“Od Ciemności do Światła” – wystawa rysunków, obrazów i szkiców dzieci z Ukrainy

“Od Ciemności do Światła” – wystawa rysunków, obrazów i szkiców dzieci z Ukrainy

Lęk, niepokój i trudne wspomnienia z wojny w Ukrainie, ale również poczucie bezpieczeństwa, nadzieję i radość z życia w Polsce – te dziecięce emocje można odczytać z prac umieszczonych na wystawie „Od Ciemności do Światła”, otwartej w galerii plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie.

Wystawę “Od Ciemności i Światła” otworzyli dzisiaj (13 września) Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, Ambasada USA w Polsce i Alior Bank. Pokazuje ona, jak arteterapia pomaga dzieciom z Ukrainy w Polsce radzić sobie ze skutkami wojny.

Dziecięce rysunki, obrazy i szkice zostały starannie wybrane przez psychologów pracujących z dziećmi z Ukrainy we wspieranym przez UNICEF warszawskim Centrum Edukacji i Rozwoju, który działa od czerwca ubiegłego roku. Prace powstawały na zajęciach grupowych z arteterapii lub w trakcie indywidualnych sesji psychologicznych i psychoterapeutycznych prowadzonych przez wyszkolonych psychologów i psychoterapeutów zarówno z Polski, jak i Ukrainy.

Realizacja wystawy była możliwa dzięki wsparciu Biura ds. Ludności, Uchodźców i Migracji Stanów Zjednoczonych oraz Fundacji Alior Bank.

– Dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie, cierpią z powodu niewidzialnych ran wojny. Dzięki zajęciom z arteterapii mogą wyrażać swoje emocje i pracować nad trudnymi doświadczeniami, co jest niezwykle istotne w procesie ich uzdrowienia — powiedział Rashed Mustafa Sarwar, krajowy koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. – Prace, które prezentujemy na wystawie, ukazują drogę, jaką dzieci przeszły podczas zajęć z psychologiem. Mam nadzieję, że wystawa skłoni do refleksji odwiedzających Łazienki Królewskie w Warszawie — dodał.

Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, zauważył, że ukraińskie dzieci, które znalazły schronienie w Polsce i krajach sąsiednich, doświadczyły traumy. – Musiały żyć z tym bólem, a jednocześnie pogodzić się ze stratą i nowym środowiskiem – jak w tak młodym wieku radzić sobie z tymi niewidzialnymi ranami? A potem przyszła pomoc. W tej ciemności odnaleźli światło. Doskonale pamiętam, jak po raz pierwszy zobaczyłam ich prace w warszawskim Centrum Edukacji i Rozwoju wspieranym przez UNICEF. To niezwykle poruszające móc teraz zobaczyć te dzieła w tak publicznym miejscu. Te niesamowite prace są świadectwem nie tylko siły ukraińskich uchodźców, ale także ogromnej, uzdrawiającej mocy arteterapii — powiedział.

Dzięki wsparciu Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ponad 915 tysięcy dzieci i ich opiekunów z Ukrainy otrzymało wsparcie psychologiczne. Terapia przez sztukę jest jedną ze skutecznych form leczenia, wspieraną przez UNICEF, która pomaga dzieciom z Ukrainy radzić sobie ze skutkami wojny i sprzyja dobrostanowi psychicznemu.

Wystawa “Od Ciemności do Światła” dostępna jest w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Można ją oglądać do 30 września w galerii plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie, nieopodal Al. Ujazdowskich 4.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Food4face – kosmetyki z miłości do skóry i natury

O wyjątkowości kosmetyków food4face świadczy nie tylko skuteczność pielęgnujących formuł, ale też reguły, których przestrzega marka eco soft. To idealna propozycja dla klientów podejmujących świadome decyzje zakupowe.