Masz kota? Sprawdź, która karma jest dla niego najlepsza

Masz kota? Sprawdź, która karma jest dla niego najlepsza

Czym karmisz swojego kota? Czy dostaje to, co dla niego najlepsze? Na co powinieneś właścicielu zwrócić uwagę przy wyborze karmy, którą go żywisz?

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) przeprowadził w ciągu ostatnich miesięcy badanie opinii klientów na temat dostępnych na rynku marek karmy dla kotów. Było to badanie ankietowe, a zebrane informacje pochodziły z wypełnionych formularzy w formie elektronicznej. Ponad 500 właścicieli kotów zapytano, jakie marki karmy dla nich kupują i poproszono o opinie na temat każdej z nich. W ten sposób udało się zebrać ponad 1400 opinii. Wśród nich znalazły się m.in. takie:

  • Ta karma nie uczula mojego kota.
  • Ta karma dobrze wpływa na układ trawienny mojego kota.
  • Ta karma nie jest tucząca dla mojego kota.
  • Po tej karmie mój kot ma ładną i zdrową sierść.
  • Ta karma jest bogata w składniki odżywcze.
  • Ta karma nie zawiera chemicznych ulepszaczy.
  • Ta karma ma wysoką zawartość mięsa.

Która karma została najwyżej oceniona?

Z 25 marek karm dla kotów w badaniu wyłoniono 11 takich, które zebrały wystarczającą ilość opinii do przeprowadzenia analizy. Były to następujące marki: Brit, Butchers, Felix, Friskies, Gourmet, Kitekat, One, Royal Canin, Sheba, Whiskas oraz Winston.

Najlepszą z nich okazała się marka Whiskas. Większość kupujących karmę tej marki oceniło, że nie jest ona tucząca dla kota, dobrze wpływa na jego układ trawienny i sprawia, że kot ma ładną, zdrową sierść. Chętnie poleciliby tę markę znajomym. Ponadto podkreślili, że oferuje najszerszy wybór karm. Po analizie odpowiedzi karmy Whiskas zwyciężyły także w kategorii „Stosunek ceny do jakości”. Po uwzględnieniu wszystkich badanych zagadnień marka Whiskas zdobyła ponad 8 na 10 możliwych do zdobycia punktów.

Drugie miejsce zajęła marka KitKat, która została doceniona za szeroki wybór karm oraz ich przystępną cenę.

Na trzecim miejscu, z niewielką różnicą w wyniku ogólnym, uplasowały się karmy marki Purina Gourmet. Co ciekawe, właścicielki kotów uznały ją za najmniej tuczącą oraz najlepiej wpływającą na układ trawienny zwierzęcia.

Na wyróżnienie zasłużyły karmy marki Sheba – za wysoką pozycję w poszczególnych kategoriach oraz za największe uznanie właścicielek kotów w kwestii zachowania świeżości po otwarciu.

Wyniki zbiorcze

MarkaWynik
1. Whiskas80,8%
2. Kitekat80,6%
3. Purina Gourmet80,4%
4. Sheba80,0%
5. Royal Canin79,7%

Wyniki w poszczególnych kategoriach testu

Konkurencja w kategorii “Stosunek jakości do ceny” okazała się bardzo wyrównana, a różnica punkowa w czołówce niewielka. Co ciekawe, pojawiła się tu marka Winston, która zwyciężyła w kategorii “Przystępna cena”. Atrakcyjna cena produktów tej marki pozytywnie wpłynęła na jej wynik również w kategorii “Stosunek jakości do ceny”.

Stosunek jakości do ceny

 MarkaWynikInfo
1Whiskas80,2 %Najlepszy stosunek jakości do ceny
2Winston80,1 %Znakomity stosunek jakości do ceny
3Kitekat80,0 %Znakomity stosunek jakości do ceny
Źródło: Polski Instytut Badań Jakości

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.