Medycyna estetyczna. Wybierz odpowiedni gabinet i lekarza!

Medycyna estetyczna. Wybierz odpowiedni gabinet i lekarza!

Panuje pogląd, że zabiegi z użyciem botoksu, kwasu hialuronowego i innych wypełniaczy są bardzo proste, nie wymagają specjalnych umiejętności i można im się poddać nawet w centrum handlowym w przerwie na lunch. Nic bardziej mylnego! Brak świadomości na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą skorzystanie z usług osoby, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji i świadczy te usługi w nieprzystosowanym do tego celu miejscu jest tak powszechny, że nikogo nie powinna dziwić lawinowo wzrastająca liczba różnych powikłań po źle przeprowadzonych zabiegach.

Dla lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną, której celem jest odmłodzenie i poprawienie naszej urody, najważniejsze powinno być bezpieczeństwo pacjenta i wykonywanych zabiegów. Nie zwalnia to jednak nas, klientów, czy jak kto woli – pacjentów, od zachowania zdrowego rozsądku i zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg, warto sprawdzić, czy wybraliśmy właściwy gabinet i odpowiedniego lekarza. Lekarza, a nie kosmetyczkę czy kosmetologa, bo do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej z użyciem botoksu i wypełniaczy lub lasera upoważnieni są wyłącznie wykwalifikowani, certyfikowani i odpowiednio przeszkoleni lekarze.

Zwróćmy uwagę, jakich preparatów używa wybrany przez nas gabinet. Bezpieczne są tylko te, które zostały przebadane klinicznie, mają certyfikat bezpieczeństwa i akceptację FDA (Food and Drug Administration) – amerykańskiego urzędu ds. żywności i leków.

Nie decydujmy się na zabieg z użyciem preparatu, który był wcześniej stosowany u innej osoby!

Cena nie powinna decydować o wyborze miejsca zabiegu! Warto wziąć ją pod uwagę, ale lepiej omijać miejsca, w których jest ona podejrzanie niska.

Zwróćmy uwagę na procedury stosowane w wybranym przez nas gabinecie. Wizyta u lekarza zajmującego się medycyną estetyczną powinna składać się z następujących elementów:

1. Uważne wysłuchanie pacjenta, rozmowa.

2. Praca z lustrem – wspólna analiza twarzy pacjenta.

3. Dokładna dokumentacja zdjęciowa – podstawa omówienia zabiegu i obserwacja efektów.

4. Przedstawienie przez lekarza możliwości leczenia, zaproponowanie preparatów i technik zabiegowych mogących zapewnić najlepszy efekt.

5. Przedstawienie przybliżonego kosztu zabiegu.

6. Poinformowanie pacjenta o istniejących przeciwwskazaniach do zabiegu, działaniach ubocznych, niepożądanych, ewentualnych powikłaniach, które mogą pojawić się zaraz po zabiegu, po tygodniu, po miesiącu, a nawet po kilku latach.

7. Założenie karty pacjenta, zawierającej wszystkie informacje na temat zabiegu, w tym m.in.: datę jego wykonania, nazwę użytego preparatu, jego ilość, numer seryjny strzykawki, miejsce wykonania zabiegu.

8. Podpisanie przez pacjenta zgody na zabieg.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?