Dwa najczęstsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to…

Dwa najczęstsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to…

Fot. materiały prasowe

Rośnie zainteresowanie Polaków zabiegami z użyciem kwasu hialuronowego i botoksu. Obecnie korzysta z nich 600 tysięcy osób – aż 96 proc. z nich jest zadowolonych z efektów, a 88 proc. myśli o poddaniu się kolejnym zabiegom.

W sumie w ciągu najbliższego roku milion Polek i Polaków planuje wykonać zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i botoksu.

Takie wnioski płyną z raportu “Zachowania i postawy konsumentów wobec zabiegów medycyny estetycznej wykorzystujących toksynę botulinową i kwas hialuronowy”, opracowanego przez instytut badawczy BCMM Badania Marketingowe Sp. z o.o. na zlecenie firmy Galderma Polska.

Celem zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego oraz botoksu jest odmłodzenie i poprawa wyglądu oraz zwiększenie atrakcyjności, a efekty widoczne są zazwyczaj prawie natychmiast.

– Polacy doskonale orientują się w trendach rynku zabiegów medycyny estetycznej. Mimo że 96 proc. respondentów zna zabiegi, to korzysta z nich 2,3 proc. populacji, czyli około 600 tysięcy osób – mówi Robert Bitner, dyrektor zarządzający Galderma Polska – Z roku na rok obserwujemy jednak wzrost liczby pacjentów korzystających z zabiegów, a także coraz większe zainteresowanie medycyną estetyczną. Dlatego tak ważne stają się edukacja i upowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa zabiegów, po to, aby pacjenci mogli świadomie wybierać.

Prym wiodą kobiety, ale wzrasta również świadomość mężczyzn

Kto korzysta z zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i/lub botoksu? Jak wynika z raportu, głównie są to kobiety, ale coraz bardziej zauważalny jest też udział mężczyzn (16 proc.). Ci ostatni raczej niechętnie przyznają się do poprawiania urody. Wśród kobiet temat korekcji zmarszczek czy poprawy kształtu ust bywa przedmiotem dyskusji i wymiany doświadczeń, a fakt wykonania zabiegu coraz częściej nie jest ukrywany i wręcz łączony z postawą dbałości o siebie i swoje zdrowie.

– Polacy, decydując się na zabieg medycyny estetycznej, potrzebują przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa. Wybierają polecony gabinet, doświadczonego lekarza, który zaproponuje zabieg z użyciem sprawdzonego preparatu – wyjaśnia Robert Bitner. – Nasz flagowy produkt, Restylane, jest już od 20 lat obecny w gabinetach lekarskich. Jest to pierwszy na świecie kwas hialuronowy wykorzystywany do zabiegów medycyny estetycznej. Jako jeden z nielicznych na świecie produktów dla medycyny estetycznej ma certyfikat jakości amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Z dobrodziejstw medycyny estetycznej korzystają głównie mieszkańcy większych miast (65 proc. mieszka w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców), osoby dobrze wykształcone (94 proc. legitymuje się wyższym lub średnim wykształceniem), aktywne zawodowo (75 proc.), o wyższych dochody  (59 proc. uzyskuje dochód powyżej 5 tys. zł netto miesięcznie).

Po co nam zabiegi medycyny estetycznej?

Głównym motywem decyzji o poddaniu się zabiegowi jest chęć poprawy samopoczucia (58 proc.) oraz zwiększenia własnej atrakcyjności (40 proc.). Osoby korzystające z zabiegów medycyny estetycznej chcą też zwiększyć swoją pewność siebie (26 proc.) i  samoakceptację (29 proc.).

Wśród kobiet głównym impulsem decyzji jest bak akceptacji własnego wyglądu (42 proc.), a wśród mężczyzn – namowa bliskiej osoby (31 proc.).

Z badania wynika, że przed wykonaniem zabiegu szukamy konkretnych informacji. Przede  wszystkim interesuje nas ich cena (64 proc.), czas trwania i sposób wykonania (61 proc.) oraz ewentualne skutki uboczne (61 proc.).

Zabiegi medycyny estetycznej powinni wykonywać wyłącznie lekarze

Z tego samego raportu wynika jednak, że prawie tyle samo osób (57 proc.) decyduje się na wykonanie zabiegu przez lekarza, co przez kosmetologa lub kosmetyczkę (43 proc.).

– Przed nami wielka praca edukacyjna. Mimo że zgodnie z prawem zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej [botoksu – przyp. red.] mogą wykonywać wyłącznie lekarze, nadal znaczna część pacjentów decyduje się na wizytę u kosmetologa lub kosmetyczki. Stwarza to realne zagrożenie powikłaniami po zabiegu, związanymi z brakiem właściwej diagnozy i oceny stanu zdrowia pacjenta przed zabiegiem czy nieprecyzyjnym miejscem aplikacji preparatu – ocenia dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Głównym kryterium wyboru miejsca wykonania zabiegu jest polecenie osoby, która wykonywała już tam zabieg (35 proc.), dobra reputacja danego gabinetu (34 proc.) oraz jego wyposażenie w nowoczesny sprzęt i urządzenia (29 proc.).

Najczęściej preparaty wypełniające zgodnie z życzeniem pacjentów aplikowane są w okolice oczu (42 proc.), czoła (37 proc.) i ust (29 proc.).

Wszystkie prezentowane wyniki badań pochodzą z raportu “Zachowania i postawy konsumentów wobec zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową i kwas hialuronowy”, opracowanego przez BCMM Badania Marketingowe Sp. z o.o. na zlecenie Galderma Polska w czerwcu 2018 r. na reprezentatywnej próbie ponad 2000 respondentów. Zostały zaprezentowane na konferencji prasowej “Naturalnie piękna z Restylane”, która odbyła się 6 listopada 2018 r. w Warszawie.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Wybierz odpowiedni gabinet i lekarza

Medycyna estetyczna: co sobie poprawiają Polki?

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?