Choć matczyny pokarm to najlepszy sposób żywienia niemowląt, tylko 12 proc. mam nie spotkało się z żadnymi problemami z karmieniem piersią.
Poniżej opisujemy najczęstsze problemy z karmieniem piersią i radzimy, jak sobie z nimi radzić.
Jakie są korzyści z karmienia piersią?
Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, aby przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlę było karmione wyłącznie piersią, a następnie mlekiem mamy nawet do ukończenia 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.
Aż 96% kobiet deklaruje, że karmi lub wcześniej karmiło piersią (przynajmniej przez pewien okres lub w trybie mieszanym), a 83% kobiet w ciąży planuje karmić piersią po urodzeniu dziecka.
Eksperci potwierdzają, że mleko mamy to najlepsze, co może otrzymać niemowlę i z tym stwierdzeniem zgadza się 95% mam. Głównym powodem, dla którego decydują się na karmienie piersią, jest harmonijny i prawidłowy rozwój dziecka – 77% kobiet deklaruje, że zaczęło karmić piersią, ponieważ chciało dostarczyć w ten sposób wszystkie składniki odżywcze młodemu organizmowi dziecka, a 66% badanych mam rozpoczęło karmienie piersią, ponieważ zależało im na budowaniu odporności maluszka.
Czytaj także: Fakty i mity na temat karmienia piersią
Z jakimi trudnościami mierzą się mamy i jak sobie z nimi radzić?
Choć karmienie piersią jest wyjątkową przygodą dla mamy i dziecka, pozwala budować niezwykłą więź i dostarcza dziecku wszystko, co najlepsze, to nierzadko wiąże się z różnymi problemami — zarówno natury fizycznej, jak i emocjonalnej. Badanie przeprowadzone w 2020 roku dla programu edukacyjnego “1000 pierwszych dni dla zdrowia” na grupie 3461 mam i kobiet w ciąży wskazuje, że blisko 44% mam, kiedy jeszcze było w ciąży, spodziewało się, że podczas karmienia piersią nie pojawią się żadne trudności. W rzeczywistości Jenak po urodzeniu dziecka jedynie 12% karmiących kobiet nie spotkało się z żadnymi wyzwaniami.
Czytaj także: Karmienie piersią to wyzwanie. Z czym jest najwięcej kłopotów?
Najczęstszym problemem zgłaszanym przez respondentki są obolałe lub pogryzione sutki (49%). Najczęściej wynika on z uszkodzenia brodawki, sporadycznie jest skutkiem nadwrażliwości na hormony. Do zranienia sutka może dojść m.in. w trakcie nieprawidłowego odstawiania dziecka od piersi, ząbkowania lub wtedy, kiedy brodawki mają specyficzny anatomicznie kształt.
Jak mama może radzić sobie z obolałymi brodawkami?
- Po karmieniu warto przy pomocy wacika nasączonego swoim mlekiem lub lanoliną delikatnie przetrzeć obolałe brodawki i jak najczęściej je wietrzyć.
- Dobrze jest rozpoczynać karmienie dziecka od piersi, w której brodawka jest w lepszej kondycji. Na początku karmienia głodne niemowlę mocniej chwyci tę pierś, sprawiając potencjalnie więcej bólu.
- Dobrym rozwiązaniem mogą być także muszle laktacyjne, które osłonią pierś przed dodatkowymi otarciami.
Innym, często wskazywanym przez mamy problemem, jest właściwe przystawienie dziecka do piersi (39%), a co trzecia mama deklaruje także, że dziecko nie umiało bądź nie chciało ssać piersi. W takiej sytuacji kluczowa jest wygodna i prawidłowa pozycja do karmienia i upewnienie się, czy niemowlę prawidłowo chwyta pierś. Dziecko powinno obejmować ustami dużą część dolnej otoczki, natomiast podtrzymywana od spodu językiem brodawka powinna dotykać jego podniebienia. Usta maluszka powinny być wywinięte, a czubek nosa i broda powinny dotykać piersi.
Najbardziej popularną wśród mam pozycją do karmienia piersią jest pozycja klasyczna. Mama powinna usiąść wygodnie, podeprzeć plecy, a stopy ułożyć płasko na podłodze lub podnóżku. Dziecko powinno być przytulone brzuszkiem do brzucha kobiety. Główka maluszka powinna opierać się na zgięciu łokciowym, a przedramieniem mama powinna podtrzymywać plecy i pośladki dziecka. Innymi pozycjami do karmienia piersią są: pozycja krzyżowa, pozycja spod pachy, pozycja leżąca (na boku) i pozycja leżąca na plecach. |
Co zrobić, gdy karmienie piersią jest niemożliwe?
Jeśli mimo podejmowania prób występują trudności w karmieniu piersią, warto, aby mama skonsultowała się z położną lub doradcą laktacyjnym. Pomogą oni zdiagnozować przyczynę i znajdą odpowiednie rozwiązanie, które pomoże utrzymać laktację.
Może się zdarzyć, że mimo starań i konsultacji ze specjalistami kontynuowanie karmienia piersią z różnych przyczyn nie jest możliwe. Ważne, aby każda mama pamiętała, że ani sposób karmienia, ani rodzaj porodu nie definiują macierzyństwa, a najważniejsze jest dla niej, aby dziecko rozwijało się prawidłowo. Dlatego kiedy podawanie matczynego pokarmu jest niemożliwe, warto, aby rodzice zasięgnęli porady lekarza pediatry, który zna dziecko i jego potrzeby. Pomoże on wybrać rozwiązanie, które pozwoli zaspokoić potrzeby żywieniowe rozwijającego się organizmu dziecka, np. odpowiednie mleko następne.
Więcej informacji o tym, jak karmić niemowlę, można znaleźć na www.BebiProgram.pl. Do dyspozycji rodziców są także eksperci – lekarze i specjaliści zajmujący się żywieniem, którzy doradzą, w jaki sposób wspierać rozwój dziecka oraz zadbać o odpowiednie jego żywienie.