FDA ostrzega przed lekami na przeziębienie i kaszel

FDA ostrzega przed lekami na przeziębienie i kaszel

- Aktualności
Fot. Pixabay.com

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wprowadziła kolejne ograniczenia dotyczące stosowania u dzieci leków przeciwkaszlowych i przeciwprzeziębieniowych. Tym razem chodzi o produkty zawierające kodeinę i hydrokodon.

Opierając się na dostępnych danych i opiniach ekspertów, agencja stwierdziła, że ryzyko uzależnienia i innych poważnych działań niepożądanych (np. senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaparcia, duszności, bóle głowy) u dzieci i młodzieży przewyższa potencjalne korzyści wynikające ze stosowania tych leków. I nakazała producentom i dystrybutorom, by na opakowaniach i ulotkach informacyjnych leków zawierających kodeinę i hydrokodon znalazło się ostrzeżenie, że są one przeciwwskazane u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, ze względu na wysokie ryzyko ultraszybkiego metabolizmu, Food and Drug Administration wprowadziła ograniczenia dotyczące stosowania leków przeciwkaszlowych i przeciwbólowych zawierających kodeinę. Eksperci zdecydowali wówczas, że nie powinny ich przyjmować dzieci poniżej 12. roku życia.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Poznajcie laureatów konkursu “Kryształowe Pióra”

13. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra”