Informator na temat diagnozowania i leczenia czerniaka

Informator na temat diagnozowania i leczenia czerniaka

W ramach akcji “W trosce o pacjenta” eksperci opracowali informator, który opisuje ścieżkę postępowania u pacjenta od momentu zauważenia podejrzanej zmiany na skórze, poprzez diagnozę, aż po leczenie.

Podejrzane znamię? To nie wyrok

Informator opracowany przez lekarzy – dr Bożenę Cybulską-Stopę, dr. Wojciecha Łobaziewicza, prof. Wojciecha Wysockiego i prof. Piotra Rutkowskiego – ma pomóc osobom, które zaobserwowały u siebie podejrzaną zmianę na skórze, w sprawnym poruszaniu się po skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. Przekazuje on, krok po kroku i w bardzo przystępny sposób, gdzie i w którym momencie powinni zostać skierowani, aby mogli w pełni wykorzystać szansę, jaką daje im współczesna medycyna.

W Polsce co roku diagnozuje się czerniaka u ok. 4 tysięcy osób. U części z nich rozpoznaje się tę chorobę w stadium zaawansowanym, kiedy jest ona bardzo agresywna, szybko się rozwija i daje odległe przerzuty. Należy jednak pamiętać, że jeszcze kilka lat temu chorzy po usłyszeniu takiej diagnozy żyli zaledwie kilka miesięcy, podczas gdy obecnie wielu z nich może liczyć na całkowite wyleczenie. Jest to możliwe dzięki nowym, przełomowym terapiom, w tym leczeniu ukierunkowanemu molekularnie. W informatorze dla pacjentów pokazujemy im ścieżkę leczenia. To bardzo ważne, aby wiedzieli, jakie mają możliwości leczenia.

[prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie]

Główne etapy diagnozowania i leczenia czerniaka

  1. Obserwacja ciała i objawów

Aby rozpoznać czerniaka, warto obejrzeć zmiany na skórze, kierując się zasadą ABCDE. Należy również zwrócić uwagę na niepokojące objawy:

  • krwawienie,
  • swędzenie,
  • pieczenie znamienia
  • guzka skóry.

Jeśli na skórze zaobserwowaliśmy coś niepokojącego, powinniśmy udać się na badanie dermatoskopem.

2. Diagnostyka

Wycięcie zmiany skórnej podejrzanej o czerniaka to zwykle prosty zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Każda wycięta zmiana skórna jest badana pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Tylko na podstawie tego badania można zdiagnozować czerniaka. Badanie lekarskie, nawet przy użyciu dermatoskopu, nie pozwala na jednoznaczne rozpoznanie choroby. Wynik badania histopatologicznego powinien zawierać kilka istotnych informacji, na podstawie których lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu.

3. Leczenie czerniaka

W przypadku występowania większych czerniaków o grubości ponad 1 mm (w głąb skóry) dokonuje się biopsji węzłów chłonnych położonych najbliżej nowotworu. Jeśli w pobranych węzłach znajdują się komórki nowotworowe, konieczne jest ich całkowite wycięcie oraz rozpoczęcie leczenia systemowego.

W zaawansowanym stadium czerniaka stosuje się różne metody leczenia:

  • Immunoterapia
  • Terapia celowana
  • Radioterapia

Aby zdecydować, która forma leczenia będzie najbardziej odpowiednia, niezbędna jest rozmowa z lekarzem prowadzącym. Warto pamiętać, że wcześnie wdrożone leczenie może zwiększyć szansę na całkowite wyzdrowienie, tak jest np. w terapii uzupełniającej.

Informator dla pacjentów powstał dzięki współpracy lekarzy, Akademii Czerniaka i firmy Novartis. Jest pozycją obowiązkową dla osób z podejrzeniem czerniaka, ale także dla pacjentów, którzy zostali już zdiagnozowani.

Więcej informacji na stronie https://akademiaczerniaka.org/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Przełomowe operacje w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach

Specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach przeprowadzili (9 grudnia) trzy przełomowe operacje. Jako pierwsi na świecie wszczepili trzem pacjentom supernowoczesne implanty, przywracając im słuch.