Dzięki postępowi nauki, na rynku produktów do pielęgnacji włosów wciąż pojawiają się jakieś nowości, zawierające substancje o cennych właściwościach. Czy wiesz, jak wśród nich wyłowić te, które będą najbardziej odpowiednie dla twoich włosów?
Zdrowe i lśniące włosy są wizytówką i marzeniem każdej z nas. Niby wiemy, jak je pielęgnować, ale efekty tej pielęgnacji nie zawsze są dla nas satysfakcjonujące. Co robimy nie tak?
– Pielęgnację włosów należy rozpocząć od dobrego umycia włosów i skóry głowy — tłumaczy dr inż. Anna Oborska, dyrektor generalna i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. – Dyskusja o tym, jak często należy myć głowę, to temat rzeka – dyskutowany od zawsze. A prawidłowa odpowiedź jest jedna: tak często, jak skóra głowy tego potrzebuje. Częstotliwość mycia to sprawa indywidualna – dodaje dr Anna Oborska.
Człowiek ma na głowie od 85 tysięcy do 140 tysięcy włosów. W przypadku włosów rudych jest to 85-95 tysięcy, natomiast włosów blond — od 130 tysięcy do 140 tysięcy. Zarówno ilość włosów, jak i ich kolor to cechy uwarunkowane genetycznie.
Dobry szampon, czyli jaki?
Skoro już wiemy, że pierwszym etapem jest dokładne umycie włosów i skóry głowy, to zastanówmy się teraz, jakim szamponem.
– Dobry szampon usuwa zanieczyszczenia, które znajdują się na włosach: sebum (łój), pot, martwe komórki naskórka, a także resztki preparatów kosmetycznych (lakierów, żeli, wosków, pianek itp.). Warto dobrać go nie tylko do rodzaju włosów, ale także do potrzeb skóry głowy. Skórę głowy myjemy zawsze dwa razy. Pamiętajmy również, aby po każdym myciu głowy i włosów zastosować odżywkę, która zabezpiecza włos przed uszkodzeniami — przypomina ekspertka.
Dobry szampon, oprócz dobrego działania myjącego, powinien się łatwo pienić, być łagodny, dobrze tolerowany i praktyczny w użyciu. Powinien nadawać włosom połysk, objętość i zapach, wspomagać pielęgnację włosów lub zapobiegać niektórym problemom związanym z włosami i skórą głowy, takim jak podrażnienia, przetłuszczanie się lub suchość włosów. W jego składzie powinny się znaleźć:
- syntetyczne środki powierzchniowo czynne, produkowane na bazie surowców roślinnych (np. laurylosiarczan sodu),
- substancje pielęgnacyjne (pantenol, proteiny, ekstrakty roślinne) oraz substancje kondycjonujące, ułatwiające rozczesywanie, zapewniające gładkość i połysk (np. polyquaternium),
- substancje perłotwórcze lub zmętniające (np. mika, distearynian glikolu),
- substancje stabilizujące pianę,
- substancje zagęszczające (np. chlorek sodu, guma ksantanowa),
- konserwanty (np. benzoesan sodu), dlatego że szampony zawierają wodę, co zwiększa ryzyko rozwoju mikroorganizmów,
- substancje zapachowe.
– Składniki powszechnie stosowane w produktach do pielęgnacji włosów często decydują o specyficznym działaniu preparatu, który jest przeznaczony do zadbania o włosy szczególnych potrzeb, w tym przetłuszczających się, z tendencją do łupieżu, czy wypadania — tłumaczy dr Anna Oborska.
Jakie włosy, taka pielęgnacja
Każde włosy potrzebują troskliwej pielęgnacji, a szczególnie włosy sprawiające nam problemy.
Włosy przetłuszczające się są wiotkie i szybko tracą elastyczność, więc do pielęgnacji używajmy łagodnych szamponów. Zalecane jest płukanie ich letnią wodą. Nie należy ich silnie szczotkować, żeby nie podrażniać skóry.
Włosy ze skłonnością do przesuszania sprawiają wrażenie, jakby były zupełnie pozbawione blasku, są też mało elastyczne. Do mycia takich włosów używajmy szamponu przeznaczonego do włosów suchych, zalecane jest też stosowanie balsamów i odżywek pielęgnacyjnych oraz odżywek regenerujących ze składnikami natłuszczającymi. Jeśli to możliwe, najlepiej nie suszyć ich suszarką.
Włosy zniszczone (nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, zanieczyszczeniem środowiska lub niewłaściwymi zabiegami fryzjerskimi) nie mają połysku, są trudne do rozczesania, mają rozdwojone końcówki, często są też przesuszone. Takie włosy wymagają specjalnych preparatów do włosów zniszczonych. Koniecznością jest używanie odżywek regenerujących i masek.
Przeczytaj też: Wcierka do włosów – prosty sposób na odżywienie cebulek
Czym pielęgnować skórę głowy?
Pielęgnacja skóry głowy wymaga zastosowania odżywek w formie lotionów (najczęściej są to wodno-alkoholowe roztwory o zawartości 40-60% etanolu lub izopropanolu), płukanki lub tonika do włosów (z pantenolem, aminikwasami, witaminami, wyciągami roślinnymi lub ziołowymi). Wmasowując je w skórę głowy, poprawiamy jej ukrwienie, odświeżamy ją i wspomagamy jej regenerację. Na rynku dostępne są preparaty do pielęgnacji skóry głowy przeznaczone dla włosów wrażliwych, suchych, pozbawionych blasku oraz skłonnych do przetłuszczania. Można również znaleźć preparaty przeciw swędzeniu, wypadaniu włosów (z kofeiną i pochodnymi kofeiny, winianem karnityny, tauryną czy echinaceą) lub łupieżowi (np. z piroktonem olaminy lub klimbazolem).
Przeczytaj też: Jak dobierać kosmetyki do pielęgnacji włosów?
Jak ochronić włosy przed zimą?
Zima nie jest sprzymierzeńcem naszych włosów. Nie jest nim również czapka, bo włosy nie lubią wilgoci. Czego jeszcze lepiej im nie fundować?
– Włosy nie lubią skrajnych temperatur. Nośmy czapki – zwróćmy jednak uwagę, żeby nie były zbyt ciasne i nie powodowały podrażnień skóry głowy, czy przepocenia. Dbajmy o dostateczne nawilżenie włosów i skóry głowy – ten efekt osiągniemy poprzez stosowanie odpowiednio dobranych preparatów pielęgnacyjnych, a także poprzez dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu. Susząc włosy, pamiętajmy, że zbyt wysoka temperatura sprawi, że staną się suche i łamliwe — przestrzega dr Anna Oborska.