Drabina jest nieodzownym sprzętem podczas porządków oraz prac remontowych, które wymagają dostępu do wysokich szaf, regałów czy karniszy i lamp zainstalowanych na suficie. Równie dobrze sprawdzi się jednak również w roli funkcjonalnego wieszaka lub półek, stanowiąc niebanalny element wystroju.
W nowoczesnych wnętrzach liczy się nie tylko design i funkcjonalność. W trosce o środowisko, rekordy popularności biją style takie jak retro czy vintage, które w aranżacjach wykorzystują w pełni naturalne materiały, stare meble czy zniszczone przedmioty codziennego użytku. Ich recykling oraz renowacja stały się jednym z ulubionych hobby Polaków, którzy – szczególnie w okresie pandemii – odkryli w sobie zamiłowanie do majsterkowania. Nowe życie nadajemy komodom, regałom, fotelom, ale i elementom dekoracyjnym oraz użytkowym, takim jak ramy luster czy… drabiny. Te ostatnie coraz chętniej wykorzystywane są w domach i mieszkaniach w niecodziennej roli. Jakiej?
Drabina do domu w roli wieszaka
Patrząc na konstrukcję drabiny, trudno oprzeć się wrażeniu, że doskonale sprawdzi się w roli wieszaka. Wiedzą o tym nie tylko fachowcy budowlani, którzy na modelach wolno stojących chętnie wieszają swoją roboczą odzież, kiedy kończą pracę, ale i projektanci, wykorzystujący drabiny w aranżacjach łazienki czy przedpokoju.
– W pierwszym przypadku oprzyjmy ją po prostu o ścianę, tak jak drabinę przystawną wykorzystywaną do prac na wysokości, zabezpieczając stopki przed poślizgiem. Ażurowa konstrukcja nie przysłoni płytek, a szerokie szczeble pozwolą ręcznikom schnąć szybciej niż na zwykłym łazienkowym haku. Z kolei w przedpokoju warto zamocować ją wysoko na ścianie w pozycji leżącej i na jej szczeblach wieszać tradycyjne wieszaki z ubraniami. Najlepiej sprawdzą się tutaj nieużywane już drabiny drewniane, które możemy pomalować na dowolny kolor podkreślający charakter wnętrza – radzi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin do domu i ogrodu.
Drabina jako oryginalny kwietnik
Dlaczego w domu otaczamy się roślinami doniczkowymi? Odpowiedź jest bardzo prosta: żeby poprawić sobie nastrój. Wnętrze wypełnione domowymi kwiatami nie tylko pięknie się prezentuje, ale ma na nas także relaksujący wpływ. To jednak nie wszystko! Niezwykle modne ostatnio egzotyczne rośliny o dużych gabarytach, takie jak palmy, fikusy czy monstery, doskonale regulują wilgotność powietrza i oczyszczają je z zanieczyszczeń, dzięki czemu poprawiają mikroklimat w pomieszczeniu. Do tego często odgrywają ważną rolę w aranżacjach – dzięki różnym gatunkom skupionym na niewielkiej przestrzeni stworzymy prawdziwą miejską dżunglę, a wybierając jedną, efektowną odmianę podkreślimy minimalistyczny charakter wnętrza.
Doniczki z kwiatami możemy ustawiać na parapetach, wieszać na ścianie albo… wykorzystać w tym celu drabinę wolno stojącą wyposażoną w półki, jak na głównej ilustracji do tego artykułu.
Drabina jako półka w pokoju malucha
Aranżacja pokoju malucha to niełatwe zadanie. Z jednej strony trzeba pogodzić potrzeby dziecka i stworzyć mu kreatywną przestrzeń do rozwoju, a z drugiej strony – zaprojektować przestrzeń tak, by pomieściła niezliczoną ilość dziecięcych zabawek, akcesoriów edukacyjnych i urządzeń przydatnych podczas pielęgnacji najmłodszych. Przyda się zatem duża ilość szafek, komód z szufladami, skrzyń i pudełek, które pomogą utrzymać porządek.
Warto też postawić na rozwiązania, które gwarantują szybki dostęp do potrzebnych rzeczy bez konieczności otwierania lub wysuwania. W takiej roli świetnie sprawdzi się poręczny regał albo… drabina drewniana, której szczeble lub stopnie z powodzeniem zastąpią tradycyjne półki. Pamiętajmy jednak, że taki pomysł dobry będzie tylko do czasu, aż dziecko zacznie chodzić i samo wpadnie na pomysł tradycyjnego wykorzystania drabiny do wspinaczki.
Drabina jako element świątecznej dekoracji
W okresie bożonarodzeniowym drabina jest chyba jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi.
– Przydaje się podczas porządków w szafach, wieszania wypranych firan, czyszczenia żyrandoli czy obowiązkowego mycia okien. Ale kluczową rolę w okresie świątecznym odgrywa podczas dekorowania domu oraz ubierania choinki, niekiedy się nią po prostu stając. Znamy wiele ciekawych pomysłów na wykorzystanie naszych drabin we wnętrzach – mówi ekspert firmy KRAUSE.
Drabina aluminiowa pomalowana na biało i przystrojona lampkami zachwyci oryginalnością, a model drewniany uzupełniony półkami wykonanymi z tego samego materiału, na których ułożymy świąteczne ozdoby i prezenty, podkreśli naturalny charakter bożonarodzeniowej dekoracji.
Nadal myślicie, że drabina sprawdzi się jedynie podczas prac na wysokości? To błąd! Jeśli chcecie stworzyć niebanalną i funkcjonalną dekorację, drabina z pewnością jest strzałem w dziesiątkę.
Jeśli macie jakieś ciekawe pomysły, jak wykorzystać drabinę – pochwalcie się nimi w komentarzu pod tekstem.