Czy można zachorować na anginę po zjedzeniu lodów latem?

Czy można zachorować na anginę po zjedzeniu lodów latem?

Fot. pixabay.com

Lato bez lodów? Trudno sobie to wyobrazić. Jednak wiele osób rezygnuje z jedzenia lodów w obawie, że zachorują na anginę. Czy mają rację? – pytamy lekarzy.

– Od samych lodów nie nabawimy się latem anginy. Chorobę wywołują drobnoustroje. Same lody zwykle ich nie zawierają, ale różnica temperatur może sprzyjać rozwojowi bakterii czy wirusów w nosogardzieli, a to one są przyczyną anginy – odpowiadają.

Angina od lodów to mit

– Moja mama zawsze mi powtarzała: jak chcesz się najeść lodów, to zimą. Chodzi o to, że zbyt duża różnica temperatur to szok dla organizmu, a organizm tego nie lubi, bo to nie jest fizjologiczne. Lody jako produkt nie są szkodliwe, możemy je zatem jeść latem, jednak musimy to robić w głową – mówi lek. med. Urszula Puczkowska z Centrum Medycznego Damiana.

Jak jeść lody latem, żeby ustrzec się infekcji?

– Nie jedzmy ich, gdy jesteśmy spoceni, mokrzy, nagrzani. Gdy chce nam się pić i jesteśmy zmęczeni – to najgorszy moment. Najpierw trochę ochłońmy, zadbajmy o odpowiednie nawodnienie, odpocznijmy chwilę, spróbujmy się schłodzić w bardziej naturalny sposób, np. siądźmy w cieniu, powachlujmy się – radzi ekspertka.

Lepiej jeść lody w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie różnica temperatur nie będzie tak duża. Można także zostawić sobie tę przyjemność na wieczór, kiedy upały nieco zelżeją.

Skąd ta angina latem?

– Chodzi o to, że gdy mamy dużą różnicę temperatur, układ immunologiczny budzi się i próbuje jak najszybciej wyrównać temperaturę. Kiedy jesteśmy odwodnieni i zmęczeni, układ odpornościowy jest przeciążony i wchodzimy w stan, w którym grozi nam infekcja – tłumaczy Urszula Puczkowska.

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych, które może być spowodowane różnymi drobnoustrojami – wirusami lub bakteriami. U dorosłych przyczyną anginy najczęściej są wirusy, które odpowiadają za 90-95 proc. zachorowań, podczas gdy bakterie – za 5-10 proc. U dzieci wirusy odpowiadają za 70-85 proc. zapaleń gardła i migdałków. Za większość przypadków zapalenia bakteryjnego odpowiada bakteria paciorkowca. Najczęściej dziecko zaraża się przez kontakt z chorą osobą lub dotykając przedmiotów, które miały kontakt z chorymi.

Angina wirusowa czy bakteryjna?

Angina wirusowa objawia się dolegliwościami podobnymi jak przy grypie:

  • bólami mięśni,
  • rozbiciem,
  • bólem gardła.

W przypadku anginy wirusowej najczęściej wystarczy leczenie objawowe lub przy pomocy dostępnych bez recepty leków przeciwwirusowych. Jednak gdy infekcja się przedłuża – ból gardła nie ustępuje, mamy trudności z mową, po nocy czujemy zmęczenie – może być to efekt niedoleczonego zakażenia wirusowego, w wyniku którego rozwija się nadkażenie bakteryjne. Warto wtedy  wybrać się do lekarza.

Czy w czasie anginy można jeść lody?

Urszula Puczkowska: – To dyskusyjna kwestia. Ja przy anginie nie polecam szoku termicznego, raczej zalecam wyrównywanie temperatur na zewnątrz, jak i w środku, czyli płyny i pokarmy o temperaturze ciała.

Są jednak lekarze, którzy lody w czasie anginy polecają, argumentując, że zimno łagodzi ból gardła.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie – PAP

Przeczytaj także:

W jakich sytuacjach należy podać dziecku antybiotyk?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!