“Z miastenią twarzą w twarz” – wystawa zdjęć chorych od 27 lutego w Warszawie

“Z miastenią twarzą w twarz” – wystawa zdjęć chorych od 27 lutego w Warszawie

“Z miastenią twarzą w twarz” to tytuł wystawy, na którą zapraszają Stowarzyszenie Miastenia Gravis — Face to Face i Centrum Doskonałości Chorób Rzadkich i Niezdiagnozowanych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Otwarcie wystawy “Z miastenią twarzą w twarz” zaplanowano na godz. 11.00 w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 63A.

“Z miastenią twarzą w twarz” to nie tylko tytuł wystawy, ale też kampanii społecznej, której celem jest uświadomienie, czym jest ta rzadka choroba nerwowo-mięśniowa oraz zwrócenie uwagi na problemy osób z niewidoczną niepełnosprawnością.

Czytaj też: Miastenia gravis – czym się objawia i jak się ją leczy?

Choć miastenia jest najczęstszą z chorób rzadkich, to wiedza na jej temat w społeczeństwie, a także wśród personelu medycznego, jest znikoma. Dlatego osoby chore latami czekają na diagnozę, często przechodząc gehennę mylnych rozpoznań.

Chorzy spotykają się też często z krzywdzącymi opiniami i komentarzami otoczenia, któremu trudno jest zaakceptować, że choroba ma tak zmienny przebieg: jednego dnia pozwalający na normalne funkcjonowanie, a kolejnego uniemożliwiający wstanie z łóżka. Osoby chore są oskarżane o lenistwo, podejrzewane o nadmierne spożywanie alkoholu.

Edukacja na temat miastenii może pomóc nie tylko osobom na nią chorującym, ale też wszystkim innym osobom borykającym się z niewidocznymi chorobami przewlekłymi. Na wystawie znajdują się portrety i historie osób chorych na miastenię z całej Polski. Wyjątkowym elementem edukacyjnym są zdjęcia objawów choroby opatrzone cytatami osób chorych. Jest to pomysł innowatorski w skali międzynarodowej.

Czytaj też: Chorzy na miastenię chcą mieć szansę na normalne życie (ROZMOWA)

Wystawa odbędzie się w ramach konferencji Warszawskiego Uniwersytetu medycznego “Choroby rzadkie w perspektywie pacjentów, rodzin, lekarzy i opiekunów”. Zgromadzone na niej zdjęcia będzie można oglądać do 8 marca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.