545 – o tyle wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 13.
Rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 zakażeniach potwierdzonych testami laboratoryjnymi i trzech ofiarach COVID-19. Wieczorem resort podał nowe dane – od rana liczba osób zakażonych wzrosła o 205, a liczba zgonów o 10. Tym samym od 4 marca, kiedy zdiagnozowano pierwsze zakażenie, liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 9287, z czego 360 osób zmarło. Jest też optymistyczna informacja – 1040 osób wyzdrowiało.
W ciągu ostatniej doby w laboratoriach przeprowadzono ponad 11,2 tys. badań genetycznych na obecność SARS-CoV-2.
W szpitalach chorób zakaźnych i tzw. jednoimiennych przebywa obecnie 2482 chorych na COVID-19. 124 311 osób objętych jest obowiązkową kwarantanną, a 17 436 jest pod nadzorem epidemiologicznym.
Od jutra możemy spacerować po parku i lesie, na dodatek bez maseczki
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie (w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), w którym zniosła niektóre obowiązujące do tej pory ograniczenia i zakazy.
Począwszy od 20 kwietnia zakrywanie nosa i ust będzie obowiązkowe tylko w miejscach ogólnodostępnych. Nie będzie natomiast wymagane na terenie rodzinnych ogródków działkowych i lasów, do których będziemy mogli pójść na spacer.
Jednocześnie wprowadzono zakaz korzystania do odwołania:
- z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich, w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci;
- ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.
Od jutra redukowane są również ograniczenia dotyczące handlu. W sklepach o powierzchni do 100 m kw. na jedną kasę przypadać będzie czterech klientów, w placówkach powyżej 100 m kw. – jedna osoba na 15 m kw. Zasada jedna osoba na 15 m kw. dotyczyć będzie również kościołów.
Jest jeszcze jedna zmiana, ważna dla dzieci i młodzieży – od 13. roku życia nie będą już musieli się przemieszczać w towarzystwie osoby dorosłej.
Kolejne etapy „odmrażania” życia społecznego i gospodarki uzależnione od sytuacji epidemiologicznej
Kilka dni temu rząd ogłosił harmonogram powolnego wycofywania się z drakońskich restrykcji związanych z epidemia wirusa z Wuhan. Nie podał jednak żadnych terminów, tłumacząc, że wprowadzanie kolejnych etapów uzależnione będzie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej, w tym przede wszystkim od liczby zakażeń i poziomu przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Wicepremier i minister gospodarki Jadwiga Emilewicz w Polsat News, w programie „Gość Wydarzeń”, tłumaczyła dzisiaj, że najbliższy tydzień powinniśmy wykorzystać na naukę nowych standardów zachowania (np. zachowanie 2-metrowej odległości, noszenie maseczek w miejscach publicznych). – Jeśli krzywa wzrostu zachorowań nie podniesie się gwałtownie, II etap będziemy mogli ogłosić już za tydzień – zdradziła plany rządu.
Po każdym etapie minister zdrowia przeprowadzi ewaluację, po której zapadnie decyzja dotycząca terminu rezygnacji z kolejnych obostrzeń. Nie stanie się to jednak wcześniej niż po dwóch tygodniach trwania wcześniejszego etapu.
Wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych. O ile?
Stopa bezrobocia już wzrosła do 6 proc., a w najbliższym czasie z pewnością jeszcze wzrośnie, bo wielu przedsiębiorców zwalnia pracowników albo zamyka swoje firmy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w samym marcu zredukowano 34,2 tys. etatów, a to dopiero pierwszy miesiąc pandemii w Polsce.
Wicepremier Jadwiga Emilewicz poinformowała, że rząd pracuje już nad zwiększeniem zasiłku dla bezrobotnych z nieco ponad 700 zł do 1200-1300 zł brutto (ma to być 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, które wynosi obecnie około 2600 zł). Nie podała jednak terminu wprowadzenia tej zmiany.