BreastFit to nie tylko kobieca sprawa

BreastFit to nie tylko kobieca sprawa

W ramach tegorocznej edycji kampanii edukacyjnej “BreastFit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa” 1 tys. kobiet w Polsce będzie mogło wykonać badanie USG piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, a jak pokazują statystyki, Polska jest krajem, w którym ciągle wzrasta zachorowalność i śmiertelność z jego powodu. I choć w ostatnim czasie obserwuje się pewne pozytywne zmiany, jak chociażby lepszy dostęp do nowych terapii, ciągle jest wiele do zrobienia, by zmienić te niechlubne dane. Kluczowe są tutaj zarówno profilaktyka, jak i szybka diagnostyka, którym zdecydowanie nie sprzyja pandemia COVID-19.

By wesprzeć kobiety, w ramach kampanii “BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” Fundacja Philips sfinansuje badania USG dla 1 tys. kobiet w Polsce, które w obecnej sytuacji mają utrudniony dostęp do badań diagnostycznych.

Nie można czekać tak długo na badanie

Według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku ponad 18 tys. Polek słyszy diagnozę: rak piersi. Blisko 6,5 tys. umiera, przy czym 1/3 z nich można by uratować, gdyby zostały zdiagnozowane wcześniej. Problem leży zarówno po stronie systemowej, jak i świadomościowej.

W niektórych regionach kraju kobiety muszą czekać kilka miesięcy na badanie USG, a często jeszcze dłużej na badania genetyczne w placówkach publicznych. Również w zakresie samobadania piersi istnieją poważne problemy. Jedynie 42 proc. Polaków ma świadomość, że samobadanie piersi należy wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Nieco większą wiedzę w tym zakresie mają kobiety (50 proc. kobiet vs 33 proc. mężczyzn). Alarmujące jest także to, że prawie 50 proc. ankietowanych kobiet nie wykonuje comiesięcznego samobadania piersi. Regularnie wykonuje je tylko 53 proc. kobiet. Ponadto, aż 66 proc. kobiet nie wie, w jakich dniach cyklu powinny się badać.

To wszystko przekłada się na niepokojące statystyki Polski w skali europejskiej. Wskaźnik pięcioletnich przeżyć pacjentek z rakiem piersi jest w Polsce o kilkanaście punktów procentowych niższy niż w innych krajach europejskich. W związku z pandemią COVID-19, dostęp do badań diagnostycznych jest jeszcze bardziej utrudniony.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zbyt późne wykrywanie nowotworu piersi jest brak odpowiedniej profilaktyki. I tak z powszechnie dostępnych badań screeningowych dla kobiet powyżej 50 roku życia korzysta tylko połowa, natomiast wśród młodszych Polek obserwujemy znaczące zaniedbania w zakresie tak istotnego elementu wczesnej diagnostyki, jakim jest samobadanie piersi. Tymczasem największe szanse na wyleczenie, sięgające 90 proc., mają te pacjentki, u których choroba została zdiagnozowana w pierwszym jej stadium – mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Ekspertka dodaje, że pandemia koronawirusa sprawiła, iż sytuacja stała się jeszcze trudniejsza. – Pacjentki, obawiając się zakażenia, nie zgłaszają się na badania, co dodatkowo oddala w czasie postawienie diagnozy i rozpoczęcie procesu leczenia – mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Panowie, wspierajcie swoje kobiety!

Głównym celem kampanii “BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” Fundacji OnkoCafe, wpieranej m.in. przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Rzecznika Praw Pacjenta, jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki raka piersi i przebiegu tej choroby zarówno wśród kobiet, jak i towarzyszących im w życiu mężczyzn.

W kampanii mówimy o mądrym wsparciu kobiet w profilaktyce raka piersi oraz w trakcie choroby na każdym jej etapie. Rola mężczyzny jest tutaj nieoceniona. Ważne, aby panowie przypominali swoim partnerkom o regularnym samobadaniu piersi, a w przypadku najgorszego scenariusza, czyli diagnozy nowotworu, służyli silnym ramieniem i pomocą w codziennym zmaganiu z chorobą – tłumaczy Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Jak pokazują statystyki, aż 47 proc. Polek wykonuje samobadanie piersi rzadziej, niż zalecają lekarze lub wcale.Do tego dochodzą rzadsze wizyty kontrolne spowodowane stanem epidemii. Musimy wszyscy połączyć siły, aby jak najskuteczniej wpłynąć na odwrócenie tego trendu. Dziś BreastFit, bardziej niż kiedykolwiek, jest potrzebną dyscypliną zdrowia – przekonuje Anna Kupiecka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.