Dieta mleczna nie jest dla chorych

Dieta mleczna nie jest dla chorych

Na czym polega dieta mleczna, kto może ją stosować i jakich rezultatów można się po niej spodziewać? Pytamy o to MONIKĘ HAJDUK, dietetyka kampanii „Bądź świadomy – kupuj polskie”.

Monika Hajduk

Do kogo adresowana jest dieta mleczna?

– Dietę mleczną mogą stosować zdrowi dorośli, jednak po uprzedniej konsultacji z dietetykiem.

Co jest jej podstawą? Jak długo musi trwać, by przyniosła efekty, czyli wyraźny spadek wagi?

– Jak sama nazwa wskazuje, dieta mleczna opiera się na częstszym spożywaniu posiłków na bazie mleka i jego przetworów. Jej twórcą jest Amerykanin Bernarr Macfadden, propagator kultury fizycznej, który uważa, że mleko to cudowny pokarm o wielu walorach żywieniowo-zdrowotnych. Przy jej stosowaniu ważne jest zachowanie odpowiedniego bilansu energetycznego oraz proporcji białkowo-węglowodanowo-tłuszczowych. Diety mlecznej nie można stosować codziennie, zaleca się, aby trwała od 7 do 10 dni. Jej pozytywnym rezultatem jest widoczny spadek wagi. Wbrew pozorom, nie chodzi w niej o to, by spożywać wyłącznie produkty mleczne. Można ją urozmaicić bulionami warzywnymi, miodem, chudym mięsem, warzywami i ograniczoną ilością węglowodanów zbożowych – w myśl zasady, że dieta powinna być różnorodna i urozmaicona.

Czy taka dieta jest zdrowa dla naszego organizmu?

– Jest bardzo bogata w wapń, witaminy i mikroelementy. Obfituje również w białko, które stanowi ok. 30 proc. jej zawartości, więc trzeba o tym pamiętać, wybierając tę formę żywienia. Tak duża ilość białka przyda się na pewno osobom uprawiającym sport lub podejmującym zwiększony wysiłek fizyczny. Nie będzie zaś wskazana dla osób z niewydolnością nerek.

Jakie produkty mleczne pani poleca?

– Przede wszystkim polecam wybieranie produktów polskich producentów, którzy oferują różnorodne wyroby, prześcigając się w formach, smakach i gatunkach.  Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Przed zakupem danego wyrobu zachęcam do zapoznania się z etykietą i przeczytania składu, tak by wybrać optymalny dla siebie produkt.

Poleca pani polskie produkty mleczne. A co one mają w sobie takiego, czego nie mają zagraniczne?

– Można by raczej zadać pytanie, co takiego mają w sobie produkty zagraniczne, czego nie mają produkty polskie? Wyroby krajowe to gwarancja najwyżej jakości, bezpieczeństwa i pewnego regionu pochodzenia. Dodatkowo, zazwyczaj produkty rodzime są bardziej konkurencyjne cenowo. Jeśli dodamy do tego to, że kupując polskie, popieramy własną gospodarkę, przyczyniamy się do wzrostu PKB i dajemy nowe miejsca pracy – dla mnie wybór jest jeden. Nie zapominajmy też, że polskie wyroby mleczne robią karierę międzynarodową – eksportujemy coraz więcej i doceniają nas nie tylko w Europie, ale też w Azji i Afryce. Dlaczego zatem mielibyśmy kupować produkty zagraniczne?

xxx

Kampania „Bądź świadomy – kupuj polskie” organizowana przez Polską Izbę Mleka, a finansowana z Funduszu Promocji Mleka. Ma na celu podkreślanie walorów polskiego mleka i uświadamianie Polakom, że polskie jest dobre.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.