrzymało wsparcie psychologiczne. Terapia przez sztukę jest jedną ze skutecznych form leczenia, wspieraną przez UNICEF, która pomaga dzieciom z Ukrainy radzić sobie ze skutkami wojny i sprzyja dobrostanowi psychicznemu.

Wystawa “Od Ciemności do Światła” dostępna jest w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Można ją oglądać do 30 września w galerii plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie, nieopodal Al. Ujazdowskich 4.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!