Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Jednak wiele świeżo upieczonych mam ma spore problemy z karmieniem. Kto może im pomóc?
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Nutricia na potrzeby programu edukacyjnego “1000 pierwszych dni dla zdrowia”, wynika, że prawie połowa (44 proc.) mam jeszcze w czasie ciąży nie spodziewała się żadnych trudności podczas karmienia piersią. W rzeczywistości już po urodzeniu dziecka jedynie 12 proc. karmiących mam przeszło okres karmienia bezproblemowo.
Z czym mamy mają najwięcej kłopotów?
Najczęściej zgłaszanymi przez mamy karmiące piersią problemami są:
- obolałe lub pogryzione sutki (49 proc.),
- problemy z odpowiednim przystawieniem dziecka do piersi (39 proc.),
- problemy ze ssaniem piersi przez dziecko (32 proc.),
- zbyt mała ilość pokarmu (27 proc.),
- zastój pokarmu (27 proc.).
Jakiego wsparcia oczekują kobiety mające problemy z karmieniem?
Z badania Fundacji Nutricia, w którym wzięło udział 3461 mam dzieci do 3. roku życia i kobiet w pierwszej ciąży, można wysnuć wniosek, że największym wsparciem w przypadku trudności z karmieniem piersią powinien służyć przede wszystkim doradca laktacyjny, wskazywany jako największy autorytet przez 37 proc. mam i 27 proc kobiet w ciąży. Aż 69 proc. mam chciałoby skorzystać z darmowej wizyty takiego specjalisty w domu, a dla 59 proc. dużym ułatwieniem byłaby jego obecność na oddziale położniczym.
Dla 34 proc. kobiet ważne byłoby wsparcie ze strony rodziny lub bliskich osób, natomiast 32 proc. stawia na edukację w szkołach rodzenia i mówienie wprost o możliwych problemach z laktacją.
Dlaczego kobiety decydują się na karmienie piersią?
Głównym powodem rozpoczęcia karmienia piersią jest zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka – 77 proc. mam zadeklarowało, że karmi piersią, chcąc dostarczyć dziecku wszystkich składników odżywczych, zaś 66 proc. podkreśliło, że karmienie piersią jest najlepsze dla budowania odporności dziecka.
Aż 96 proc. respondentek zadeklarowało, że karmią lub wcześniej karmiły piersią (przynajmniej przez pewien okres lub w trybie mieszanym), a 83 proc. kobiet w ciąży planuje karmić piersią po urodzeniu dziecka.
Mamy dzieci w wieku 0-6 miesięcy zazwyczaj karmią wyłącznie piersią (60 proc.), 14 proc. z nich karmi piersią i jednocześnie wprowadziło już do diety dziecka inne posiłki, 8 proc. karmi piersią i mlekiem modyfikowanym, natomiast 16 proc. już zrezygnowało z karmienia piersią.
Z kolei mamy dzieci w wieku 7-12 miesięcy zazwyczaj nadal karmią piersią, ale wprowadziły już inne posiłki do diety dziecka (70 proc., z czego 64 proc. karmi wyłącznie piersią, pozostałe stosują karmienie mieszane). Nieco ponad 1/4 mam dzieci w tym wieku zrezygnowała już z karmienia piersią.
Ponad połowa mam dzieci w wieku od roku do dwóch lat nie karmi już piersią (57 proc.), a 36 proc. nadal karmi, uzupełniając dietę dziecka innymi posiłkami. Tylko 15 proc. mam dwulatków i starszych dzieci karmi nadal piersią.
Budowanie silnych więzi
Emocjami, które najczęściej towarzyszą mamom w początkach karmienia, jest miłość do dziecka i bliskość (odpowiednio po 53 proc. i 50 proc.). Wśród najczęściej wymienianych znalazły się również odpowiedzialność i stres (po 35 proc.). Po nauczeniu się karmienia, duża grupa mam wskazała ponadto poczucie budowania więzi (43 proc.), czułość (31 proc.) i poczucie spełnienia (29 proc.).
W emocjach kobiet w ciąży dotyczących karmienia piersią dominują odczucia pozytywne – bliskość (67 proc.) oraz miłość do dziecka (59 proc.), zarówno w przypadku pierwszego karmienia, jak i kolejnych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz liczne towarzystwa naukowe zalecają wyłączne karmienie piersią przez sześć pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie – po wprowadzeniu innych pokarmów – kontynuację karmienia piersią tak długo, jak będzie to odpowiadało dziecku i mamie. Moment zakończenia karmienia piersią to też dla części matek trudna emocjonalnie chwila.
Kobiety zapytane o emocje towarzyszące zaprzestaniu karmienia piersią najczęściej wskazywały wyrzuty sumienia (50 proc.) oraz smutek (42 proc.) i żal (40 proc.).