Nawet osoby wyleczone z raka mogą wymagać profesjonalnej pomocy psychologicznej

Nawet osoby wyleczone z raka mogą wymagać profesjonalnej pomocy psychologicznej

Ponad 50 proc. chorych po leczeniu onkologicznym odczuwa strach przed wznową choroby nowotworowej, a u jednej piątej strach utrzymuje się na tak wysokim poziomie, że mogą oni potrzebować profesjonalnej pomocy psychologicznej.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Psycho-Oncology” poddano analizie 46 badań, w których ponad 9300 osób wypełniło przesiewowy test oceniający poziom strachu przed wznową choroby nowotworowej. W teście można było uzyskać maksymalnie 36 punktów, co odpowiadało najwyższemu poziomowi strachu. 58,8 proc. chorych uczestniczących w nim uzyskało 13 punktów lub więcej, 45,1 proc. 16 punktów i więcej, a 19 proc. powyżej 22 punktów. Wynik powyżej 22 punktów został sklasyfikowany jako wysoki poziom strachu.

Strach przed wznową choroby nowotworowej na niskim poziomie może być bodźcem do pozytywnych zmian w życiu, np. zmiany nawyków żywieniowych czy zaprzestania palenia papierosów. Jednak zbyt wysoki poziom strachu wpływa negatywnie na jakość życia osoby wyleczonej z nowotworu oraz jej funkcjonowanie w życiu codziennym.

Autorzy badania podkreślają, że osoby wyleczone z nowotworu wymagają krótkiego szkolenia z metod radzenia sobie ze strachem. Jednak dla osób, u których strach utrzymuje się na wysokim poziomie, to nie wystarczy. One potrzebują długotrwałej pomocy psychologicznej, bo bez niej nie są w stanie przezwyciężyć strachu przed wznową choroby.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, onlinelibrary.wiley.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Proste przepisy: wigilia wegetariańska

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z tradycją, rodzinnymi spotkaniami i... stołem pełnym smakołyków. Jak przygotować wigilię wegetariańską, używając łatwo dostępnych składników? Przedstawiamy kilka prostych i smacznych przepisów!