Koronawirus na Śląsku: rośnie odsetek zakażonych wariantem brytyjskim

Koronawirus na Śląsku: rośnie odsetek zakażonych wariantem brytyjskim

Fot. materiały prasowe

Obecnie już niemal 70 proc. próbek pobranych od pacjentów przebywających w śląskich szpitalach z powodu COVID-19 zawiera wariant brytyjski wirusa SARS-CoV-2.

Naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum wyizolowali, a następnie szczegółowo przeanalizowali genom wirusa SARS-CoV-2 z wymazów pochodzących od hospitalizowanych pacjentów z województwa śląskiego. O ile pod koniec lutego wariant B.1.1.7 zwany brytyjskim potwierdzono w dwóch przypadkach na 16 przebadanych próbek, o tyle w marcu stał się on już dominujący – był obecny w 27 próbkach na 40.

– Uzyskane dane potwierdzają dotychczasowe spostrzeżenia naukowców badających tę odmianę – wariant B.1.1.7 zwany brytyjskim rozprzestrzenia się szybciej niż inne dotychczas znane. Najnowsze dane wskazują, że może być też odpowiedzialny za cięższy przebieg choroby – mówi Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum i  koordynator projektu.

Zgodnie z projektem sekwencjonowaniu ma zostać w sumie poddanych 1500 próbek pobranych od pacjentów z COVID-19. – Pozwoli to ustalić, z jakimi mutacjami mamy do czynienia, skąd dotarły na teren Śląska, a także, w jaki sposób oraz z jakimi sekwencjami się „wymieszały” – tłumaczą naukowcy.

Badania dotyczące sekwencjonowania wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego są częścią programu “Przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 poprzez doposażenie laboratorium GYNCENTRUM Sp. z o.o. w specjalistyczny sprzęt do analizy sekwencyjnej wirusa”. Wartość dofinansowania, jakie Gyncentrum otrzymało na ten cel, to ponad 4,5 mln zł. Środki na badania pochodzą m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

– Stały monitoring pojawiających się w województwie śląskim wariantów koronawirusa pozwoli na wykrycie obecności w regionie potencjalnie niebezpiecznych odmian oraz  analizę skuteczności dostępnych na rynku szczepionek  przeciwko SARS-CoV-2 wobec danego szczepu. To niezwykle cenna wiedza, która umożliwi szybsze wdrażanie działań prewencyjnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa –  podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

W projekcie wraz z Laboratorium Genetycznym Gyncentrum uczestniczy Śląski Uniwersytet Medyczny. Dr hab. n. med. Robert Wojtyczka, dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM podkreśla, że bardzo ważne jest, aby otrzymane wyniki badań zostały rzetelnie przeanalizowane i opracowane, czego podejmą się naukowcy z jego uczelni. – Jak już teraz widać, poszczególne warianty wirusa znacznie się od siebie różnią pod względem rozprzestrzeniania, przebiegu choroby, jak i rokowania stanu pacjenta. Tylko dokładna analiza sekwencyjna izolatów wirusa od jak największej populacji zakażonych pacjentów będzie mogła przyczynić się do opracowania skutecznych metod zapobiegania jego rozprzestrzeniania się – mówi dr Robert Wojtyczka.

Czytaj także:

Na Śląsku poznają wszystkie tajemnice koronawirusa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.