Jak rozpoznać typ cery? Pomogą w tym wskazówki naszej ekspertki

Jak rozpoznać typ cery? Pomogą w tym wskazówki naszej ekspertki

Fot. pixabay.com

Od tego, jakie właściwości ma twoja skóra zależy, jakie kosmetyki są dla ciebie odpowiednie, a których powinnaś się wystrzegać. Podobnie jest z zabiegami kosmetycznymi, które mogą być dla ciebie wskazane albo przeciwwskazane.

Wyróżniamy cztery główne typy cery – suchą, normalną, tłustą i mieszaną. Do tego dochodzi jeszcze pięć fototypów i indywidualne skłonności organizmu. Nie trzeba być matematykiem, żeby już na tym etapie zauważyć, że możemy otrzymać kilkadziesiąt kombinacji odpowiedzi na pytanie: „jaką mam skórę?”. A jeśli dodamy do tego proces starzenia, który wprowadza do cery kolejne parametry i skłonności, takie jak utrata napięcia skóry, odwodnienie, zmarszczki, oraz rozmaite dolegliwości (atopia, alergia, rozszerzone naczynka), to wybór właściwego kosmetyku do demakijażu lub kremu do twarzy może przyprawić o zawrót głowy! Co wybrać?

Cera mieszana, sucha, czy wrażliwa?

Jak wskazują specjaliści, do czterech głównych typów cery, jakie wyróżniamy, musimy dodać jej indywidualne predyspozycje. Jakie? Skłonność do rozszerzonych naczynek lub jej brak. Wrażliwość, czy nawet skłonność do atopii lub alergii. Nasza skóra może także być dotknięta stanami zapalnymi, jak w przypadku trądziku młodzieńczego lub różowatego. Wskazane przez lekarza sposoby leczenia schorzenia można dodatkowo łagodzić poprzez odpowiednią pielęgnację.

– W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry wrażliwej lub atopowej, czy linii do pielęgnacji cery trądzikowej. Naszym kapitałem jest zawsze dokładna wiedza na temat rodzaju skóry oraz jej indywidualnych parametrów – podkreśla Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX.Panie, ale nie tylko, bo także panowie, co niezmiernie nas cieszy, zadają rzeczowe pytania, analizują potrzeby swojej cery i coraz skuteczniej dobierają kosmetyki. Skóra to bardzo reaktywny organ. Szybko daje znać, kiedy stosowane preparaty są dla niej właściwe, odpłacając to pięknym i zdrowym wyglądem. Dlatego właśnie odpowiedni wybór preparatów jest tak ważny – dodaje.

PODSTAWOWE TYPY CERY

  • CERA MIESZANA

Najbardziej charakterystyczne dla tego typu cery jest błyszczenie tzw. strefy T, czyli obszaru obejmującego nos, czoło i środkową część policzków. Skóra wykazuje skłonność do powstawania zaskórników, nadmiernego rozszerzenia porów, a także do przesuszania.

  • CERA SUCHA

Cera sucha bywa szorstka, ze skłonnością do złuszczania się wierzchnich warstw naskórka. Skóra jest mało elastyczna i matowa, w skrajnych przypadkach może być zaczerwieniona i podrażniona. Wykazuje skłonność do mikrouszkodzeń.

  • CERA NORMALNA

Skóra jędrna, delikatna, bez widocznych naczynek. Nie wykazuje problemów ze stopniem nawodnienia, ani z powstawaniem zaskórników i stanów zapalnych.

  • CERA TŁUSTA

Charakteryzuje ją nadmierne błyszczenie i ziemisty lub nierówny koloryt. Często taka skóra ma skłonność do powstawania zaskórników.

WYRÓŻNIAMY TAKŻE:

  • CERĘ NACZYNKOWĄ

Charakterystyczne są dla niej popękane lub mocno rozszerzone naczynka. Skóra jest zaczerwieniona i nadwrażliwa na bodźce – szczególnie negatywnie reaguje na ekspozycję na słońce.

  • CERĘ WRAŻLIWĄ

Czyli nadreaktywną. Skóra bardzo mocno reaguje na bodźce, takie jak np. temperatura, dobór kosmetyków, alkohol, ostre przyprawy. Często występują na niej podrażnienia, zaczerwienienia, w ekstremalnych przypadkach może dochodzić do alergii i atopii. Skóra wrażliwa może przyjmować cechy tłustej, suchej lub naczynkowej.

Jeśli nie masz pewności, wybierz się na dermokonsultację

Na rynku beauty furorę robią w ostatnim czasie dermokonsultacje. Co to takiego?

– Dermokonsultacje to indywidualne spotkania z kosmetyczką lub kosmetolożką, które zwykle składają się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wnikliwy wywiad, obejmujący tendencje skóry, jej reakcje na kosmetyki, a także zwyczaje pacjentki w odniesieniu do pielęgnacji ciała. Drugi etap obejmuje analizę samego wyglądu i kondycji skóry, przeprowadzaną przy użyciu dermatoskopu lub innych urządzeń diagnostycznych. Po spotkaniu z kosmetolożką pacjentka otrzymuje diagnozę dotyczącą typu skóry oraz rekomendację odnośnie do doboru odpowiednich dla niej kosmetyków pielęgnacyjnych – mówi Agnieszka Kowalska. – Świadomość w tym zakresie i zapotrzebowanie na dermokonsultacje ciągle rośnie. To bardzo pozytywne zjawisko. Dermokonsultantki SOLVERX regularnie spotykają się z pacjentkami – ostatnio w drogeriach Jawa i Hebe. Terminy spotkań są na bieżąco zamieszczane na naszym Instagramie – podsumowuje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!