Od 1 maja rehabilitacja pocovidowa w kolejnym szpitalu MSWiA. Gdzie?

Od 1 maja rehabilitacja pocovidowa w kolejnym szpitalu MSWiA. Gdzie?

Szpital Specjalistyczny w Złocieńcu jest kolejną placówką MSWiA oferującą rehabilitację dla osób, które przebyły COVID-19. Potrzebne jest na nią skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Eksperci skupieni wokół dr Ewy Gizy, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu, opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej, skierowany do pacjentów potrzebujących wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego. Schorzenia psychiatryczne i neurologiczne są bowiem częstymi powikłaniami COVID-19. Pierwsi pacjenci pojawią się w tej placówce już 1 maja. Na początku do ich dyspozycji będzie 50 miejsc.

Innowacyjny program kompleksowej rehabilitacji po COVID-19

– Pacjent, który trafi do placówki, będzie pod opieką psychologa, pielęgniarki koordynującej, lekarza rehabilitacji medycznej oraz całego zespołu fizjoterapeutów i pielęgniarek – zapewnia Ewa Giza, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w  Złocieńcu.

Przed rozpoczęciem rehabilitacji lekarze indywidualnie ocenią stan zdrowia fizycznego i psychicznego każdego pacjenta. Kompleksowy program rehabilitacji będzie oparty o doświadczenie personelu oraz dobrze wyposażoną bazę rehabilitacyjną. Obejmie radzenie sobie z trudnymi emocjami, lękami, stanami depresyjnymi, tak aby pacjenci w krótkim czasie mogli powrócić do swoich bliskich jako osoby zdrowsze i silniejsze, także psychicznie. Został pomyślany jako 21-dniowy pobyt rehabilitacyjny w zakresie szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej, psychologicznej, kardiologicznej, rehabilitacji fizycznej i neurologicznej, z możliwością wydłużania go w zależności od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

Drugi ośrodek działa już w Głuchołazach

Od września ubiegłego roku rehabilitacja pocovidowa jest już prowadzona w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. – Już od 1 września działał pierwszy w Polsce, ale tak naprawdę z dumą możemy powiedzieć, że pierwszy w Europie i jeden z pierwszych na świecie ośrodek w Głuchołazach, w którym prowadzona jest w pięciu modelach rehabilitacja pocovidowa – podkreśla z dumą Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. – Zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją pocovidową jest ogromne. Już ponad 700 osób było pacjentami pilotażowego programu w specjalistycznym ośrodku MSWiA w Głuchołazach – dodaje.

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie i konieczność rozwijania programu rehabilitacji, MSWiA zdecydowało się go rozszerzyć. – Powstaną procedury, w oparciu o które będą mogły aplikować inne ośrodki zdrowia. Prowadzeniem programów rehabilitacji pocovidowej są zainteresowane kolejne szpitale. Są wśród nich m.in. trzy placówki służby zdrowia MSWiA: w Sopocie, Krynicy-Zdroju i Kudowie-Zdroju – tłumaczą w resorcie.

– Kilka miesięcy temu jako służba zdrowia MSWiA byliśmy pionierami, którzy zaangażowali się w projekt rehabilitacji pocovidowej. I dziś także, w kolejnym z obszarów, będziemy jednymi z pierwszych – podsumowuje wiceminister Poboży .

Rehabilitacja pocovidowa obok Narodowego Programu Szczepień jest jednym z najważniejszych filarów w polityce zdrowotnej w drodze do pełnej normalności po pandemii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.