COVID-19: ruszają prace nad szczepionką nowej generacji

COVID-19: ruszają prace nad szczepionką nowej generacji

Jeszcze nie zakończyły się badania nad szczepionkami pierwszej generacji przeciwko COVID-19, a firmy GlaxoSmithKline i CureVac ogłosiły już rozpoczęcie prac nad preparatem drugiej generacji. Ma on chronić przed zakażeniem pojawiającymi się wciąż nowymi wariantami wirusa SARS-VoV-2.

Obie firmy ogłosiły właśnie, że będą współpracować przy wartym 150 milionów euro projekcie dotyczącym opracowania takiej wielowalentnej szczepionki. W ramach ich współpracy firma GSK zobowiązała się również do wsparcia produkcji, do 100 milionów dawek, pierwszej generacji potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19, nad którą pracuje obecnie CureVac.

“Dzięki tej nowej, wyłącznej umowie na wspólne prace rozwojowe, firmy GSK i CureVac posłużą się swoimi zasobami i wiedzą specjalistyczną w realizacji prac badawczo-rozwojowych nad szeregiem nowoczesnych potencjalnych szczepionek na bazie mRNA, wielowalentnych i monowalentnych, oraz w produkcji takich szczepionek. Celem tych prac jest zaoferowanie szerszej ochrony przed różnymi wariantami wirusa SARS-CoV-2 i zapewnienie szybkiej reakcji na ewentualne pojawianie się nowych wariantów w przyszłości. Program prac rozwojowych rozpocznie się natychmiast – przyjęto za cel wprowadzenie szczepionki do użycia w 2022 r., o ile zostanie dopuszczona do obrotu przez właściwe organy” – poinformowano w komunikacie rozesłanym do mediów.

Przedstawiciele obu firm są zgodni, że pojawianie się coraz to nowszych wariantów wirusa, które mogą powodować zmniejszenie skuteczności szczepionek pierwszej generacji przeciw COVID-19, wymaga przyspieszenia działań nad opracowywaniem szczepionek przeciw nowym wariantom, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju pandemii.

“Te szczepionki nowej generacji przeciw COVID-19 mogą zostać wykorzystane do ochrony osób, które nie zostały wcześniej zaszczepione, lub do szczepień przypominających, gdyby się okazało, że poszczepienna odporność na COVID-19 zmniejsza się z czasem. Ponadto, w ramach nawiązanej współpracy, zostanie przeprowadzona ocena prac rozwojowych nad nowymi szczepionkami na bazie mRNA chroniących przed wieloma różnymi wirusami powodującymi choroby dróg oddechowych, w tym COVID-19” – czytamy w komunikacie.

Te wspólnie prowadzone prace mają się opierać na potencjalnej szczepionce pierwszej generacji przeciw COVID-19 firmy CureVac – CVnCoV, która aktualnie jest poddawana badaniu klinicznemu fazy 2b/3.

Jesteśmy przekonani, że szczepionki następnej generacji odegrają kluczową rolę w toczącej się walce z COVID-19. Ta nowa współpraca jest zbudowana wokół naszych istniejących powiązań z firmą CureVac. Oznacza, że połączymy nasze osiągnięcia naukowe w dziedzinie technologii mRNA i szczepionek, aby wspomóc i przyspieszyć prace rozwojowe nad nowymi potencjalnymi szczepionkami przeciw COVID-19. Równocześnie wesprzemy też produkcję szczepionek firmy CureVac pierwszej generacji, dzięki produkcji 100 milionów dawek w 2021 r. – poinformowała Emma Walmsley, dyrektor generalna GSK.

Zgodnie z warunkami nowej umowy współpracy firma GSK będzie posiadaczem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki następnej generacji we wszystkich krajach oprócz Szwajcarii i będzie miała wyłączne prawa do opracowania, wytwarzania i komercjalizacji szczepionki przeciw COVID-19 następnej generacji we wszystkich krajach oprócz Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.