Nieoczywiste pomysły na wykorzystanie drabiny

Nieoczywiste pomysły na wykorzystanie drabiny

Fot. materiały prasowe

Drabina jest nieodzownym sprzętem podczas porządków oraz prac remontowych, które wymagają dostępu do wysokich szaf, regałów czy karniszy i lamp zainstalowanych na suficie. Równie dobrze sprawdzi się jednak również w roli funkcjonalnego wieszaka lub półek, stanowiąc niebanalny element wystroju.

W nowoczesnych wnętrzach liczy się nie tylko design i funkcjonalność. W trosce o środowisko, rekordy popularności biją style takie jak retro czy vintage, które w aranżacjach wykorzystują w pełni naturalne materiały, stare meble czy zniszczone przedmioty codziennego użytku. Ich recykling oraz renowacja stały się jednym z ulubionych hobby Polaków, którzy – szczególnie w okresie pandemii – odkryli w sobie zamiłowanie do majsterkowania. Nowe życie nadajemy komodom, regałom, fotelom, ale i elementom dekoracyjnym oraz użytkowym, takim jak ramy luster czy… drabiny. Te ostatnie coraz chętniej wykorzystywane są w domach i mieszkaniach w niecodziennej roli. Jakiej?

Drabina do domu w roli wieszaka

Patrząc na konstrukcję drabiny, trudno oprzeć się wrażeniu, że doskonale sprawdzi się w roli wieszaka. Wiedzą o tym nie tylko fachowcy budowlani, którzy na modelach wolno stojących chętnie wieszają swoją roboczą odzież, kiedy kończą pracę, ale i projektanci, wykorzystujący drabiny w aranżacjach łazienki czy przedpokoju.

– W pierwszym przypadku oprzyjmy ją po prostu o ścianę, tak jak drabinę przystawną wykorzystywaną do prac na wysokości, zabezpieczając stopki przed poślizgiem. Ażurowa konstrukcja nie przysłoni płytek, a szerokie szczeble pozwolą ręcznikom schnąć szybciej niż na zwykłym łazienkowym haku. Z kolei w przedpokoju warto zamocować ją wysoko na ścianie w pozycji leżącej i na jej szczeblach wieszać tradycyjne wieszaki z ubraniami. Najlepiej sprawdzą się tutaj nieużywane już drabiny drewniane, które możemy pomalować na dowolny kolor podkreślający charakter wnętrza – radzi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin do domu i ogrodu.

Drabina jako oryginalny kwietnik

Dlaczego w domu otaczamy się roślinami doniczkowymi? Odpowiedź jest bardzo prosta: żeby poprawić sobie nastrój. Wnętrze wypełnione domowymi kwiatami nie tylko pięknie się prezentuje, ale ma na nas także relaksujący wpływ. To jednak nie wszystko! Niezwykle modne ostatnio egzotyczne rośliny o dużych gabarytach, takie jak palmy, fikusy czy monstery, doskonale regulują wilgotność powietrza i oczyszczają je z zanieczyszczeń, dzięki czemu poprawiają mikroklimat w pomieszczeniu. Do tego często odgrywają ważną rolę w aranżacjach – dzięki różnym gatunkom skupionym na niewielkiej przestrzeni stworzymy prawdziwą miejską dżunglę, a wybierając jedną, efektowną odmianę podkreślimy minimalistyczny charakter wnętrza.

Doniczki z kwiatami możemy ustawiać na parapetach, wieszać na ścianie albo… wykorzystać w tym celu drabinę wolno stojącą wyposażoną w półki, jak na głównej ilustracji do tego artykułu.

Drabina jako półka w pokoju malucha

Aranżacja pokoju malucha to niełatwe zadanie. Z jednej strony trzeba pogodzić potrzeby dziecka i stworzyć mu kreatywną przestrzeń do rozwoju, a z drugiej strony – zaprojektować przestrzeń tak, by pomieściła niezliczoną ilość dziecięcych zabawek, akcesoriów edukacyjnych i urządzeń przydatnych podczas pielęgnacji najmłodszych. Przyda się zatem duża ilość szafek, komód z szufladami, skrzyń i pudełek, które pomogą utrzymać porządek.

Warto też postawić na rozwiązania, które gwarantują szybki dostęp do potrzebnych rzeczy bez konieczności otwierania lub wysuwania. W takiej roli świetnie sprawdzi się poręczny regał albo… drabina drewniana, której szczeble lub stopnie z powodzeniem zastąpią tradycyjne półki. Pamiętajmy jednak, że taki pomysł dobry będzie tylko do czasu, aż dziecko zacznie chodzić i samo wpadnie na pomysł tradycyjnego wykorzystania drabiny do wspinaczki.

Drabina jako element świątecznej dekoracji

W okresie bożonarodzeniowym drabina jest chyba jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi.

– Przydaje się podczas porządków w szafach, wieszania wypranych firan, czyszczenia żyrandoli czy obowiązkowego mycia okien. Ale kluczową rolę w okresie świątecznym odgrywa podczas dekorowania domu oraz ubierania choinki, niekiedy się nią po prostu stając. Znamy wiele ciekawych pomysłów na wykorzystanie naszych drabin we wnętrzach – mówi ekspert firmy KRAUSE.

Drabina aluminiowa pomalowana na biało i przystrojona lampkami zachwyci oryginalnością, a model drewniany uzupełniony półkami wykonanymi z tego samego materiału, na których ułożymy świąteczne ozdoby i prezenty, podkreśli naturalny charakter bożonarodzeniowej dekoracji.

Nadal myślicie, że drabina sprawdzi się jedynie podczas prac na wysokości? To błąd! Jeśli chcecie stworzyć niebanalną i funkcjonalną dekorację, drabina z pewnością jest strzałem w dziesiątkę.

Jeśli macie jakieś ciekawe pomysły, jak wykorzystać drabinę – pochwalcie się nimi w komentarzu pod tekstem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki po opalaniu: olejek SOLVERX SUN SKIN Gold Shimmer

Kąpiele słoneczne sprzyjają przesuszeniu skóry i utracie przez nią jędrności, a suche, zmęczone ekspozycją na słońce, wiatr i słoną wodę ciało trudniej utrzymuje opaleniznę. O czym warto pamiętać, by zachować ją przez wiele tygodni po powrocie z bajecznego urlopu?