Rozpoczęły się darmowe szczepienia dla niemowląt

Rozpoczęły się darmowe szczepienia dla niemowląt

Noworodki urodzone w tym roku są od dziś szczepione z darmo przeciwko rotawirusom w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Wprawdzie program obowiązuje od 1 stycznia, jednak pierwszą z trzech dawek szczepionki podaje się dopiero po ukończeniu 6. tygodnia życia dziecka.

Rotawirusy należą do jednych z najbardziej powszechnych wirusów, które są plagą żłobków, przedszkoli i oddziałów szpitalnych, a przede wszystkim przysparzają niepotrzebnego cierpienia małym dzieciom. Infekcje wywoływane rotawirusami przebiegają z ostrymi biegunkami, wymiotami
i gorączką, co może doprowadzić do odwodnienia dziecka i konieczności jego hospitalizacji. Eksperci podkreślają, że rotawirusy są odporne na działanie środków dezynfekujących, a każde kolejne zakażenie wywoływane jest przez inny wariant genetyczny rotawirusa, co sprawia, że niemal wszystkie dzieci do 5. roku życia przejdą co najmniej jedno zakażenie rotawirusowe.

Jedynym sposobem uniknięcia infekcji jest szczepienie, ale jest ono skuteczne tylko wtedy, gdy jest nim objęta cała populacja dzieci. Decyzja Ministerstwa Zdrowia o włączeniu szczepień przeciwko rotawirusom do powszechnego i obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych z pewnością wpłynie na ograniczenie zakażeń. W państwach, gdzie już obowiązują powszechne szczepienia przeciwko rotawirusowe, takich jak Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania czy USA, widać spadek zakażeń i liczby hospitalizacji.

Do realizacji Programu Szczepień Ochronnych wybrano 3-dawkową szczepionkę, która zawiera 5 różnych wariantów genetycznych rotawirusa. Pierwszą dawkę należy podać dziecku między 6. a 12. tygodniem życia. Przerwa między dawkami powinna wynosić przynajmniej 4 tygodnie,
a cały cykl powinien być zakończony przed 22. tygodniem życia dziecka (w wyjątkowych, uzasadnionych medyczne przypadkach, ostatnią dawkę można podać przed ukończeniem 32. tygodnia życia dziecka).

Szczepionka przeciwko rotawirusom jest doustna, co zapewnia dziecku komfort, a przede wszystkim nie wiąże się z dodatkowym bólem z powodu kolejnego wkłucia. Można ją podawać z innymi szczepieniami z Programu Szczepień Ochronnych podczas tej samej wizyty.

– Rotawirus, podobnie jak wirus grypy, ma wiele podtypów, dlatego ważne jest, aby zabezpieczać przed nim dzieci szczepionką poliwalentną, czyli zawierającą wiele różnych podtypów wirusa. Każde kolejne zakażenie daje zabezpieczenie przed kontaktem z rotawirusem w przyszłości. Trzydawkowy schemat szczepienia naśladuje naturalne zakażenie rotawirusami. Długoterminowa ochrona jest bardzo potrzebna, szczególnie u dzieci, ale biegunka może być bardzo kłopotliwa w każdym wieku. Wiemy, że skuteczność szczepienia utrzymuje się nawet 7 lat – podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Doświadczenia krajów, które od kilku lat prowadzą powszechne szczepienia przeciwko rotawirusom, potwierdzają, że są one bardzo skuteczne. Dane ze Stanów Zjednoczonych czy Austrii pokazują, że dzięki powszechnym szczepieniom zakażenia rotawirusowe stały się rzadkością. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.